W związku nieprzerwanie rosnącymi cenami energii elektrycznej oraz nieprzewidywalną skalą jej podwyżek w latach następnych wielu z nas już się zdecydowało lub w najbliższym czasie planuje montaż instalacji fotowoltaicznej czy to na dachu własnego gospodarstwa domowego, czy też na gruncie przy domu.
Dobór właściwej mocy elektrowni słonecznej jest kluczem do uzyskania zoptymalizowanych uzysków z jej pracy.
Gdy zaplanujemy za małą elektrownię, to w konsekwencji ciągle będziemy musieli płacić rachunki za energię elektryczną, co prawda zdecydowanie mniejsze, ale zawsze – pytanie tylko po co? W drugim przypadku gdy zaplanujemy za dużą instalację fotowoltaiczną do naszych potrzeb, po pierwsze więcej za nią będziemy musieli zapłacić na początku, po drugie będziemy musieli dłużej czekać na zwrot z inwestycji, a po trzecie nikt w tej chwili nam nie zapłaci za nadwyżki energii, które mówiąc wprost podarujemy zakładowi energetycznemu.
Dlatego tak ważny jest dobór właściwej mocy naszej własnej fotowoltaiki. Przy w miarę ustabilizowanym zużyciu energii elektrycznej w gospodarstwie domowym nie nastręcza do wielu kłopotów doświadczonym doradcom AM Group. Zdecydowanie większym doświadczeniem oraz znajomością tematu trzeba się wykazać w sytuacji, gdy klient do obecnego zużycia chciałby w przyszłości dodać dodatkowe odbiorniki energii. Dzisiaj policzymy o ile kWp musimy zwiększyć naszą instalację fotowoltaiczną gdy planujemy zakup auta elektrycznego.
W większości dużych miast naszego regionu (Toruń, Bydgoszcz, Włocławek) są dostępne stacje ładowania. Jednak wiele dużych miast ciągle nie ma rozwiniętej tej infrastruktury. Dlatego zdecydowanie bardziej praktycznym a wręcz niezbędnym jest rozwiązaniem jest posiadanie własnej domowej ładowarki samochodowej. Pomijam tutaj rozważania na temat warunków technicznych takiej stacji ładowania pojazdów elektrycznych, a skupie się na tym, aby jej użytkowanie nie generowało kosztów dla właściciela – nie ma chyba nic bardziej przemawiającego do wyobraźni niż darmowe tankowanie naszego auta prosto z naszej instalacji fotowoltaicznej.
Zakładam, że autem elektrycznym będę rocznie pokonywał 20.000 km. Każdy producent aut elektrycznych określa w jego specyfikacji jego „spalanie”, tzn. ile kWh zużyje auto na przejechanie 100 km. Oczywiście, tak jak w przypadku aut spalinowych, spalanie uzależnione jest od kilku czynników, ale na podstawie dotychczasowych doświadczeń można przyjąć zużycie na poziomie 15-20kWh/100 km. Dla naszych obliczeń przyjmiemy, że nasze średnioroczne zużycie jest na poziomie 18 kWh. Przy powyższych założeniach wyliczamy, że w roku będziemy potrzebowali 3.600 kWh energii elektrycznej dla naszego auta, co przełoży się na dodatkową moc paneli fotowoltaicznych naszej instalacji na poziomie 4,5 kWp.
Reasumując – kto z Was nie wykupiłby następującej opcji przy zakupie samochodu:
dopłacam 20 tys. zł (taki jest całkowity koszt montażu instalacji fotowoltaicznej o mocy 4,5 kWp) i do końca życia nie płacę za paliwo, a co za tym idzie uniezależniam się od podwyżek cen ropy i benzyny na stacjach paliw i rynkach światowych. O tym jak ta inwestycja jest przyjazna dla środowiska już chyba nikogo nie trzeba informować. Warto również przeczytać artykuł opisujący współpracę klimatyzacji i fotowoltaiki.
W Bydgoszczy będzie więcej stacji ładowania pojazdów elektrycznych oraz instalacji fotowoltaicznych.
13 marca Miasto Bydgoszcz rozpoczęło konsultację społeczne w związku z planem rozmieszczenia stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Trwać będą do 3 kwietnia i można w tym zakresie złożyć swoją opinię. Warto dodać, że Bydgoszcz jest miastem, które bardzo odważnie stawia swoje kroki w zakresie energetyki odnawialnej. W ostatnich latach w ramach RPO 2014-2020 Bydgoszcz wybudowała kilkanaście instalacji fotowoltaicznych dla swoich budynków użyteczności publicznej oraz szkół. Fotowoltaika to nie tylko czyste źródło energii, ale również edukacja ekologiczna. Miasto Bydgoszcz wie o tym, że budowa takich instalacji na szkołach daje nie tylko wymierny efekt ekonomiczny, ale również uczy mieszkańców jak wykorzystać fotowoltaikę do pracy dla Nas wszystkich! Bydgoszcz tak trzymać!
Dodatkowe informacje w tekście o domowej stacji ładowania pojazdów elektrycznych Webasto – https://amgroupsolar.com/nowosc-w-ofercie-domowa-stacja-ladowania-pojazdow-elektrycznych-webasto/