Rok 2020 powoli już za nami, to dobra pora na krótkie podsumowanie. Niewątpliwie był to bardzo dobry czas dla „zielonej energii” w Polsce.
Podsumowanie 2020 roku OZE
Na mocy unijnych dyrektyw, wszystkie państwa członkowskie zadeklarowały się, by do 2020 roku łącznie 20% energii pochodziło z odnawialnych źródeł. Polska wynegocjowała, by dla niej ten cel był niższy tj.15% z uwagi na wieloletnie niedoinwestowanie i odziedziczony po komunizmie system energetyczny oparty na węglu. Dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że w 2018 roku udział OZE w finalnym zużyciu energii wyniósł 11,28%, w 2019 roku było to 12,18%, a w 2020 roku będzie rekordowy, bo skala inwestycji w farmy wiatrowe i instalacje fotowoltaiczne wielokrotnie wzrosła. Dołożyły się do tego tak inwestycje wielkoskalowe (farmy wiatrowe i fotowoltaiczne) oraz małe „przydomowe” mikroinstalacje fotowoltaiczne. Największy progres zrobiliśmy w fotowoltaice, gdzie w 2012 roku zaczynaliśmy praktycznie od zera. Udział OZE liczymy poprzez zsumowanie energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych i podzielenie tej liczby przez całkowite zużycie energii w kraju. Stąd płyną dwa wnioski, możemy zwiększać z roku na rok produkcję „czystej energii”, ale ważne jest też, by redukować zapotrzebowanie na energię. W przemyśle to będzie wymiana maszyn energochłonnych na te bardziej nowoczesne i efektywne, a w gospodarstwach domowych np. wymiana oświetlenia na energooszczędne.
OZE i Fotowoltaika jak rozwijały się w 2020 r.?
Łączna moc krajowej fotowoltaiki to 2261 MW, w 2019 roku mieliśmy dynamiczny rozwój fotowoltaiki. Jeszcze lepszy był 2020 rok, gdzie dane do sierpnia mówią o powstaniu 1000 MW mocy instalacji fotowoltaicznych. Do tego dokładają się elektrownie wiatrowe o znacznie większym potencjale, bo aż 6252 MW. Ostatnie 4 lata, były nieco „burzliwe” dla energetyki wiatrowej, związane to było z licznymi zmianami w prawodawstwie krajowym i zdecydowanym przyhamowaniem rozwoju nowych farm. W tym okresie powstało tylko 515 MW. W końcówce roku Ministerstwo Energii przyznało, że spełnienie minimalnego 15-procentowego udziału OZE może się jednak nie udać. Zsumowana moc OZE przekroczyła już 10 000 MW i to jest duży sukces, lecz cel, który wyznaczyła nam Komisja Europejska osiągniemy dopiero za rok. Polska podobnie jak reszta państw europejskich, zadeklarowała, że do 2030 roku, 21% energii zużywanej w naszym kraju będzie pochodziło z odnawialnych źródeł energii. To będzie nasz następny cel.
Rozwój energetyki odnawialnej. Co dalej?
Rozwój energetyki odnawialnej jest z roku na rok szybszy, niż podejmowane prace legislacyjne i cele, które zakłada rząd. Odpowiedni poziom wsparcia, wieloletnie finansowanie oraz ambitny program rozwoju dla morskiej energetyki wiatrowej mogą tylko pomóc. Jeśli zależy nam na czystym środowisku, na czystym powietrzu a przede wszystkim obniżeniu rachunków za prąd, w 2021 roku będziemy mogli skorzystać z dotacji. Wsparcie jest przewidziane dla rozwoju fotowoltaiki, budowy przydomowych gniazd do ładowania aut elektrycznych, dla pomp ciepła oraz dla magazynów energii. Każdy, kto chciałby dowiedzieć się więcej, może skontaktować się z autorem artykułu: Marcin Serkowski 577 151 445 m.serkowski@amgroupsolar.com
Mogą Cię zainteresować również te wpisy:
Opłata Mocowa i OZE w 2021 r. Co to jest i ile wynoszą po podwyżce?
Moc instalacji fotowoltaicznej a zakup samochodu elektrycznego?