Jaki inwerter? Jakie panele? Ile za 1 kWp? Ile lat gwarancji na moduły? Ekipy montujące? Jak długo działacie? Panie, a psuje się to? Czyli „100 pytań do…” przy wyborze firmy, która założy nam instalację fotowoltaiczną. Jeśli stoisz właśnie przed takim wyborem i nie wiesz na jaką firmę się zdecydować, ten artykuł pomoże Ci w podjęciu dobrej decyzji.
W ostatnich miesiącach obserwujemy prawdziwy boom jeśli chodzi o zakładanie instalacji fotowoltaicznych w naszym kraju. Ma na to wpływ wiele czynników. Po pierwsze każdy kto stanie się prosumentem może liczyć na dofinansowanie od polskiego rządu w postaci 50% inwestycji (maksymalnie 5000 zł.) w ramach Programu „Mój Prąd”. Ponadto całą inwestycję możemy ująć w rozliczeniu rocznym PIT i dzięki uldze termomodernizacyjnej otrzymać zwrot podatku. Nie jest też tajemnicą to, że wzrasta wśród nas świadomość i Polacy coraz częściej zaczynają się interesować nowoczesnymi rozwiązaniami dającymi im pewien rodzaj niezależności finansowej. Istotny wpływ na kierunek myślenia ma również fakt, iż Polacy chcą być „eko”. Po pierwsze dlatego, że rozwijający się w zawrotnym tempie świat wymaga od nas dbania o środowisko naturalne, a po drugie jest to teraz zwyczajnie modne. W związku z powyższym coraz więcej z nas decyduje się na założenie instalacji fotowoltaicznej w swoim domu, a co za tym idzie staje przed zadaniem wyboru odpowiedniej firmy, która mu tę inwestycję budowy elektrowni słonecznej zrealizuje.
Poniżej kilka aspektów, na które powinniśmy zwracać uwagę przy wyborze zleceniobiorcy.
DOŚWIADCZENIE firmy instalującej fotowoltaikę
Jest popyt, jest i podaż. Wraz ze wzrostem zainteresowania branżą fotowoltaiczną zaskakująco szybko wzrosła liczba jej specjalistów… Jak grzyby po deszczu pojawiają się firmy, które nagle mają nadzwyczaj szeroką wiedzę na temat dopiero co poznanej branży fotowoltaicznej. Dzieje się tak dlatego, że przedsiębiorcy zwyczajnie widzą w tym biznes. W związku z tym poszerzają zakres działania swoich działalności gospodarczych własnię o budowy instalacji fotowoltaicznych. W praktyce najczęściej sprowadza się to do pośredniczenia w zakupie sprzętu i pośredniczenia w montażu. Tak oto firma stawiająca domy segmentowe, handlująca częściami samochodowymi, albo produkująca pendrive’y rozpoczyna swoją przygodę z fotowoltaiką.
Warto zatem przy wyborze firmy zwrócić uwagę na jej doświadczenie w branży fotowoltaicznej. Nie chodzi tu o sam montaż, o którym będzie mowa później, ale przede wszystkim o wiedzę praktyczną, którą zwyczajnie zdobywa się zarówno dzięki odniesionym sukcesom, jak i błędom popełnionym w przeszłości. Na naszym rynku działają polskie przedsiębiorstwa, które tą branżą zajmują się od ponad 10 lat! Budowały one instalacje w Niemczech, Belgii, czy Holandii w czasach, gdy w zakładach energetycznych nad Wisłą nie za bardzo jeszcze wiedziano jak ten temat ugryźć. Wybierając firmę z dużym doświadczeniem, ryzyko błędów instalacyjnych, czy uszkodzenia mienia jest praktycznie znikome. W praktyce powierzenie montażu elektrowni słonecznej firmie z doświadczeniem pozwala spać w nocy spokojnie. Nasza firma montuje elektrownie słoneczne w Bydgoszczy, Trójmieście, Toruniu, Inowrocławiu tylko przy pomocy doświadczonego zespołu. Mamy ciągły kontakt z niemieckim rynkiem energetyki słonecznej, gdzie ciągle montujemy instalacji. Nasi instalatorzy ciągle podnoszą swoje doświadczenie ucząc się własnie od najlepszych (w chwili obecnej Niemcy wybudowały już ponad 52 GW [52000 MW] instalacji fotowoltaicznych. Nasz partner niemiecki najbardziej wymagające projekty zleca właśnie firmie AM Group Solar, gdyż tylko wtedy może być pewien dobrej jakości.
MONTAŻ elektrowni słonecznej
Niestety bardzo dużo, a może nawet i większość firm na rynku fotowoltaiki korzysta z podwykonawców i jest tylko pośrednikami łaczącymi instalatorów i klienta. Wiąże się to z późniejszym unikaniem odpowiedzialności i trudnościami w dochodzeniu winy przy wszelkiego rodzaju błędach popełnionych przy budowie instalacji fotowoltaicznej. Na naszym celowniku powinny się zatem znaleźć firmy, które działają kompleksowo i posiadają własne doświadczone ekipy montażowe – takie własnie jak nasza firma AM Group Fotowoltaika Bydgoszcz. Jest to kolejny duży bufor bezpieczeństwa dla klienta.
