Fotowoltaika w Trójmieście dla spółdzielni

utworzone przez | kwi 7, 2020 | Aktualności

Fotowoltaika w Trójmieście dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych w 2020 roku

Każda wspólnota czy spółdzielnia mieszkaniowa w sposób ciągły poszukuje możliwości ograniczenia kosztów. I to zarówno energii elektrycznej jak i ogrzewania swoich budynków. To już się dzieje w stolicy Dolnego Śląska, gdzie w ciągu kilku lat wybudowano największą, rozproszoną elektrownię słoneczną w Polsce. Efekty widać od razu, bo roczne koszty spółdzielni za energię elektryczną spadły z kwoty 425 tys. zł do 120 tys. zł. Jest to dowodem na to, że instalacja fotowoltaiczna działa w naszym kraju i nie musi to być wcale Hiszpania czy Włochy. Najpierw inwestorzy wybudowali instalację dla jednego bloku, który miał pokazać skalę oszczędności, jaką można uzyskać. Obecnie elektrownia słoneczna to system ponad 2700 sztuk paneli fotowoltaicznych, zajmujący powierzchnię 0,5 ha, na 35 dachach spółdzielczych budynków o łącznej mocy 739 kWp.

Pytanie, jakie nam wszystkim się w tej chwili nasuwa, to ile taka instalacja fotowoltaiczna kosztuje?

Jaką część stanowiły dotacje, kiedy to się zwróci i co to oznacza dla mieszkańca danej spółdzielni?
Pierwszą testową instalację fotowoltaiczną zamontowano kilka lat temu przy wsparciu Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Fundusz przekazał 240 tys. zł, z czego 40 tys. zł jako bezzwrotną dotację. Resztę kwoty stanowiła nisko oprocentowana pożyczka na okres 9 lat. Całość inwestycji obejmuje 1,7 mln zł dotacji z WFOŚiGW we Wrocławiu. Przekazał on również 2,5 mln zł pożyczki na preferencyjnych warunkach na okres 9 lat. Co chyba najważniejsze dla przyszłych naśladowców, dotychczas mieszkańcy nie ponieśli żadnych kosztów związanych z uruchomieniem tej instalacji fotowoltaicznej. Koszt kredytu spłacany jest oszczędności, jakie elektrownia słoneczna wypracuje rocznie to 300 tys. zł.

Łyżkę dziegciu w tej beczce pysznego miodu znajdzie dla Państwa Marcin Serkowski.

Pan Marcin pracuje jako kierownik sprzedaży na Pomorze z firmy AM Group Solar. Odpowiada on za sprzedaż mikroinstalacji na ternie województwa pomorskiego, głównie Trójmiasta i okolic.
Instalacja wrocławska została dobrze policzona, profesjonalnie dobrana i to rzeczywiście działa. Wbrew stereotypowym opiniom o władzach zasiadających w spółdzielniach, ci ludzie mieli wizję. Sprawdzili w praktyce na jednym dachu, a następnie multiplikowali na pozostałe 35. Wielu z nas, mieszkańców chciałoby skorzystać z tej możliwości, by obniżyć swoje rachunki za prąd. Lecz opisywany przypadek tyczy się kosztów za energię elektryczną części wspólnych, tj. zasilających oświetlenie wewnątrz i na zewnątrz budynków, oświetlenie korytarzy, zasilanie wind itd. Co sprawia, że w myśl obecnego prawa taka instalacja fotowoltaiczna pozwala obniżyć o minimum 75% koszt za energie tylko części wspólnych wyłączając z tego autokonsumpcję mieszkań. W najbliższym czasie oczekujemy jako branża fotowoltaiczna zmian w prawie w zakresie odnawialnych źródeł energii. Liczymy, że dostarczy nam więcej szczegółów odnośnie statusu wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych jako prosumentów, aby bez problemów mogły skorzystać z upustów.Fotowoltaika montowana na dachu spółdzielni W Gdańsku

Więcej słonecznych dni w naszym kraju

Kolejnym bonusem właściwie dla każdego obywatela naszego kraju jest to, że obecne warunki atmosferyczne sprzyjają inwestowaniu w fotowoltaikę. Ostatnie słoneczne lata pokazują, że wydajność elektrowni słonecznych zamontowanych klientom AM Group Solar jest większa o 10-15%. Związane jest to w dużej części z globalnym ocieplaniem klimatu i coraz mniejszymi opadami deszczu. Zacznijmy od siebie i pomyślmy, czy możemy zacząć żyć w miastach bardziej ekologicznych.
Pozytywną jaskółką, może być pilotażowy rządowy program „Słoneczne Dachy” prowadzony poprzez WFOŚiGW w Poznaniu.  Stanowi on wsparcie montowanych instalacji fotowoltaicznych przez spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe. Wnioski można składać od 1 marca 2020 roku.

