W związku nieprzerwanie rosnącymi cenami energii elektrycznej oraz nieprzewidywalną skalą jej podwyżek w latach następnych wielu z nas już się zdecydowało lub w najbliższym czasie planuje montaż instalacji fotowoltaicznej czy to na dachu własnego gospodarstwa domowego czy też na gruncie przy domu.

Dobór właściwej mocy elektrowni słonecznej jest kluczem do uzyskania zoptymalizowanych uzysków z jej pracy.

Gdy zaplanujemy za małą elektrownię to w konsekwencji ciągle będziemy musieli płacić rachunki za energię elektryczną, co prawda zdecydowanie mniejsze, ale zawsze – pytanie tylko po co? W drugim przypadku gdy zaplanujemy za dużą instalację fotowoltaiczną do naszych potrzeb, po pierwsze więcej za nią będziemy musieli zapłacić na początku, po drugie będziemy musieli dłużej czekać na zwrot z inwestycji, a po trzecie nikt w tej chwili nam nie zapłaci za nadwyżki energii, które mówiąc wprost podarujemy zakładowi energetycznemu.
Dlatego tak ważny jest dobór właściwej mocy naszej własnej fotowoltaiki. Przy w miarę ustabilizowanym zużyciu energii elektrycznej w gospodarstwie domowym nie nastręcza do wielu kłopotów doświadczonym doradcom AM Group. Zdecydowanie większym doświadczeniem oraz znajomością tematu trzeba się wykazać w sytuacji, gdy klient do obecnego zużycia chciałby w przyszłości dodać dodatkowe odbiorniki energii. Dzisiaj policzymy o ile kWp musimy zwiększyć naszą instalację fotowoltaiczną gdy planujemy zakup auta elektrycznego. W większości dużych miast naszego regionu (Toruń, Bydgoszcz, Włocławek) są dostępne stacje ładowania. Jednak wiele dużych miast ciągle nie ma rozwiniętej tej infrastruktury. Dlatego zdecydowanie bardziej praktycznym a wręcz niezbędnym jest rozwiązanie posiadanie własnej domowej ładowarki samochodowej i wy. Pomijam tutaj rozważania na temat warunków technicznych takiej stacji ładowania pojazdów elektrycznych, a skupie się na tym aby jej użytkowanie nie generowało kosztów dla właściciela – nie ma chyba nic bardziej przemawiającego do wyobraźni niż darmowe tankowanie naszego auta prosto z naszej instalacji fotowoltaicznej.fotowoltaika auto elektryczne
Zakładam, że autem elektrycznym będę rocznie pokonywał 20.000km. Każdy producent aut elektrycznych określa w jego specyfikacji jego „spalanie”, tzn. ile kWh zużyje auto na przejechanie 100km. Oczywiście, tak jak w przypadku aut spalinowych, spalanie uzależnione jest od kliku czynników, ale na podstawie dotychczasowych doświadczeń można przyjąć zużycie na poziomie 15-20kWh/100km. Dla naszych obliczeń przyjmiemy, że nasze średnioroczne zużycie jest na poziomie 18kWh. Przy powyższych założeniach wyliczamy że w roku będziemy potrzebowali 3.600kWh energii elektrycznej dla naszego auta, co przełoży się na dodatkową moc paneli fotowoltaicznych naszej instalacji na poziomie 4,5kWp.

Reasumując – kto z Was nie wykupiłby następującej opcji przy zakupie samochodu:
dopłacam 20 tys zł (taki jest całkowity koszt montażu instalacji fotowoltaicznej o mocy 4,5kWp) i do
końca życia nie płacę za paliwo a co za tym idzie uniezależniam się od podwyżek cen ropy i benzyny na
stacjach paliw i rynkach światowych. O tym jak ta inwestycja jest przyjazna dla środowiska już chyba nikogo nie trzeba informować. Warto również przeczytać artykuł opisjący współpracę klimatyzacji i fotowoltaiki.

W Bydgoszczy będzie wiecej stacji ładowania pojazdów elektrycznych oraz instalacji fotowoltaicznych.

13 marca Miasto Bydgoszcz rozpoczęło konsultację społeczne w związku z planem rozmieszcze stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Trać będą do 3 kwietnia i można w tym zakresie złozyć swoją opinię. Warto dodać, że Bydgoszcz jest miastem, które bardzo odważnie stawia swoje kroki w zakresie energetyki odnawialnej. W ostastnich latach w ramach RPO 2014-2020 Bydgoszcz wybudowała kilkanaście instalacji fotowoltaicznych dla swouich budynków użyteczności publicznej oraz szkół. Fotowoltaika to nie tylko czyste źrodło energii ale również edukacja ekologiczna. Miasto Bydgoszcz wie o tym, że budowa takich instalacji na szkołach daje nie tylko wymierny efekt ekonimiczny ale również uczy mieszkańców jak wykorzystać fotowoltaikę do pracy dla Nas wszystkich! Bydgoszcz tak trzymać!

Chcesz żebyśmy do Ciebie zadzwonili i opowiedzieli o naszej ofercie?