Fotowoltaika dla firm Bydgoszcz

Fotowoltaika dla firm – Idealne rozwiązanie dla biznesu

Rachunki za prąd stanowią istotny element w budżecie twojej firmy?

Umów się na bezpłatną konsultację i dowiedz się jak oszczędzić na energii!

Fotowoltaika na dachu budynku przedsiębiorcy rolnego

Instalacje fotowoltaiczne dla firm – sposób na oszczędność

 

Rachunki za prąd stanowią istotny element w budżecie firmy. Dlatego zwłaszcza w sytuacji rosnących cen energii warto je zminimalizować. Umożliwia to fotowoltaika dla firm. Przekonaj się, jak ograniczyć wydatki twojego przedsiębiorstwa, a zarazem zadbać o dobro naszej planety.

Panele słoneczne to już powszechny widok w całej Polsce. Instalacje fotowoltaiczne zbudowane są z modułów wytwarzających energię i z falownika, który oddaje energię w postaci prądu. Mogą być montowane na dachu (najpopularniejsza i najtańsza opcja), na gruncie lub też na elewacji.

Wybierając instalację fotowoltaiczną dla firm, należy także zwrócić uwagę na warunki gwarancji oraz na moc instalacji, aby była ona adekwatna do naszych potrzeb.

Zgodnie z przepisami prawa można wyróżnić mikroinstalacje o mocy poniżej 50 kWP, które sprawdzą się w mniejszych firmach, małe instalacje o mocy od 50 kWp do 1 MWp dla na przykład hoteli oraz instalacje o mocy powyżej 1 MWp dla zakładów produkcyjnych.

Dlaczego fotowoltaika dla firm jest opłacalna?

Fotowoltaika dla firm pozwala przedsiębiorcom zaspokoić bieżące zapotrzebowanie na prąd, a także uniezależnić się od rosnących cen energii elektrycznej. Zwłaszcza połączenie fotowoltaiki z urządzeniami dodatkowymi takimi jak na przykład magazyn energii sprzyja autokonsumpcji i pozwala na niezależność. Wówczas można korzystać z wyprodukowanej energii w czasie, gdy instalacja będzie produkowała mniej prądu, na przykład nocą lub w pochmurne dni

Dobrym uzupełnieniem instalacji jest pompa ciepła, która w połączeniu z panelami fotowoltaicznymi pozwala znacząco ograniczyć rachunki. Jej montaż przyniesie wiele korzyści – pozwoli zredukować koszty chłodzenia i ogrzewania, co pozytywnie wpływa na koszty funkcjonowania firmy.

Wszystkie takie działania zapewniają stabilność wydatków, co okazuje się niezwykle istotne przy szacowaniu kosztów prowadzenia działalności albo podczas sporządzania biznesplanu.

Fotowoltaika dla firm Dofinansowania
Dofinansowania do instalacji fotowoltaicznych dla firm

Opłacalna fotowoltaika. Dofinansowania dla firm

Wielu przedsiębiorców przekonało się już, jak wiele korzyści daje im fotowoltaika dla firm. Dotacje korzystnie wpływają na zainteresowanie inwestycjami. Dzięki wsparciu państwo pokazuje, jak ważna dla rozwoju kraju jest fotowoltaika. Dofinansowania dla firm oferuje program Energia Plus, który jest przeznaczony dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą. Umożliwia on pozyskanie w formie pożyczki zwrotnej o wysokości nawet 85% kosztów kwalifikowanych inwestycji lub bezzwrotnego dofinansowania do 50% wartości przedsięwzięcia.

Nabór wniosków w ramach programu Energia Plus rozpoczął się 1 kwietnia 2022 i trwa do 16 grudnia bieżącego roku. W obecnej edycji dostępna jest tylko alokacja w formie pożyczki. Przeznaczono na ten cel 745 mln zł. Pożyczki udzielane są na 15 lat. Istnieje też możliwość umorzenia spłaty części pożyczki (do 10%).