Podwykonawcy różnej maści to często ludzie bez żadnego doświadczenia w zakładaniu tego rodzaju konstrukcji. W większości to firmy które są kilka miesięcy lub rok na rynku fotowoltaicznym. Z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że jak tylko koniunktura na rynku elektrowni słonecznych się odwróci to firmy te znikną z rynku fotowoltaiki. Zapewne bedą wtedy montowały klimatyzację lub inny produkt w który będzie wówczas na czasie. Wybór firmy, która zleca montaż komu innemu może się nam odbić przysłowiową czkawką. Niektórych budowlańców gubi ich bezgraniczna wiara we własne bardzo wszechstronne umiejętności…
Wybierajmy zatem firmy montujące instalacje fotowoltaiczne swoimi ekipami montażowymi. Najlepiej takimi, w których pracownicy posiadają wieloletnie doświadczenie w pracach dekarskich i wspomniane wcześniej doświadczenie w budowaniu nie tylko dachów ale i instalacji fotowoltaicznych. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że (uwaga wierszyk) nikt się na naszym dachu nie będzie uczył fachu 🙂 Poniżej zdjęcie dachu wyremontowanego przez nasz zespół AM Group Fotowoltaika Bydgoszcz. Dlaczego warto wybrać naszą firmę pisaliśmy również w tym artykule.
CENA systemu PV
Większość świadomych konsumentów zdaje sobie sprawę z tego, że cena za produkt czy usługę nie wynika tylko i wyłącznie z chęci zarobienia na kliencie. Determinują ją w wielu przypadkach takie aspekty jak wiedza, doświadczenie w budowaniu fotowoltaiki, jakość użytego sprzętu, czy umiejętności.
Choć to trudne do pojęcia, istnieją na przykład na rynku firmy płacące ekipom montażowym 300-350 zł. za 1 kWp elektrowni słoneczne zamontowany na dachu (wraz z podłączeniem do rozdzielni). Jeśli właściciel szanującej się firmy zajmującej się montażem instalacji fotowoltaicznych zaproponowałby taką stawkę swojej doświadczonej ekipie montażowej z odpowiednimi uprawnieniami, prawdopodobnie wróciłby do domu z podbitym okiem… Takie firmy jednak są i:
- montują elektrownie fotowoltaiczne z drabiny ponieważ nie posiadają rusztowania,
- nie posiadają swojego magazynu, więc wysylają towar do klienta z kilku źrodeł i w różnym czasie, wiec klient musi brać kilka dni urlopu, żeby byż dyspozycyjnym i wykonywać pracę, której wcale nie chciał
- nie posiadają brygadzisty, który miałby wiedzę pozwalającą na wprowadzanie zmian do projektu instalacji fotowoltaiki w sytuacji w której jest to uzasadnione biorąc pod uwagę dobro klienta,
- często nie posiadają odpowiedniego ubezpieczenia OC i czasem nawet nie ubezpieczają w ZUS swoich „pracowników”
- uczą się montazu elektrowni słonecznych na Państwa dachu dach dach kryty dachówką początkujacym firmą wiele wybacza ale już montaż elektrowni słonecznej na blachodachówce gdzie nie ma miejsca na błędu spędza im sen z powiek.
Prowadzenie porządnej, fachowej i poukładanej firmy wiąże się zawsze z kosztami. Począwszy od biura stacjonarnego, własnych magazynów, przez wykwalifikowane ekipy montażowe, specjalistów od rysunków technicznych, spraw księgowych, dotacji, a na marketingu i przedstawicielach technicznych kończąc. Wybierając taką firmę klient może być spokojny, bo nad jakością jego instalacji fotowoltaicznej czuwa wiele osób, z których każda jest odpowiedzialna za pojedynczy aspekt całości. Dzięki temu mamy duże szanse na realizację naszej przydomowej elektrowni słonecznej na najwyższym poziomie. Oczywiście nie należy w tym temacie być zero-jedynkowym. Nie zawsze bowiem niższa cena jest równoznaczna z gorszą jakością usługi. Apelujemy jedynie o zachowanie zdrowego rozsądku. Czasami zwyczajnie dużo bardziej opłaca się zapłacić ten tysiąc, czy dwa tysiące złotych więcej w zamian za spokojny sen. Mimo, że sama instalacja słoneczna i sposób jej działania tak naprawdę nie są dramatycznie skomplikowane, to oszczędzając na pozornie mało istotnych elementach (elementy konstrukcji, kable, złączki) możemy narobić sobie sporych problemów z elektrownią słoneczną w przyszłości. Źle zaprasowane koncówki solarne mogą doprowadzić do pożaru okablowania a nawet całego dachu.