Czekamy na pojawienie się podobnych programów dla pozostałych województw w tym dla pomorskiego i kujawsko-pomorskiego.

To bardzo ciekawa forma wsparcia dla klientów zamieszkujących budynki wielorodzinne. Zainwestowali oni w panele fotowoltaiczne na dachach swoich bloków. Skorzystać z niej mogą wspólnoty lub spółdzielnie, które formalnie są właścicielem dachów i ścian zewnętrznych budynków. Przede wszystkim to właściciele mieszkań oszczędzać będą na niższych opłatach. Głównie za energię elektryczną zużywaną na potrzeby części wspólnych – np. oświetlenia korytarzy, zasilania klimatyzacji, wind i bram garażowych, czy oświetlenia wokół budynków.

Preferencyjną pożyczką można pokryć koszty audytu energetycznego, zaprojektowania, zakupu i montażu kompletnych systemów fotowoltaicznych. Przede wszystkim paneli słonecznych, produkujących energię elektryczną, inwerterów, mocowań i okablowania. Pieniądze spółdzielnia otrzymała także na termomodernizację budynków. Ze wsparcia wyłączone zostały także inne technologie OZE, np. mikroturbiny wiatrowe.

Pilotażem będą objęte instalacje fotowoltaiczne o mocy do 50 kW, ponieważ to jest limit mocy dla mikroinstalacji. Program nie przewiduje limitu kwoty pożyczki. WFOŚiGW w Poznaniu przewiduje jednak, że beneficjenci otrzymają pożyczki w wysokości do 8 mln zł, ponieważ wówczas skorzystają z najwyższego poziomu umorzenia.

Pożyczką z WFOŚiGW będzie można sfinansować do 100 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji.

Pożyczka przewiduje dwie części:
1) instalacje fotowoltaiczne (lub innego źródła OZE), na co przeznaczonych będzie 80 mln zł, z czego NFOŚiGW, po zakończeniu spłaty pożyczki, umorzy 10 proc. kwoty pożyczki oraz
2) poprawienie efektywności energetycznej budynku, na co przeznaczonych zostanie 20 mln zł, a WFOŚiGW po spłaceniu tej części umorzy beneficjentom 15 proc. wartości pożyczki. Z obu części będzie można skorzystać łącznie lub osobno.

Pieniądze w łącznej kwocie 100 mln zł, pochodzić będą w 80 proc. z NFOŚiGW, a w 20 proc. z WFOŚiGW.

Z dotowanych kredytów będą mogły skorzystać wyłącznie spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty mieszkaniowe.  Wspólnoty mieszkaniowe mogą również wykorzystać fotowoltaiką do chłodzenia części wspólnych, dzięki wykorzystaniu klimatyzacji. Szerzej o tym pisaliśmy w artykule klimatyzacja a instalacje fotowoltaiczne.

Słoneczne dachy dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych

Jest to pilotażowy program Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Dlatego wsparcie obejmie na razie jedynie województwo wielkopolskie.

Pomoc będzie wypłacana w formie preferencyjnych pożyczek. Oprocentowanie w wysokości zaledwie 2 proc. Na swojej stronie fundusz poinformował, że będzie to oprocentowanie według stawki WIBOR, nie mniej niż 2% w skali roku. Jest niższe od dostępnych na rynku pożyczek i kredytów dla wspólnot i spółdzielni. Dzięki temu instalacja PV może spłacić się dużo szybciej.

Pożyczka ma być rozłożona na taki okres, aby raty równały się oszczędnościom na zakupie energii elektrycznej uzyskiwanym dzięki instalacji PV. W efekcie mieszkańcy bloków mają nie odczuć zmian na rachunkach za prąd w ciągu spłaty kredytu. Ceny nie wzrosną, a oszczędności będą pokrywać raty. Następnie będą oszczędzać na dużo niższych opłatach za prąd w częściach wspólnych budynków.

Fotowoltaika Trojmiasto – profesjonalne elektrownie słoneczne.

Po okresie testowania tego programu w województwie wielkopolskim program ze zmianami ma być rozszerzony na całą Polskę. Warto więc wykorzystać czas spędzony przymusowo w zaciszu domowym i sprawdzić, jaki jest nasz koszt energii elektrycznej. Następnie zwrócić się o doradztwo do wyspecjalizowanych firm np. do AM Group Solar. To na pewno też praca dla władz spółdzielni oraz administratorów wspólnot m.in. w Gdańsku czy Gdyni. 

Wszystkich zainteresowanych tematem zapraszam do kontaktu. www.amgroupsolar.com m.serkowski@amgroupsolar.com oraz telefonicznie pod numerem telefonu 734 151 444.

<a href="https://amgroupsolar.com/author/artur/" target="_self">Artur Serkowski</a>

Artur Serkowski

Posiadam bogate doświadczenie w projektowaniu systemów fotowoltaicznych. Ponad 10-letnie owoce moje pracy przekazuję na tym blogu dotyczącym energetyki słonecznej.