Przedsiębiorcy mogą też liczyć na dofinansowania z programów samorządowych, ze środków unijnych lub zdecydować się na leasing.

Przebieg współpracy

Umów się z nami na bezpłatne spotkanie, na którym przeanalizujemy Twoje potrzeby i zaproponujemy najlepszą ofertę dedykowaną dla Twojej firmy.

Kontakt z biurem monterskim fotowoltaika Bydgoszcz

Kontakt z naszym biurem

Instalacja fotowoltaiczna na dachu firmy

Audyt Twojego budynku

Projekt instalacji słonecznej

Przygotowanie projektu instalacji przez projektanta

Kosztorys fotowoltaiki dla firm

Przesłanie kosztorysu i oferty na podstawie projektu

umowa na instalację fotowoltaiczna

Podpisanie umowy

budynek z fotowoltaiką

Instalacja paneli słonecznych

dofinansowania fotowoltaiki dla firm

Rozliczenie projektu

licznik fotowoltaiki

Zmiana liczników i przyłączenie instalacji do sieci

dokumenty

Złożenie dokumentów związanych z dotacją

OZe energia odnawialna

Korzystanie z własnego prądu 🙂

Fotowoltaika dla firm –
Zasady funkcjonowania i rozliczenie

W przypadku mikroinstalacji, gdy całość konstrukcji nie przekracza 3 metrów, nie jest wymagane zgłoszenie. Jeśli jednak konstrukcja ma być większa, należy złożyć odpowiedni wniosek i otrzymać pozwolenie.

Niedawno zmieniły się zasady, w ramach których funkcjonuje fotowoltaika dla firm – rozliczenie odbywa się w inny sposób niż jeszcze przed rokiem. Przedsiębiorstwa z mikroinstalacjami, będące prosumentami, mogą sprzedawać nadwyżki energii do sieci po średniej cenie sprzedaży z danego miesiąca z Towarowej Giełdy Energii. Taki system – nazwany net billing – funkcjonuje od 1 kwietnia 2022 roku. Wcześniej obowiązywał system opustów, w którym niewykorzystany prąd był oddawany do wirtualnego magazynu i w ciągu 12 miesięcy można było odebrać z powrotem 70 lub 80%. Teraz zdecydowano się przejść na rozliczenia finansowe, aby promować autokonsumpcję.

Przedsiębiorstwa z mocniejszymi instalacjami muszą prowadzić dokumentację dotyczącą energii wytworzonej z odnawialnych źródeł energii oraz energii wprowadzonej do sieci. Sprawozdania są wysyłane do Urzędu Regulacji Energetyki.

Przedsiębiorcy mogą korzystać z ulg podatkowych. Fotowoltaika jest objęta podatkiem VAT w wysokości 23 procent, ale może on być w całości odliczony. Instalacja podlega też amortyzacji i może być odliczona od podatku dochodowego.

Zyskaj przewagę nad konkurencją!

Ograniczenie emisji CO2 do atmosfery, pomoc w ochronie środowiska i proekologiczne podejście do swojego biznesu dobrze świadczą o przedsiębiorstwie, które zyskuje opinie społecznie odpowiedzialnego i zaangażowanego, troszczącego się o innych oraz innowacyjnego. Dla wielu klientów może być to dodatkowy, ale też bardzo ważny argument w wyborze firmy spośród konkurencji.

Kwestie wizerunkowe nie są jedynymi korzyściami, jakie daje fotowoltaika dla firm. Opłacalność inwestycji jest duża i w ciągu zaledwie kilku lat koszty poniesione na zakup i montaż paneli fotowoltaicznych zwrócą się z nawiązką.

Wszystkie te rozwiązania sprawiają, że fotowoltaika dla firm jest opłacalną inwestycją dla przedsiębiorstw. Dlatego nie może dziwić, że coraz więcej osób decyduje się na montaż instalacji PV.

AM Group Solar – realizacje dla przemysłu

 

Posiadamy 12-letnie doświadczenie w projektowaniu i montażu instalacji fotowoltaicznych. Realizujemy projekty dla klientów indywidualnych, gospodarstw rolnych, firm dużych i małych.

