Ogrzej swój dom klimatyzacją wykorzystując do tego darmową energię z instalacji fotowoltaicznej.

Fotowoltaika a klimatyzacja. Postaramy się Państwu tozagadnienie dzisiaj przybliżyć.

Warto rozważyć montaż klimatyzacji w swoim domu tym bardziej, jeśli ktoś już posiada, lub myśli o instalacji fotowoltaicznej. Planując montaż instalacji fotowoltaicznej, często się zadajemy sobie następujące pytania. Czy oby na pewno ta moc fotowoltaiki nam starczy? – To może jeszcze zamontujemy z 1kW modułów fotowoltaicznych. Albo “Wie Pan co, lepiej niech będzie więcej niż za mało” „To może jeszcze trochę dołożymy, bo jest miejsce a w przyszłości się przyda”.

Czy jest to dobre podejście? Jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej biorąc pod uwagę klimatyzację?

I tak i nie. Dlaczego nie? Jeśli instalacja fotowoltaiczna będzie przewymiarowana, tzn. będziemy produkować więcej energii elektrycznej, niż jesteśmy w stanie skonsumować, to w obecnym porządku prawnym nadwyżka tej energii po prostu nam przepadnie. Innymi słowy, oddamy ją z bezpłatnie do sieci, co w rzeczywistości oznacza, że zakład energetyczny dostając ją za darmo od nas, sprzeda ją naszym sąsiadom. I nawet nam za to nie podziękuje. Drugim istotnym elementem jest to, że okres zwrotu z inwestycji fotowoltaicznej nam się wydłuży i spadnie tzw. stopa zwrotu, ale o tym przy okazji innego artykułu.

Jeśli było „Dlaczego nie?” to oczywiście musi też być „A dlaczego tak?” Fotowoltaika Kujawsko-pomorskie.

Po pierwsze – najważniejsze, że w ogóle zdecydowaliśmy się na zamontowanie instalacji fotowoltaicznej. W ten sposób pomagamy i aktywnie uczestniczymy w ochronie środowiska i oszczędzamy swoje pieniądze poprzez inwestowanie we własną elektrownię słoneczną.

Po drugie – łatwiej, prościej i w konsekwencji o wiele przyjemniej zagospodarować powstałą ewentualną nadwyżkę. W jaki sposób? Tutaj pole do działania jest bardzo rozległe – począwszy od ogrzewania wody użytkowej poprzez płytę indukcyjną do gotowania, suszarkę do prania, ogrzewanie pompą ciepła, czy piecem elektrycznym, samochód elektryczny lub hybryda ładowana z gniazdka, a skończywszy na klimatyzacji.

I tym ostatnim elementem zajmiemy się dzisiaj.

Spróbujmy się na chwilę przenieść duchem do upalnego letniego dnia – budzimy się niewyspani, bo w nocy „nie było czym oddychać” i ciężko było zmrużyć oko. Wstajemy, już jesteśmy zmęczeni, jest ranek a słońce jak zwykle „daje znać o sobie”. Praca – lepiej nie wspominać, wracamy do domu – „trochę się nagrzał”, siedzimy i się pocimy i tak do wieczora i od nowa. Prawda, że już takie coś przeżywaliśmy niejednokrotnie?

Chłód z ze słońca w naszym domu.

A teraz mała zmiana – budzimy się w przyjemnym chłodzie, za oknem wspaniale świeci słońce, idziemy radośni na śniadanie – nadal przyjemna temperatura. Po pracy wracamy klimatyzowanym autem do domu i tu miłe zaskoczenie. Rześkie, schłodzone miłe powietrze o odpowiedniej temperaturze wita nas w naszym domu. Miło posiedzieć i wypocząć. Tak lepiej? Magia – nie po prostu klimatyzator, kiedyś luksus zarezerwowany tylko dla bogaczy,teraz coraz powszechniejsze wręcz ostatnimi czasy niezbędne urządzenie. Instalacja fotowoltaiczna i klimatyzacja domu to doskonałe połączenie!

A może być jeszcze lepiej. W jaki sposób? Bo użytkowanie takiej klimatyzacji może być bezpłatne. Tak, dobrze czytacie – bezpłatne. Wystarczy tak niewiele, a mianowicie czerpać prąd z własnej elektrowni słonecznej. I tutaj zawsze pojawia się pytanie” „A ile tych paneli muszę zamontować, aby taka klimatyzacja była za darmo?”

