Instalacje fotowoltaiczne i ich recykling.
Instalacje fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne w naszej codzienności i musimy zdać sobie sprawę, że recykling fotowoltaiki może być problemem. Podróżując po Polsce, jak i pozostałych krajach Europy widzimy je praktycznie wszędzie. Panele fotowoltaiczne występują na dach domów jednorodzinnych, firm, na powierzchni gruntu. Zasilają znaki drogowe, układy wyspowe w miejscach, gdzie nie ma dostępu do sieci elektroenergetycznej. Ponieważ do roku 2019 na całym świecie zainstalowano ponad 660 GW mocy wytwórczych z fotowoltaiki. Przewidujemy, że do roku 2050 na całym świecie zostanie prawdopodobnie zamontowane ponad 4500 GW instalacji fotowoltaicznych(!). Moduły fotowoltaiczne projektowane są na 30-40 lat pracy (w zależności od warunków pracy). Za kilkadziesiąt lat część z nich wymagać będzie recyklingu dlatego trzeba działać.
Czy utylizacja paneli słonecznych to rzeczywiście problem ?
Zakładając, że jeden moduł ma średni 250Wp, można łatwo wyliczyć, że dotychczas zainstalowano ponad 2,5 mld paneli fotowoltaicznych na całym świecie. Składowanie modułów słonecznych nie jest uzasadnione ekonomicznie, gdyż nie jest on zbudowany z materiałów niebezpiecznych. Przede wszystkim należy takie produkty poddać recyklingowi. W chwili obecnej ponad 90% surowców z panelu słonecznego można odzyskać. W samej Bydgoszczy i okolicach tylko naszą firmą zainstalowała ogromne ilości modułów fotowoltaicznych. Co dalej z tymi modułami w przyszłości ?
Jak Europa radzi sobie z problemem recyklingu fotowoltaiki ?
Unia Europejska również zdaje sobie sprawie z problemu, który może się w przyszłości pojawić. Dlatego już w 2007 powstała organizacja PVCycle. Organizuje recykling modułów sprzedawanych przez producentów na rynku europejskim. Według danych tej organizacji, moduły oddane do utylizacji w zeszłym roku zostały poddane recyklingowi. Odzyskała 96% surowców zużytych do wyprodukowania tego modułu fotowoltaicznego. Ciekawe dane przekazała organizacja IRENA — (ładna nazwa prawda? – International Renewable Energy Agency). Otóż rynek recyklingu paneli fotowoltaicznych będzie wart w 2050 roku ponad 15 mld amerykańskich dolarów. Szyba stanowi ok 80% masy całego modułu, reszta to krzem, aluminium i trochę tworzywa sztucznego. Wszystko jest do odzyskania przy odpowiedniej obróbce chemicznej, jak i termicznej. W związku z tym konieczność zebrania z rynku i recyklingu zużytych paneli fotowoltaicznych nakłada na ich importerów i producentów dyrektywa Unii Europejskiej o nazwie WEEE.