Elektryczne auta z własną stacją ładowania – To się opłaca!

utworzone przez | maj 23, 2023 | Aktualności, Elektromobilność

Elektryczne auta coraz częściej pojawiają się na polskich drogach, a sam temat samochodów spod zielonej tablicy rejestracyjnej wywołuje sporo emocji, dzieląc Polaków na dwa obozy. W dzisiejszym wpisie nie mamy zamiaru podważać racji żadnej ze strony, a rzucić nowe światło na kwestię opłacalności posiadania pojazdu wraz ze stacją ładowania pojazdów.

Stacja ładowania samochodów elektrycznych – Czas ładowania

Rozpocznijmy od jednej z najczęściej poruszanych kwestii w kontekście zasadności inwestowania w pojazdy napędzane energią elektryczną, czyli czasu ładowania.

Jeżeli chcemy naładować nasz samochód “z gniazdka”, to faktycznie musimy być przygotowani na stosunkowo długi okres oczekiwania na całkowite zapełnienie pojemności baterii, zaczynając od kilku godzin kończąc nawet na dobie. Nie ma co się oszukiwać, jest to sporego kalibru wyzwanie przy częstym korzystaniu z samochodu… a więc, czy to oznacza, że nie ma lepszych rozwiązań, a auta elektryczne będą warte uwagi dopiero za jakiś czas? Na szczęście nie!

W naszej opinii istnieje idealny kompromis pomiędzy ładowaniem  “z gniazdka” naszego elektrycznego pojazdu w zaciszu domowym, a dostępną np. na wybranych stacjach benzynowych szybką stacją ładowania ze specjalnym przyłączem. Tym uniwersalnym rozwiązaniem jest “Wallbox”, czyli specjalna ładowarka, którą możesz zamontować w swoim domu, ciesząc się szybkim i tanim ładowaniem.

Zapełnianie baterii to okres od godziny do maksymalnie kilku godzin. Mimo iż jest to czas znacząco dłuższy niż tankowanie paliwa, to przy dobrze zaplanowanym użytkowaniu pojazdu nie stanowi to znaczącego problemu.

Jeżeli samochodu elektrycznego mamy zamiar używać głównie “po mieście”, to pojemność baterii w zupełności wystarczy nam na całą podróż, a po powrocie do domu bezproblemowo doładujemy nasze zeroemisyjne auto.

Czy wiesz, że samochody spalinowe to emisja rzędu tony CO2 w skali roku? Wybierając auto elektryczne, z własną stacją ładowania pojazdów możesz pozytywnie wpłynąć na środowisko, redukując emisję praktycznie do zera!

Domowa stacja ładowania samochodów – Cena i opłacalność rozwiązania

Dobrze, przyjmijmy, że jesteś gotowy(a), by planować użytkowanie auta, a codzienne ładowanie nie stanowi dla Ciebie problemu. Teraz zapewne chcesz poznać aspekt ekonomiczny, wszak to opłacalność rozwiązania stanowi motywację, by rozważyć zakup własnej ładowarki elektrycznej wraz z autem, lub samej ładowarki, jeżeli dotychczas ładowaliśmy samochód np. na stacjach zewnętrznych.

W naszym wyliczeniu uwzględnimy kilka zmiennych, by pokazać Ci pełnię ekonomicznych możliwości.

Pierwszą kwestią, którą musimy nakreślić, jest cena paliwa w skali roku, będzie to nasz punkt odniesienia przy ocenie opłacalności konkretnych rozwiązań.

Jak możemy wyczytać w raporcie firmy Odyssee-Mure z 2019 roku, średnia ilość kilometrów pokonywana rocznie przez mieszkańców Unii Europejskiej to 11 313, natomiast Polacy pokonują znacznie mniej, bo 8607 kilometrów.

Przyjmując aktualną uśrednioną cenę paliwa jako 6,70 zł litr oraz 6,5 litra jako średnie spalanie na 100 pokonanych kilometrów możemy wyliczyć, że

6,70 (cena za litr) * 6,5 (średnie spalanie na 100 km) = 43,55 PLN / 100 km

8607 / 100 = 86,07 (dzielimy pokonywane kilometry w skali roku przez 100, by móc pomnożyć je przez cenę, którą przyjdzie nam zapłacić za pokonanie 100 kilometrów).

86,07 (tyle razy pokonamy 100-kilometrowy dystans) * 43,55 (tyle płacimy za pokonanie 100 km) = 3748,35 PLN / rocznie

3748,35 PLN to średni koszt, który ponosimy rocznie na tankowanie naszego pojazdu konwencjonalnymi paliwami.

Ile średnio kosztuje energia elektryczna potrzebna do pokonania 100 kilometrów?

Uśredniając potrzebujemy 15 kWh do pokonania 100 kilometrów, a 1 kWh to koszt około 1 PLN.

15 (kWh) * 1 (PLN) = 15 PLN / 100 km

Po raz kolejny uwzględniamy średnią ilość kilometrów, którą Polacy pokonują w skali roku.

86,07  (tyle razy pokonamy 100-kilometrowy dystans) * 15 (tyle kosztuje nas pokonanie 100 km elektrycznym autem) = 1291,05 PLN.

ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego na stacji ładownia

Jak widać rok do roku wybierając auto z zieloną tablicą rejestracyjną oszczędzamy 2457,3 PLN… jednak czy to koniec?

Jeżeli do tematu ekologii i ekonomii podchodzimy z rozmachem, możemy także zainwestować w instalację fotowoltaiczną, jeżeli ta będzie produkować wystarczająca ilość energii, to ładowanie naszego samochodu będzie praktycznie darmowe!

Cena domowej stacji ładowania samochodów elektrycznych to kwota kilku tysięcy złotych, co jak widzisz na bazie powyższych wyliczeń, powoduje, że inwestycja ta zwróci Ci się już po ~1,5 roku użytkowania.

Czy wiesz, że łączna oszczędność na zestawie instalacja fotowoltaiczna & auto z ładowarką elektryczną to w skali roku średnio 9 500 PLN oszczędności dla gospodarstwa domowego ze standardowym zużyciem energii?

Samowystarczalność jako bezpieczna przyszłość

Nieocenionym plusem łączenia własnej instalacji fotowoltaicznej z domową stacją ładowania pojazdów oprócz wielkich oszczędności, jest także samowystarczalność, bezpieczeństwo oraz gwarancja stabilnych cen. Ostatnie miesiące czy lata stoją pod znakiem wielkich podwyżek, niestabilności oraz problemów w dostępności poszczególnych produktów, czy zasobów. Stawiając na niezależne rozwiązania, możemy precyzyjnie przewidywać koszta, a także mieć pewność, że poradzimy sobie w każdych warunkach!

Domowa stacja ładowania samochodów – Czy samochody elektryczne to pewna przyszłość?

Nie ważne, czy jesteśmy fanami tak szybkich działań, czy nie, Unia Europejska uchwaliła, iż od 2035 roku samochody spalinowe nie będą rejestrowane. Cały aparat UE bardzo mocno wspiera transformację energetyczną oraz zeroemisyjne rozwiązania, co sprawia, że OZE, czy auta z zieloną rejestracją to melodia jutra, która już teraz m.in. dzięki dotacjom jest opłacalnym wyborem.

Domowa stacja ładowania samochodów – Jak wybrać?

Ładowarka do aut elektrycznych powinna służyć nam przez długie lata, tak by w ostatecznym rozrachunku inwestycja ta okazała się więcej niż opłacalna.

W AM Group Solar używamy stacji ładowania marki Webasto z mocą ładowania 11 kW oraz a 22 kW. Jest to sprawdzona firma z 5-letnimi gwarancjami produktowymi.

Ważne jest także, by postawić na sprawdzonego instalatora, najlepiej działającego lokalnie, by w każdej chwili w razie awarii mógł pojawić się na miejscu inwestycji i naprawić usterkę.

Domowa stacja ładowania samochodów elektrycznych – Czy warto?

Jak widzimy na bazie powyższych wyliczeń oraz faktów, wybór auta elektrycznego wraz z własną stacją ładowania jest wyborem, za którym stoją twarde argumenty. Ważne jest, by pamiętać o ograniczeniach dystansowych takich aut oraz o tym, że nawet z własną ładowarką, musimy być gotowi na dłuższy postój, niż na przykład przy tankowaniu paliwa.

Mimo wszystko, jeżeli jesteśmy gotowi na planowanie podróży, lub pojazdu mamy zamiar używać praktycznie tylko na terenie miasta, to wybór samochodu z zieloną tablicą rejestracyjną prawdopodobnie będzie najlepszą możliwą decyzją.

<a href="https://amgroupsolar.com/author/artur/" target="_self">Artur Serkowski</a>

Artur Serkowski

Posiadam bogate doświadczenie w projektowaniu systemów fotowoltaicznych. Ponad 10-letnie owoce moje pracy przekazuję na tym blogu dotyczącym energetyki słonecznej.