W tym oczywiście pomagamy i doradzamy my – AM Group Solar Fotowoltaika Bydgoszcz – profesjonaliści w dziedzinie fotowoltaiki. Klimatyzacja znajduje się również w naszej ofercie.

Przykład:

Salon z tzw. otwartą kuchnią ok. 40m2. Przyjmuje się, że każde 10m2 powierzchni pomieszczenia powinniśmy zaplanować 1kW mocy/wydajności chłodniczej klimatyzatora. Więc dla nas odpowiednie będzie urządzenie o mocy chłodniczej 4kW.

Każde urządzenie elektryczne ma swoją etykietę efektywności energetycznej, gdzie możemy znaleźć takie dane jak roczny lub dobowy pobór energii w trybie chłodzenia. Możemy również je odczytać z karty katalogowej z danych technicznych urządzenia — pobór mocy (minimalny, nominalny lub maksymalny). Dla naszego urządzenia nominalny pobór mocy to 0,98 kW. Przy założeniu, że klimatyzator pracuje średnio 600h w sezonie letnim (średnio 6 godzin przez trzy miesiące) otrzymujemy zapotrzebowanie na energię elektryczną aby czuć przyjemny chłód podczas upałów:

0,98kW x 600h=588kWh

Przeliczając to na moc instalacji fotowoltaicznej, będzie to 0,59kWp, czyli… DWA PANELE, tak naprawdę tylko dwa panele więcej.

Klimatyzacja poprawia współczynnik autokonsumpcji.

Mamy tutaj bardzo korzystną sytuację, jeśli chodzi o konsumpcje energii elektrycznej, ponieważ chłodzenie pomieszczeń następuje, gdy temperatura na zewnątrz jest wysoka. Zazwyczaj świeci słońce, gdy pracuje nasza instalacja fotowoltaiczna. Korzystamy niejako podwójnie, ponieważ energię wyprodukowaną w danej chwili w instalacji fotowoltaicznej zużywamy na bieżąco (bez żadnego potrącenia zależnie od mocy instalacji współczynnik 0,8 lub 0,7) na potrzeby chłodzenia klimatyzacji co oznacza: 1 kWh wyprodukowana = 1 kWh zużyta/rozliczona.klimatyzacja a fotowoltaika

Co więcej, obecne nowoczesne klimatyzatory posiadają również funkcję grzania (nadmuch ciepłego powietrza, taka swoista powietrzna pompa ciepła). W okresie przejściowym, wiosna-jesień albo nawet ostatnia zima, znakomita alternatywa dla naszego ogrzewania. W tym przypadku zapotrzebowanie na energię elektryczną będzie o ok 30-40% większe niż w przypadku chłodzenia. Ale nie mamy wtedy kosztów ogrzewania lub ograniczamy je do minimum. W uproszczeniu przeliczając, montujemy kolejne dwa-trzy panele i mamy dwa w jednym. Darmowy chłód latem i przyjemne ciepło w pochmurne, zimniejsze dni. I z tego wszystkiego możemy korzystać bez ograniczeń i bezpłatnie, decydując się tylko na montaż instalacji fotowoltaicznej.

Jednocześnie warto przeczytać, jaka jest moc elektrowni słonecznej potrzebna do pokrycia zapotrzebowania na energię auta elektrycznego — pisaliśmy o tym artykule fotowoltaiczne i aucie elektrycznym.

Wszystkich klientów z województwa Kujawsko-pomorskiego i Pomorskiego zapraszamy do kontaktu. Jesteśmy w stanie dobrać Państwu elektrownię słoneczną dedykowaną do Państwa potrzeb. Połączenie klimatyzatora domowego i fotowoltaiki jest najbardziej rozsądnym sposobem wykorzystania energii słońca do ogrzania naszego domu. Kiedy jest zimna i do chłodzenia, kiedy na zewnątrz się gorąco. Sprawdźcie Państwo, dlaczego warto zdecydować się na naszą firmę Fotowoltaika Bydgoszcz.

Chcesz żebyśmy do Ciebie zadzwonili i opowiedzieli o naszej ofercie?