GWARANCJA na instalację fotowoltaiczną
Pojęcie gwarancji to w dzisiejszych czasach bardzo istotny element wpływający na decyzję o zakupie. W erze nieustającego rozwoju i potrzeby zbytu nowych technologii, żywotność różnych sprzętów (rtv, agd, motoryzacja) znacznie się skróciła. Klienci w związku z tym czują się dużo bezpieczniej otrzymując dłuższą od przeciętnej na rynku gwarancję. O ile w sytuacji paneli słonecznych większość oferowanych gwarancji jest podobna, to jeśli chodzi o falowniki i montaż warunki te się od siebie różnią.
Większość szanujących się marek paneli fotowoltaicznych oferuje 15 lat gwarancji producenta na usterki mechaniczne. Do tego dokładana jest gwarancja na ich wydajność. Najlepsi producenci gwarantują nam, że wydajność ich paneli po 25 latach nie będzie niższa niż 82% – 88%. Tutaj ważne żebyśmy pamiętali, że spadek wydajności paneli to rzecz naturalna i jeśli ktoś nam mówi, że w pierwszym roku wydajność nie spadnie w ogóle, to znaczy to ni mniej ni więcej jak tylko chęć wprowadzenie nas w błąd. Istotne jest również to, żeby zwrócić uwagę na rodzaj gwarancji. Wybierajmy panele fotowoltaiczne z gwarancją liniową. Oznacza to, że spadek ich osiągów jest stały i każdy wynik poniżej będzie się równał z wymianą modułu fotowoltaicznego na nowy. Nasza firma oferuje zawsze sprawdzone produkty do zastosowania w elektrowniach słonecznych. Panele fotowoltaiczne Axitec montujemy od wielu lat na rynku krajowym (kujawsko-pomorskie – Bydgoszcz, Toruń, Inowrocław, Żnin, Włocławek, Nakło, Grudziadz, Świecie), pomorskim (Kartuzy, Kolbudy, Kościerzyna, Gdynia, Pruszcz Gdański, Chwaszczyno, Wejcherowo).Gwarancja na moduły słoneczne Axitec wynosi 15 lat dodatkowo na sprawność panelu fotowoltaicznego 85% po 15 latach (gwarancja liniowa mocy).
Równie istotnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest falownik, inaczej inwerter, czyli urządzenie zamieniające prąd stały płynący z paneli na prąd zmienny do naszych domowych gniazdek. W przypadku tego urządzenia najczęściej spotykamy się z okresem 5 lat gwarancji. Warto się jednak rozejrzeć, bo na rynku dostępne są inwertery, których producent oferuje nam 10-letni okres gwarancyjny w cenie produktu. Mało tego, klienci mogą tę gwarancję za dodatkową dopłatą wydłużyć nawet o kolejne 10 lat! Takimi falownikami są urządzenia firmy Sofar – uznawane za rynku za bezawaryjne urządzenia. Instalacja fotowoltaiczne zbudowana na tych urzadzenia to gwarancja dużych uzysków i bezawaryjnej pracy. W województwie Kujawsko-pomorskim zbudowaliśmy kilkaset instalacji na przy wykorzystanie falowników firmy Sofar (Realizacje)
Oprócz sprzętu, na który gwarancję daje nam jego producent falowników, gwarancją powinna być też objęta usługa montażu. Wiemy już, że najlepiej korzystać z usług firm mających własne ekipy montażowe. Sprawdźmy przy tym na jaki okres czasu dana firma weźmie odpowiedzialność za swoją usługę. Oczywiście przy rażących błędach, wszelkie usterki (jak chociażby nieszczelności w poszyciu dachowym) zauważymy bardzo szybko. Jednak w sytuacji, gdy na przykład zostaną użyte nieprawidłowe komponenty (śruby, lub haki ze stali niskiej jakości), problemy mogą się pojawić dopiero po latach. W tej chwili najdłuższa gwarancja na montaż dostępna na rynku wynosi 5 lat. Szukajmy zatem firm, które taką oferują. Niektóre firmy stosują firmy typu S czy haki zaczepiane za łaty a nie przykrecane do krokwi. Instalacja fotowoltaiczna montowana w ten sposób jest tylko przyczepiona do dachu a nie przykrecona śrubami nierdzewnymi ze stali A2 tak jak powinno to być wykonane.
W tym artykule świadomie nie ma żadnej wzmianki o tym jakich producentów paneli fotowoltaicznych i inwerterów powinniśmy unikać a jakie wybierać. Temat ten jest bardzo szeroki i przede wszystkim dość mocno „wyeksploatowany”. Jeśli ktoś się interesuje fotowoltaiką to internet jest pełen informacji na ten temat. Pamiętajmy tylko o tym, że zawsze warto brać pod uwagę firmy wyspecjalizowane w danej branży. Zarówno jeśli chodzi o sprzęt, jak i o montaż. Przecież nasza instalacja fotowoltaiczna ma być dla nas źródłem prądu, a nie problemów 🙂