Fotowoltaika w Trójmieście dla spółdzielni

7 kwietnia 2020

Fotowoltaika w Trójmieście dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych w 2020 roku

Każda wspólnota czy spółdzielnia mieszkaniowa w sposób ciągły poszukuje możliwości ograniczenia kosztów. I to zarówno energii elektrycznej jak i ogrzewania swoich budynków. To już się dzieje w stolicy Dolnego Śląska, gdzie w ciągu kilku lat wybudowano największą, rozproszoną elektrownię słoneczną w Polsce. Efekty widać od razu, bo roczne koszty spółdzielni za energię elektryczną spadły z kwoty 425 tys. zł do 120 tys. zł. Jest to dowodem na to, że instalacja fotowoltaiczna działa w naszym kraju i nie musi to być wcale Hiszpania czy Włochy. Najpierw inwestorzy wybudowali instalację dla jednego bloku, który miał pokazać skalę oszczędności, jaką można uzyskać. Obecnie elektrownia słoneczna to system ponad 2700 sztuk paneli fotowoltaicznych, zajmujący powierzchnię 0,5 ha, na 35 dachach spółdzielczych budynków o łącznej mocy 739 kWp.

Pytanie, jakie nam wszystkim się w tej chwili nasuwa, to ile taka instalacja fotowoltaiczna kosztuje?

Jaką część stanowiły dotacje, kiedy to się zwróci i co to oznacza dla mieszkańca danej spółdzielni?
Pierwszą testową instalację fotowoltaiczną zamontowano kilka lat temu przy wsparciu Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Fundusz przekazał 240 tys. zł, z czego 40 tys. zł jako bezzwrotną dotację. Resztę kwoty stanowiła nisko oprocentowana pożyczka na okres 9 lat. Całość inwestycji obejmuje 1,7 mln zł dotacji z WFOŚiGW we Wrocławiu. Przekazał on również 2,5 mln zł pożyczki na preferencyjnych warunkach na okres 9 lat. Co chyba najważniejsze dla przyszłych naśladowców, dotychczas mieszkańcy nie ponieśli żadnych kosztów związanych z uruchomieniem tej instalacji fotowoltaicznej. Koszt kredytu spłacany jest oszczędności, jakie elektrownia słoneczna wypracuje rocznie to 300 tys. zł.

Łyżkę dziegciu w tej beczce pysznego miodu znajdzie dla Państwa Marcin Serkowski.

Pan Marcin pracuje jako kierownik sprzedaży na Pomorze z firmy AM Group Solar. Odpowiada on za sprzedaż mikroinstalacji na ternie województwa pomorskiego, głównie Trójmiasta i okolic.
Instalacja wrocławska została dobrze policzona, profesjonalnie dobrana i to rzeczywiście działa. Wbrew stereotypowym opiniom o władzach zasiadających w spółdzielniach, ci ludzie mieli wizję. Sprawdzili w praktyce na jednym dachu, a następnie multiplikowali na pozostałe 35. Wielu z nas, mieszkańców chciałoby skorzystać z tej możliwości, by obniżyć swoje rachunki za prąd. Lecz opisywany przypadek tyczy się kosztów za energię elektryczną części wspólnych, tj. zasilających oświetlenie wewnątrz i na zewnątrz budynków, oświetlenie korytarzy, zasilanie wind itd. Co sprawia, że w myśl obecnego prawa taka instalacja fotowoltaiczna pozwala obniżyć o minimum 75% koszt za energie tylko części wspólnych wyłączając z tego autokonsumpcję mieszkań. W najbliższym czasie oczekujemy jako branża fotowoltaiczna zmian w prawie w zakresie odnawialnych źródeł energii. Liczymy, że dostarczy nam więcej szczegółów odnośnie statusu wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych jako prosumentów, aby bez problemów mogły skorzystać z upustów.Fotowoltaika montowana na dachu spółdzielni W Gdańsku

Więcej słonecznych dni w naszym kraju

Kolejnym bonusem właściwie dla każdego obywatela naszego kraju jest to, że obecne warunki atmosferyczne sprzyjają inwestowaniu w fotowoltaikę. Ostatnie słoneczne lata pokazują, że wydajność elektrowni słonecznych zamontowanych klientom AM Group Solar jest większa o 10-15%. Związane jest to w dużej części z globalnym ocieplaniem klimatu i coraz mniejszymi opadami deszczu. Zacznijmy od siebie i pomyślmy, czy możemy zacząć żyć w miastach bardziej ekologicznych.
Pozytywną jaskółką, może być pilotażowy rządowy program „Słoneczne Dachy” prowadzony poprzez WFOŚiGW w Poznaniu.  Stanowi on wsparcie montowanych instalacji fotowoltaicznych przez spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe. Wnioski można składać od 1 marca 2020 roku.

Czekamy na pojawienie się podobnych programów dla pozostałych województw w tym dla pomorskiego i kujawsko-pomorskiego.

To bardzo ciekawa forma wsparcia dla klientów zamieszkujących budynki wielorodzinne. Zainwestowali oni w panele fotowoltaiczne na dachach swoich bloków. Skorzystać z niej mogą wspólnoty lub spółdzielnie, które formalnie są właścicielem dachów i ścian zewnętrznych budynków. Przede wszystkim to właściciele mieszkań oszczędzać będą na niższych opłatach. Głównie za energię elektryczną zużywaną na potrzeby części wspólnych – np. oświetlenia korytarzy, zasilania klimatyzacji, wind i bram garażowych, czy oświetlenia wokół budynków.

Preferencyjną pożyczką można pokryć koszty audytu energetycznego, zaprojektowania, zakupu i montażu kompletnych systemów fotowoltaicznych. Przede wszystkim paneli słonecznych, produkujących energię elektryczną, inwerterów, mocowań i okablowania. Pieniądze spółdzielnia otrzymała także na termomodernizację budynków. Ze wsparcia wyłączone zostały także inne technologie OZE, np. mikroturbiny wiatrowe.

Pilotażem będą objęte instalacje fotowoltaiczne o mocy do 50 kW, ponieważ to jest limit mocy dla mikroinstalacji. Program nie przewiduje limitu kwoty pożyczki. WFOŚiGW w Poznaniu przewiduje jednak, że beneficjenci otrzymają pożyczki w wysokości do 8 mln zł, ponieważ wówczas skorzystają z najwyższego poziomu umorzenia.

Pożyczką z WFOŚiGW będzie można sfinansować do 100 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji.

Pożyczka przewiduje dwie części:
1) instalacje fotowoltaiczne (lub innego źródła OZE), na co przeznaczonych będzie 80 mln zł, z czego NFOŚiGW, po zakończeniu spłaty pożyczki, umorzy 10 proc. kwoty pożyczki oraz
2) poprawienie efektywności energetycznej budynku, na co przeznaczonych zostanie 20 mln zł, a WFOŚiGW po spłaceniu tej części umorzy beneficjentom 15 proc. wartości pożyczki. Z obu części będzie można skorzystać łącznie lub osobno.

Pieniądze w łącznej kwocie 100 mln zł, pochodzić będą w 80 proc. z NFOŚiGW, a w 20 proc. z WFOŚiGW.

Z dotowanych kredytów będą mogły skorzystać wyłącznie spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty mieszkaniowe.  Wspólnoty mieszkaniowe mogą również wykorzystać fotowoltaiką do chłodzenia części wspólnych, dzięki wykorzystaniu klimatyzacji. Szerzej o tym pisaliśmy w artykule klimatyzacja a instalacje fotowoltaiczne.

Słoneczne dachy dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych

Jest to pilotażowy program Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Dlatego wsparcie obejmie na razie jedynie województwo wielkopolskie.

Pomoc będzie wypłacana w formie preferencyjnych pożyczek. Oprocentowanie w wysokości zaledwie 2 proc. Na swojej stronie fundusz poinformował, że będzie to oprocentowanie według stawki WIBOR, nie mniej niż 2% w skali roku. Jest niższe od dostępnych na rynku pożyczek i kredytów dla wspólnot i spółdzielni. Dzięki temu instalacja PV może spłacić się dużo szybciej.

Pożyczka ma być rozłożona na taki okres, aby raty równały się oszczędnościom na zakupie energii elektrycznej uzyskiwanym dzięki instalacji PV. W efekcie mieszkańcy bloków mają nie odczuć zmian na rachunkach za prąd w ciągu spłaty kredytu. Ceny nie wzrosną, a oszczędności będą pokrywać raty. Następnie będą oszczędzać na dużo niższych opłatach za prąd w częściach wspólnych budynków.

Fotowoltaika Trojmiasto – profesjonalne elektrownie słoneczne.

Po okresie testowania tego programu w województwie wielkopolskim program ze zmianami ma być rozszerzony na całą Polskę. Warto więc wykorzystać czas spędzony przymusowo w zaciszu domowym i sprawdzić, jaki jest nasz koszt energii elektrycznej. Następnie zwrócić się o doradztwo do wyspecjalizowanych firm np. do AM Group Solar. To na pewno też praca dla władz spółdzielni oraz administratorów wspólnot m.in. w Gdańsku czy Gdyni. 

Wszystkich zainteresowanych tematem zapraszam do kontaktu. www.amgroupsolar.com m.serkowski@amgroupsolar.com oraz telefonicznie pod numerem telefonu 734 151 444.

Jesteś zainteresowany fotowoltaiką?

Umów się na bezpłatną konsultację ze specjalistami – dowiedz się jak możesz oszczędzać!

Posiadamy własne ekipy instalacyjne, 12 lat doświadczenia w branży energetyki słonecznej.

Razem tworzymy dobrą energię!

Jak uzyskać dofinansowanie do zakupu i montażu paneli słonecznych w 2021 roku?

Poprzedni rok był dla branży fotowoltaicznej czasem ogromnego rozwoju. Na fali wysokiej popularności znacznie wzrosło zainteresowanie mikro instalacjami i ich wykorzystaniem wśród Polaków. Dodatkowo kuszące okazały się programy rządowe i dotacje, które pozwoliły...

Fotowoltaika – czy pomaga zapobiec wyższym cenom prądu?

Ceny energii w Polsce nieustannie idą w górę. Niestety, to nie koniec. Efektem zmian w polityce klimatycznej Unii Europejskiej będzie dalszy wzrost cen energii. Odczują to niestety wszyscy, a szczególnie gospodarstwa domowe. Z pomocą przychodzi fotowoltaika -...

Audyt fotowoltaiczny – na czym polega?

Planując montaż fotowoltaiki większość inwestorów koncentruje się na takich elementach oferty, jak: cena, jakość komponentów składających się na instalację, doświadczenie wykonawcy, czy warunki udzielanej gwarancji. Nie wszyscy klienci są jednak świadomi, że w celu...

Pompa ciepła – czy warto w nią zainwestować?

Termomodernizacje, unowocześnienia, ulepszanie swoich domów to temat aktualny. Bardzo dobrze, ponieważ ochrona środowiska jest niezwykle ważna. Ten problem powinien interesować każdego z nas. Jeżeli nie dzieje się to ze względu na światopogląd, przekonujący na pewno...

5000 zł dofinansowania na Fotowoltaikę

Najnowsze artykuły

Fotowoltaika – czy pomaga zapobiec wyższym cenom prądu?

Fotowoltaika – czy pomaga zapobiec wyższym cenom prądu?

Ceny energii w Polsce nieustannie idą w górę. Niestety, to nie koniec. Efektem zmian w polityce klimatycznej Unii Europejskiej będzie dalszy wzrost cen energii. Odczują to niestety wszyscy, a szczególnie gospodarstwa domowe. Z pomocą przychodzi fotowoltaika -...

Audyt fotowoltaiczny – na czym polega?

Audyt fotowoltaiczny – na czym polega?

Planując montaż fotowoltaiki większość inwestorów koncentruje się na takich elementach oferty, jak: cena, jakość komponentów składających się na instalację, doświadczenie wykonawcy, czy warunki udzielanej gwarancji. Nie wszyscy klienci są jednak świadomi, że w celu...

Pompa ciepła – czy warto w nią zainwestować?

Pompa ciepła – czy warto w nią zainwestować?

Termomodernizacje, unowocześnienia, ulepszanie swoich domów to temat aktualny. Bardzo dobrze, ponieważ ochrona środowiska jest niezwykle ważna. Ten problem powinien interesować każdego z nas. Jeżeli nie dzieje się to ze względu na światopogląd, przekonujący na pewno...

Czy z pomocą fotowoltaiki można ogrzać dom?

Czy z pomocą fotowoltaiki można ogrzać dom?

Fotowoltaika już od jakiegoś czasu kojarzy się użytkownikom przede wszystkim z możliwością dostarczania energii elektrycznej w sposób niezależny do gospodarstwa domowego czy firmy. Prąd uzyskiwany poprzez instalację tego typu służy do zasilania urządzeń elektrycznych...

Czym jest fotowoltaika? Jak działa?

Czym jest fotowoltaika? Jak działa?

Jeszcze kilka, kilkanaście lat temu do instalacji fotowoltaicznych podchodzono ze sporą nieufnością. Prąd generowany przez słońce? Energia pochodząca ze źródeł odnawialnych? Fotowoltaika, jako nauka czy dziedzina technologiczna, która zajmuje się kwestią przetwarzania...

Skontaktuj się z nami

AM Group Solar

 

Umów się z nami na bezpłatne spotkanie, na którym przeanalizujemy Twoje potrzeby
i zaproponujemy najlepszą ofertę. Fotowoltaika nie ma dla nas tajemnic.

 

Masz pytania?

3 + 13 =

+48 734 151 444
INFOLINIA CZYNNA PN-PT, W GODZ. 8-16

Chcesz żebyśmy do Ciebie zadzwonili i opowiedzieli o naszej ofercie?