Jesteś zainteresowany fotowoltaiką?

Umów się na bezpłatną konsultację ze specjalistami – dowiedz się jak możesz oszczędzać!

Posiadamy własne ekipy instalacyjne, 12 lat doświadczenia w branży energetyki słonecznej.

Razem tworzymy dobrą energię!

Mój Prąd 6.0 z dofinansowaniem na magazyny energii – sprawdź, jak łatwo możesz oszczędzić więcej na rachunkach

Zakończenie Programu "Mój Prąd 5.0" i Oczekiwanie na Wypłaty Poprzednia edycja programu “Mój Prąd 5.0” zakończyła się w połowie grudnia zeszłego roku. Wiele z osób, które złożyły wniosek pod koniec trwania naboru, nadal czeka na decyzje oraz wypłaty środków. Ewolucja...

Skropliny z pompy ciepła. Czym są i co z nimi zrobić?

Wiele razy pisaliśmy już o korzyściach, jakie dają pompy ciepła. Bydgoszcz jest miastem, w którym wiele osób zdecydowało się na ogrzewanie domu właśnie w ten sposób, przekonując się o zaletach odnawialnych źródeł energii. Procesem towarzyszącym korzystaniu z pompy...

Fotowoltaika dla firm. Dofinansowania i leasing

Przedsiębiorców szukających nowych inwestycji, które korzystnie wpłyną na rentowność ich biznesu, coraz częściej interesuje fotowoltaika. Dofinansowania oraz inne formy pozyskania instalacji sprawiają, że fotowoltaika dla firm jest bardzo korzystnym rozwiązaniem....

Pompa ciepła dla firm – kiedy się na nią zdecydować?

Pompa ciepła zrewolucjonizowała sposób ogrzewania budynków. Dzięki niej udało się wprowadzić rozwiązania korzystne dla naszego środowiska, a zarazem bardzo ekonomiczne. W tej sytuacji nie może dziwić, że coraz popularniejsza jest także pompa ciepła dla firm. Pompa...

Najnowsze artykuły

 

Skropliny z pompy ciepła. Czym są i co z nimi zrobić?

Skropliny z pompy ciepła. Czym są i co z nimi zrobić?

Wiele razy pisaliśmy już o korzyściach, jakie dają pompy ciepła. Bydgoszcz jest miastem, w którym wiele osób zdecydowało się na ogrzewanie domu właśnie w ten sposób, przekonując się o zaletach odnawialnych źródeł energii. Procesem towarzyszącym korzystaniu z pompy...

Fotowoltaika dla firm. Dofinansowania i leasing

Fotowoltaika dla firm. Dofinansowania i leasing

Przedsiębiorców szukających nowych inwestycji, które korzystnie wpłyną na rentowność ich biznesu, coraz częściej interesuje fotowoltaika. Dofinansowania oraz inne formy pozyskania instalacji sprawiają, że fotowoltaika dla firm jest bardzo korzystnym rozwiązaniem....

Pompa ciepła dla firm – kiedy się na nią zdecydować?

Pompa ciepła dla firm – kiedy się na nią zdecydować?

Pompa ciepła zrewolucjonizowała sposób ogrzewania budynków. Dzięki niej udało się wprowadzić rozwiązania korzystne dla naszego środowiska, a zarazem bardzo ekonomiczne. W tej sytuacji nie może dziwić, że coraz popularniejsza jest także pompa ciepła dla firm. Pompa...

Jak pracuje się w AM Group Solar?

Jak pracuje się w AM Group Solar?

Jak pracuje się w AM Group? Przede wszystkim skutecznie, u nas zawsze dzieje się sporo... jednak w chwilach spowolnienia zawsze znajdziemy czas na głęboki łyk kawy i pogawędkę wewnątrz zespołu. Włącz video i sprawdź od środka, jak: #RazemTworzymyDobrąEnergię  ...

Nieustannie podnosimy swoje kompetencje!

Nieustannie podnosimy swoje kompetencje!

Najgorsze co moglibyśmy zrobić to spocząć na laurach, dlatego nieustannie rozwijamy nasze kompetencje! ???? W ostatnich dniach nasi instalatorzy wzięli udział w wewnętrznych testach SEP, dzięki którym nieustannie upewniamy się, że każdy z naszych fachowców ma aktualną...

Skontaktuj się z nami

AM Group Solar

 

Umów się z nami na bezpłatne spotkanie, na którym przeanalizujemy Twoje potrzeby
i zaproponujemy najlepszą ofertę. Fotowoltaika nie ma dla nas tajemnic.

 

Masz pytania?

Audyt fotowoltaiczny firmy Am Group Solar

+48 734 151 444

lub

+48 889 801 337

INFOLINIA CZYNNA PN-PT, W GODZ. 8-16