Fotowoltaika Bydgoszczy – Instalacje solarne są coraz bardziej popularne.
Od kilku lat największe miasta naszego województwa, Bydgoszcz i Toruń, uczestniczą w konkursie ECO-MIASTO. W 2014 udało im się zdobyć nawet wyróżnienie. Czy od tego czasu dużo się zmieniło, jeśli chodzi o efektywność energetyczną Bydgoszczy? Czy w Bydgoszczy dużo buduję się instalacji fotowoltaicznych ? Dlaczego fotowoltaika jest w naszym mieście popularna?
A jak to jest z naszym miastem Bydgoszcz? Czy inwestuje w Odnawialne Źródła Energii?
Tylko nasza firma AM Group Solar wykonuje miesięcznie kilkadziesiąt instalacji w Bydgoszczy i okolicach. W większości inwestorami są osoby prywatne, realizujące budowę fotowoltaiki celem zredukowania rachunków za energię elektryczną dzięki fotowoltaice. Bydgoszcz jako miasto ma w swoim władaniu 220 budynków publicznych oraz 480 budynków mieszkalnych wielorodzinnych. Dla zobrazowania skali zasadnym wydaje się podanie liczby budynków prywatnych – jest to ok. 45 tys.
Miasto Bydgoszcz nieprzerwanie prowadzi działania dotyczące poprawy efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej. Jest to realizowane poprzez wykonywanie audytów energetycznych, termomodernizację budynków, monitorowanie zużytej energii, instalację urządzeń do produkcji własnej energii (m.in. montaż instalacji fotowoltaicznych), monitorowanie zużytego ciepła. O instalacjach fotowoltaicznych w Bydgoszczy pisaliśmy też tutaj – warto przeczytać.
Czy działania Miasta Bydgoszcz w zakresie OZE są wystarczające?
Możemy sobie zadać pytanie, czy kierunek działań jest dobry. Na pewno tak. Już na początku nasuwa się pytanie o intensywność tych działań, ich skalę oraz ich udział w całości zasobów komunalnych, którymi dysponuje miasto Bydgoszcz, odpowiedź będzie zgoła inna – zbyt wolno, zbyt mało, zbyt wąsko, zbyt ostrożnie, zbyt wybiórczo itd. Na pytanie o podanie zrealizowanych inwestycji np. w instalacje fotowoltaiczne przedstawiciele miasta Bydgoszczy zazwyczaj wymieniają: Centrum Demonstracyjne Odnawialnych Źródeł Energii, Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Ekologicznej w Myślęcinku, Schronisko dla zwierząt, nowy Basen Astoria czy Pałac Młodzieży.
Moduły fotowoltaiczne działają dla nas – I to jest pozytywny przekaz.
Godne pochwały jest to, że bez większych problemów można wymienić kilkanaście tego typu inwestycji. Nasze miasto powinno realizować montaż paneli fotowoltaicznych na wszystkich większych obiektach należących do miasta. Większość z nim mogłaby płacić obniżone rachunki za energię elektryczną, dzięki tej produkowanej z modułów solarnych zainstalowanych na dachu.
Co jednak stoi na przeszkodzie w realizacji tak ambitnych celów?
Na pewno procedury biurokratyczne i braki finansowe. Jeśli chodzi o te pierwsze to paradoksalnie, odpowiada za nie samo miasto Bydgoszcz, bo kto inny jak nie miasto może je chociaż trochę skrócić, stworzyć maksymalnie proste wnioski bez kilkunastu załączników, skrócić czas wydania decyzji. Drugą barierą, jaką niewątpliwie są finanse, również przy odrobinie dobrej woli jest do pokonania, co nieraz już władze miasta Bydgoszczy udowadniały w praktyce. Wymaga tylko dobrej woli, determinacji, wytrwałości i odwagi. Fotowoltaika w Bydgoszczy ma ogromny potencjał!
W 2020 roku były plany, aby 42 budynki publiczne zyskały instalacje zasilane energią odnawialną, m.in. na nowym obiekcie rekreacyjno-sportowym Astoria. Również w 2020 roku spółdzielnia mieszkaniowa Budowlani pozyskała dotację i ma zamontować instalacje fotowoltaiczne na 33 swoich budynkach.
Bardzo dobrze, że takie inwestycje powstają. Tylko dlaczego jest ich tak mało?
Elektrownie słoneczne w Bydgoszczy muszą się rozwijać prężnie dla dobra wszystkich.
W obecnej dobie pandemii wiele się mówi o kryzysie i konieczności szukania i wdrażania oszczędności. Czy nie najlepszym i najszybszym sposobem byłby np. montaż instalacji fotowoltaicznych na wszystkich szkołach, czy szpitalach naszego województwa? Czasy są trudne więc i działania powinny być nieszablonowe i bez precedensowe decyzje władz mogą tylko pomóc rozwiązać zbliżające się problemy. Nie trzeba wydawać bieżących środków na energię elektryczną niezbędną do funkcjonowania szkoły (od momentu zamontowania instalacji fotowoltaicznej, a właściwie wymiany licznika energii na dwukierunkowy rozliczenie odbywa się po roku), odroczone raty kredytów czy leasingów można by spłacać np. po roku od uruchomienia instalacji fotowoltaicznych. W tej chwili mamy najtańszy pieniądz w historii polskiej gospodarki – kiedy jak nie teraz z niego korzystać?!
Można takie inwestycje zrealizować również systemie PPP.
Duże, szerokie inwestycje dadzą potężne oszczędności i to na dodatek powstałe inwestycje fotowoltaiczne same się sfinansują. Pierwsze namacalne przykłady miasto ma zrealizowane a ich efektem, jest samowystarczalność energetyczna budynków, których wspominałem wcześniej, a mianowicie Centrum Demonstracyjne Odnawialnych Źródeł Energii, Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Ekologicznej w Myślęcinku, Schronisko dla zwierząt. Teraz należy tylko je zwielokrotnić i uzyskać efekt skali. Możliwości jest naprawdę sporo, jak również firm z naszego województwa, które mają doświadczenie, kadry i możliwości realizacji tego typu zadań. O sposobie wykorzystania fotowoltaiki w spółdzielniach można przeczytać również tutaj.
Dlaczego jednak warto montować panele fotowoltaiczne?
Niezwłoczne podjęcia takich działań wszystkim stronom przyniosłoby tylko korzyści, brak rachunków za energię przej najbliższe kilkadziesiąt lat, uniezależnienie się od cen energii elektrycznej, zwiększenie wpływów do budżetu poprzez nowe podatki, gdyż firmy z naszego regionu będą zwiększać swoje przychody, zwiększy się liczba miejsc pracy, zarobki, konsumpcja.
Będzie jeden przegrany – SMOG, ale z jego porażki wszyscy będą zadowoleni.
Dlaczego miasto Bydgoszcz nie wprowadzi ulg w podatku od nieruchomości zarówno dla gospodarstw domowych, jak i przedsiębiorców, którzy w swoich obiektach mają zamontowane np. instalacje fotowoltaiczne? Pomóżmy sobie wzajemnie. W innym artykule można przeczytać, dlaczego AM Group Solar buduje najlepsze instalacje fotowoltaiczne w Bydgoszczy.