Pytanie znacznie wybiegające w przyszłość, ale jest jak najbardziej zasadne. Najpierw odpowiedzmy sobie na pytanie kiedy skończy się żywotność paneli fotowoltaicznych.
Jaka jest rzeczywista żywotność paneli fotowoltaicznych?
To, że producent paneli fotowoltaicznych gwarantuje ich sprawność na określonym poziomie po 10, 25 czy nawet 35 latach wcale nie oznacza, że będziemy musieli je wymieniać. Jeśli będzie nas satysfakcjonować wielkość produkowanej przez nie energii, to jak najbardziej mogą leżeć na dachu do momentu, aż będzie trzeba wymienić cały dach.
Z drugiej strony postęp technologiczny, jaki obserwujemy w branży fotowoltaicznej na przestrzeni np. tylko ostatnich 5 lat (przede wszystkim wzrost mocy paneli jak i coraz bardziej zaawansowane technologie stosowane w nich) pozwala na wysnucie tezy, że mimo posiadania przez instalację fotowoltaiczną określonej sprawności pewnie będziemy je i tak wymieniać, ale nie przez ich zużycie, a przez ich „zacofanie” technologiczne lub walory natury estetycznej. To będzie już indywidualna decyzja inwestora.
Panele fotowoltaiczne – utylizacja i recykling.
Następne pytanie, które się nasuwa to czy każde demontowane panele słoneczne muszą być utylizowane. Ja stawiam tezę, że nie, ponieważ za chwilę, a może nawet już w tej chwili pojawia się i będzie się coraz bardziej rozwijał rynek używanych paneli fotowoltaicznych. Gdyby jednak miało już dojść do sytuacji, gdzie oddajemy panele do utylizacji, to istnieją już firmy nawet na rynku polskim, które się tym zajmują. Sama Unia Europejska wymaga, aby 80% materiałów wykorzystywanych do produkcji paneli fotowoltaicznych było poddawanych recyklingowi. Z czego składa się taki panel? Rama aluminium, szkło od góry, plastik i bardziej szlachetne metale krzem, srebro, miedź. Wg dostępnych statystyk ok 95% materiałów, z których składa się panel fotowoltaiczny można odzyskać. Jest to znakomity wynik. Ktoś może jednak zadać pytanie – a co z pozostałymi 5%, co się na to składa? Są to przede wszystkim kurze z filtrów, które mogą być jedynie spalone lub po obróbce stosowane jako element kruszywa w budownictwie jak również folie, które mogą po oczyszczeniu być przerobione na spoiwo do farb albo spalane w specjalistycznych spalarniach z odpowiednimi filtrami.
Na chwilę obecną rynek paneli fotowoltaicznych jeszcze nie doszedł do momentu, w którym ich recykling jest zauważalny. Przede wszystkim utylizuje się panele uszkodzone, ale skala recyklingu z każdym rokiem będzie rosła i z tego trzeba sobie zdawać sprawę.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat paneli fotowoltaicznych? Skontaktuj się ze specjalistami:
E-mail: biuro@amgroupsolar.com
Telefon: +48 734 151 444
Temat recyklingu paneli fotowoltainczych poruszaliśmy również tutaj: