Nieuchronnie zbliża się zmiana cywilizacyjna polegająca na zamianie pojazdów spalinowych na pojazdy elektryczne. Oczywiście nie nastąpi to w ciągu roku, dwóch czy nawet dziesięciu lat, ale nawet sceptyk w tej dziedzinie musi zauważyć, że nie tylko się teraz o tym mówi, ale podejmuje się konkretne działania, począwszy od coraz szerszej oferty aut elektrycznych, a skończywszy na szybko rozwijającej się infrastrukturze ładowania.
Ładowanie baterii w pojazdach elektrycznych – czy jest się czego obawiać?
Właśnie problemy z ładowaniem baterii, „tankowaniem” samochodów elektrycznych są główną barierą w podjęciu decyzji o zakupie auta elektrycznego. Czy słusznie? Spróbujemy chociaż częściowo odpowiedzieć na to pytanie. I tutaj widzę dwa zasadnicze nurty dyskusji:
- Długie wyjazdy, czy to cykliczne, czy okazjonalne, np. wakacyjne – rzeczywiście na tym polu jest najwięcej do zrobienia jeśli chodzi o infrastrukturę, jej dostępność i koszty oraz czas ładowania samochodów elektrycznych. Tutaj na chwilę obecną bezapelacyjnie mają przewagę spalinowe środki transportu.
- Codzienna jazda wokół domu, do pracy i z powrotem, do znajomych, na zakupy, na korepetycje z dziećmi itp. – na tym polu zdecydowaną przewagę ma samochód elektryczny, np. darmowe parkowanie w strefach płatnych, możliwość jazdy bus-pasami, możliwość wyłącznego wjazdu do centrów miast tylko dla samochodów elektrycznych (z czasem będzie ich coraz więcej), dopłaty przy zakupie aut elektrycznych (kuleją, ale są, w 2021 ma być ogłoszony kolejny zmodyfikowany nabór), dopłaty do zakupu przydomowych stacji ładowania samochodów elektrycznych (od 2021 roku w ramach zmodyfikowanego programu Mój Prąd) i wreszcie to, co jest nie do przecenienia – KOSZTY EKSPLOATACJI, począwszy od przeglądów, ilości części zamiennych, a skończywszy na tym co najbardziej doskwiera, a mianowicie kosztach przejeżdżanych kilometrów. Tutaj samochód spalinowy jest na straconej pozycji.
Który wariant przeważa? Tutaj najlepiej wie każdy z nas oddzielnie, ale badania pokazują, że zdecydowana większość z nas nie pokonuje dziennie więcej niż 70 km. Przy realnych zasięgach samochodów elektrycznych rzędu 200-250 km odpowiedź nasuwa się sama.
Samochód elektryczny i fotowoltaika – idealne połączenie?
Od zawsze kierowcy szukali takiego paliwa do napędu aut, takich rozwiązań technicznych, które dawałyby wymierne korzyści w obniżeniu opłat przy dystrybutorach na stacjach paliw. Rozwój fotowoltaiki oraz aut elektrycznych na nowo zdefiniował pojęcie kosztów ładowania jak i samej stacji.
Po pierwsze – mając swoją instalację fotowoltaiczną mamy darmowe paliwo do auta elektrycznego.
Po drugie – mając domową stację ładowania pojazdów elektrycznych WEBASTO dysponujemy swoją prywatną „stacją benzynową” dla aut elektrycznych, w której mamy darmowe paliwo – energię elektryczną wyprodukowaną z instalacji fotowoltaicznej.
Po trzecie – mając samochód elektryczny mamy jakby nie patrzeć przydomowy magazyn energii (cały czas producenci samochodów rozwijają technologię określaną mianem V2G – Vehicle-to-Grid)
Domowa stacja ładowania pojazdów elektrycznych WEBASTO
Firma WEBASTO jest globalnym graczem na rynku motoryzacyjnym z siedzibą od ponad 100 lat w Niemczech i oczywiście idąc zawsze z najnowszymi trendami ma w swojej bogatej ofercie m.in. przydomowe stacje ładowania samochodów elektrycznych tzw. WALLBOX PURE oraz LIVE w różnych, dostosowanych do indywidualnych potrzeb klienta i jego samochodu elektrycznego konfiguracjach.
Z istotnych zalet stacji WEBASTO należy wymienić:
- możliwość przyłączenia do instalacji jedno- lub trójfazowej;
- moc ładowania od 3,7 aż do 22kW;
- wtyczka Type-2 (IEC62196);
- możliwość programowania i zdalnego podglądu przy pomocy rozbudowanej aplikacji, m.in. czasu ładowania, ilości pobranych kWh, statystyki ładowania i wielu innych;
- długość przewodu zasilającego do 7mb;
- bardzo modernistyczny design oraz kompaktowy rozmiar, spełniający jednocześnie rygorystyczne normy bezpieczeństwa;
- made in Germany (proces badawczo-rozwojowo-produkcyjny w całości w ramach firmy WEBASTO);
- możliwość montażu wewnątrz np. garaż jak i na zewnątrz na dedykowanym słupku montażowym w układzie solo lub duo;
- bardzo atrakcyjne ceny zakupu;
- dodatkowe akcesoria, np. przewód typu 2 umożliwiający podłączenie auta do publicznej stacji ładowania.
Na wszelkie pytania związane z pomocą w doborze właściwej stacji ładowania WEBASTO, jej montażu, możliwości pozyskania dofinansowania jej zakupu, jak również samych instalacji fotowoltaicznych odpowiedzą specjaliści i autoryzowany partner firmy WEBASTO firma AM Group Solar. Zadzwoń i dowiedz się więcej! ☎ 734 151 444
Mogą Cię zainteresować również te wpisy:
Moc instalacji fotowoltaicznej a zakup samochodu elektrycznego?
Klimatyzacja a fotowoltaika.
Fotowoltaika z dofinansowaniem 2020 – jak to zrobić?