Jesteś zainteresowany fotowoltaiką?

Umów się na bezpłatną konsultację ze specjalistami – dowiedz się jak możesz oszczędzać!

Posiadamy własne ekipy instalacyjne, 12 lat doświadczenia w branży energetyki słonecznej.

Razem tworzymy dobrą energię!

Nieustannie podnosimy swoje kompetencje!

Najgorsze co moglibyśmy zrobić to spocząć na laurach, dlatego nieustannie rozwijamy nasze kompetencje! 💪 W ostatnich dniach nasi instalatorzy wzięli udział w wewnętrznych testach SEP, dzięki którym nieustannie upewniamy się, że każdy z naszych fachowców ma aktualną...

Każda twoja opinia – to jedno drzewo więcej!

Spójrz, jak łatwo możesz wesprzeć ekosystem. Wystarczy, że wystawisz nam szczerą opinię na wizytówce Google, a współpracująca z nami firma ReviewForest zasadzi w Twoim imieniu jedno drzewo. Twoja autentyczna recenzja to także cenna wskazówka dla osób szukających...

Fotowoltaika dla gospodarstw rolnych – Coraz lepsze warunki

Polska wieś to nasz skarb narodowy, w odróżnieniu od wielu państw, w naszym kraju możemy liczyć na pyszne i zdrowe jedzenie z naszych ojczystych upraw… jednak w tym wszystkim nie możemy zapominać o rolnikach, którym jakby nie patrzeć wszyscy bardzo wiele zawdzięczamy....

Jakie korzyści daje fotowoltaika? Toruń jest kolejnym miastem, gdzie powstają domy energooszczędne

Wyposażenie domu w instalację fotowoltaiczną stało się bardzo popularne. Jeśli jest taka możliwość, warto zainwestować w panele PV już podczas budowy. Można w ten sposób zaoszczędzić oraz nabyć pewność, że dom jest odpowiednio przygotowany, aby pojawiła się w nim...

Najnowsze artykuły

 

Nieustannie podnosimy swoje kompetencje!

Nieustannie podnosimy swoje kompetencje!

Najgorsze co moglibyśmy zrobić to spocząć na laurach, dlatego nieustannie rozwijamy nasze kompetencje! 💪 W ostatnich dniach nasi instalatorzy wzięli udział w wewnętrznych testach SEP, dzięki którym nieustannie upewniamy się, że każdy z naszych fachowców ma aktualną...

Każda twoja opinia – to jedno drzewo więcej!

Każda twoja opinia – to jedno drzewo więcej!

Spójrz, jak łatwo możesz wesprzeć ekosystem. Wystarczy, że wystawisz nam szczerą opinię na wizytówce Google, a współpracująca z nami firma ReviewForest zasadzi w Twoim imieniu jedno drzewo. Twoja autentyczna recenzja to także cenna wskazówka dla osób szukających...

Fotowoltaika dla gospodarstw rolnych – Coraz lepsze warunki

Fotowoltaika dla gospodarstw rolnych – Coraz lepsze warunki

Polska wieś to nasz skarb narodowy, w odróżnieniu od wielu państw, w naszym kraju możemy liczyć na pyszne i zdrowe jedzenie z naszych ojczystych upraw… jednak w tym wszystkim nie możemy zapominać o rolnikach, którym jakby nie patrzeć wszyscy bardzo wiele zawdzięczamy....

Fotowoltaika dla firm – od czego zacząć? Ogólne zasady

Fotowoltaika dla firm – od czego zacząć? Ogólne zasady

Fotowoltaika dla firm jest coraz popularniejszym rozwiązaniem wśród przedsiębiorców. Taki stan rzeczy nie może dziwić, bo odnawialne źródła energii przynoszą wiele korzyści. Od czego jednak zacząć, gdy planuje się instalację PV w swojej firmie? Podpowiadamy!...

Skontaktuj się z nami

AM Group Solar

 

Umów się z nami na bezpłatne spotkanie, na którym przeanalizujemy Twoje potrzeby
i zaproponujemy najlepszą ofertę. Fotowoltaika nie ma dla nas tajemnic.

 

Masz pytania?

Audyt fotowoltaiczny firmy Am Group Solar

 +48 889 801 337
INFOLINIA CZYNNA PN-PT, W GODZ. 8-16

Chcesz żebyśmy do Ciebie zadzwonili i opowiedzieli o naszej ofercie?