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi realizacjami.

 

Panele fotowoltaiczne elektrownia słoneczna

Co mówią klienci o AM Group Solar?

Wojciech Miller
Wojciech Miller
2024-02-22
Zdecydowaliśmy się na założenie paneli fotowoltaicznych oraz pompy ciepła. Spośród dużej konkurencji na rynku wybraliśmy firmę AM Group Solar. Wszystko funkcjonuje ponad rok bez problemu. A co najważniejsze w przypadku pytań lub wątpliwości kontakt z w/w firmą jest niezwłoczny a pomoc lub podpowiedź w kwestiach technicznych jest błyskawiczna. Polecam!!!
Mateusz G
Mateusz G
2024-01-02
Dzień dobry gorąco polecam firmę która zakładała mi fotowoltaike a później robiła mi dokładkę paneli w 2023 w marcu, kontakt bardzo dobry, cena i wykonanie również. Pozdrawiam ekipę z Grudziądza oraz ekipę z Bydgoszczy.
J (JP)
J (JP)
2023-12-27
Instalacja zamontowana 12 miesięcy temu działa bez zastrzeżeń ale bez możliwych opcji dodatkowych które nie zostały zaproponowane w trakcie sporządzania oferty. Kontakt ze wszystkimi w firmie łacznie z właścicielem bardzo dobry z wyłączeniem przedstawiciela, który nie miał zwyczaju oddzwaniać do klienta w celu wyjaśnienia czy zmian w projekcie, pomijając fakt przygotowania oferty z błędami. Sprawę ratowała ekipa montażowa choć nie w pełnym zakresie oraz inni pracownicy firmy.
Szymon PV
Szymon PV
2023-12-08
Polecam wszystko szybko, sprawnie i fachowo.
Maciej Ajsztet
Maciej Ajsztet
2023-12-08
Serdecznie polecam! Dobry kontakt i fachowa obsługa.
Piotr Kliczkowski
Piotr Kliczkowski
2023-11-14
Szybki i profesjonalny montaż, trafione w punkt panele i falowniki oraz fachowa pomoc przy wypełnieniu formalności. Gorąco polecam

Zaufali nam

Skontaktuj się z nami

AM Group Solar

 

Umów się z nami na bezpłatne spotkanie, na którym przeanalizujemy Twoje potrzeby
i zaproponujemy najlepszą ofertę. Fotowoltaika nie ma dla nas tajemnic.

Masz pytania?

konsultant am group solar

+48 734 151 444

lub

+48 889 801 337

INFOLINIA CZYNNA PN-PT, W GODZ. 8-16

Fotowoltaika dla firm – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Jak rozliczana jest fotowoltaika dla firm?

Przedsiębiorca, który wytwarza prąd w mikroinstalacji, ale nie stanowi to przeważającej części jego działalności, jest prosumentem. Jest to podmiot, który produkuje, a jednocześnie konsumuje energię elektryczną. Obecnie jest rozliczany na zasadzie net-billingu, sprzedając wyprodukowaną nadwyżkę.

Taki system ma promować autokonsumpcję. Szczególne korzyści daje połączenie fotowoltaiki z innymi urządzeniami – na przykład z pompą ciepła lub magazynem energii.

W przypadku większych instalacji należy prowadzić dokumentację, która jest wysyłana do Urzędu Regulacji Energetyki.

Co dzieje się z nadprodukowaną energią? Jak firma rozlicza tę nadprodukcję?

Nadmiar wyprodukowanej energii jest sprzedawany do sieci tak jak każdy inny towar, po ustalonej cenie sprzedaży energii z poprzedniego miesiąca. Wartość sprzedanej energii zmniejsza comiesięczne rachunki, a to, co zostanie na koniec roku, jest zwracane.

Wcześniej funkcjonował system opustowy, będący bezgotówkowym rozliczeniem. Niewykorzystany prąd był oddawany do wirtualnego magazynu i w ciągu roku prosument mógł odebrać z powrotem 70 lub 80%.

Czy zakup i montaż paneli można wliczyć w koszty firmy?

Inwestycja w panele fotowoltaiczne jest objęta 23-procentowym podatkiem VAT, który można w całości odliczyć, jeśli panele służą działalności opodatkowanej firmy. Ponadto, fotowoltaika dla firm jest zaliczana także do kosztów, więc podlega odliczeniu od podatku dochodowego.

Zakup paneli fotowoltaicznych rozliczany jest w kosztach firmy w ramach miesięcznych odpisów amortyzacyjnych. Stawka amortyzacyjna to 10%. Jeśli instalacja jest stale związane konstrukcyjnie z budynkiem, nakłady są amortyzowane wraz z nim i według jego stawki.

Ile może zaoszczędzić firma w skali roku przy instalacji fotowoltaicznej?

Fotowoltaika dla firm pozwala obniżyć rachunki za prąd nawet o 90 procent. Pozwala też uniezależnić firmę od wahań na rynku oraz zmian cen prądu. To duża zaleta dla przedsiębiorców podczas sporządzania rocznego planu wydatków firmy.

Należy pamiętać, że najwięcej można zyskać dzięki współpracy z ekspertami. Tylko dobrze zaprojektowana, dopasowana do potrzeb i właściwie zamontowana instalacja pozwala odnieść maksymalne korzyści.

Czy można zamontować instalację fotowoltaiczną w firmie bez środków własnych?

Fotowoltaika dla firm może zostać zainstalowana na zasadzie usługi abonenckiej, dzięki czemu nie ponosi sdużych nakładów związanych z inwestycją. Wkład własny nie jest wówczas wymagany – jednak takie rozwiązanie jest najdroższe i nie radzimy korzystać usług takich firm jeśli nie ma takiej konieczności.

Podobnym sposobem jest leasing, lecz w tym przypadku przedsiębiorca musi zaplanować wydatek środków własnych na początek. Po spłacie wszystkich rat instalacja przechodzi na własność firmy.

Jaka moc fotowoltaiki dla firm?

Nie ma ograniczeń mocy instalacji PV dla firm. Należy ją dopasować do potrzeb przedsiębiorstwa. Mniejszym firmom wystarczają mikroinstalacje o mocy poniżej 50 kW. Hotele potrzebują małych instalacji (między 50 kW a 1 MW), a zakłady produkcyjne instalacji powyżej 1 MW.

Moc planowanej instalacji warto skonsultować z ekspertem z branży, którego doświadczenie pomoże we właściwym zaplanowaniu inwestycji. Na tym etapie należy też wziąć pod uwagę ewentualną rozbudowę firmy w przyszłości, aby wówczas instalacja nie okazała się za mała

Ile kosztuje fotowoltaika dla firm?

Koszt zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej dla firm jest uzależniony od wielu czynników. Wpływ mają przede wszystkim: moc, zastosowane materiały oraz lokalizacja (dach lub grunt).

Aby ograniczyć wydatki, można skorzystać z licznych programów oferujących dofinansowania na fotowoltaikę dla firm. Wsparcie finansowe można uzyskać z programów samorządowych, unijnych oraz Energia Plus.

Czy są jakieś warunki, które musi spełnić firma/właściciel firmy, aby móc zamontować instalację fotowoltaiczną?

Jeśli przedsiębiorca zdecydował się na fotowoltaikę dla firm o mocy do 50 kW, nie jest wymagane pozwolenie na budowę, chyba że panele zostają zamontowane na terenach Natura 2000 lub na obiektach wpisanych do rejestru zabytków.

W mocniejszych instalacjach potrzebne jest uzyskanie wpisu do rejestru wytwórców energii. Należy wówczas posiadać tytuł prawny do obiektów, w których będzie instalacja, umowę o przyłączenie oraz określone urządzenia techniczne.

Aby korzystać z instalacji, konieczne jest także jej zgłoszenie poprzez wypełnienie formularza na stronie operatora.