Pompa ciepła i fotowoltaika. Sposób na darmowe ogrzewanie.

utworzone przez | lut 17, 2022 | Aktualności, Artykuły o pompach ciepła

Każdy wzrost cen energii i gazu ma niebagatelny wpływ na domowy budżet. A gdyby tak ogrzewanie było praktycznie darmowe? To możliwe, gdy połączone zostaną pompa ciepła i fotowoltaika. W ten sposób wysokość rachunków zostanie ograniczona do minimum, a dom będzie przyjazny środowisku.

Pompa ciepła to coraz popularniejsze rozwiązanie w polskich domach. Urządzenie pobiera ciepło z powietrza zewnętrznego, zbiornika wodnego, gruntu i wód gruntowych i przekazują je do wnętrza domu. 

Prognozuje się, że do 2030 roku udział pomp ciepła w budynkach mieszkalnych wzrośnie do 40 procent, czyli będzie cztery razy większy niż obecnie, a na tym rozwój na pewno się nie zatrzyma. Montaż pompy wiąże się co prawda z większymi kosztami na początkowym etapie niż tradycyjne ogrzewanie, ale i temu można zaradzić. Wzrostowi zainteresowania ma przysłużyć się bowiem realizowany od 2022 roku przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej program „Moje ciepło”. Budżet programu wynosi 600 milionów złotych.

Wniosek o dofinansowanie na zakup i montaż pomp w nowych domach o podwyższonym standardzie energetycznym będą mogły składać osoby fizyczne będące właścicielami lub współwłaścicielami (odbiorcami końcowymi) nowych, jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Program jest komplementarny wobec programu „Czyste powietrze”.

Pompa ciepła i fotowoltaika – korzystne połączenie

Gdy zamontowana zostanie pompa ciepła, zdecydowanie łatwiej spełnić nowe wymagania dla osób budujących domy, które dotyczą zapotrzebowania budynku na nieodnawialną energię pierwotną (EP). Od początku 2021 roku wartość rocznego zapotrzebowania na EP wykorzystywaną do ogrzewania, wentylacji, chłodzenia i oświetlenia nowego domu nie może przekroczyć 70 kwH/mkw. Wcześniej było to 95 kWh/mkw.

To, jak korzystna okaże się instalacja pompy ciepła, jest uzależnione od źródła energii elektrycznej. Pompa ciepła wykorzystuje co prawda odnawialne źródła energii, ale jej ważna część, czyli sprężarka, potrzebuje właśnie energii elektrycznej. Jej pobór wynosi 20% – reszta zostaje pozyskana z otoczenia. I tu z pomocą przychodzą panele fotowoltaiczne, które umożliwiają darmowe pozyskanie prądu. 

Wysokie zainteresowanie fotowoltaiką nie słabnie od kilku lat. Z powodu rosnących cen energii elektrycznej instalacje PV są świetną metodą na ograniczenie kosztów, a dzięki programom takim jak Mój Prąd można uzyskać dofinansowanie ułatwiające zrealizowanie inwestycji.  Najnowsza, czwarta edycja programu, ma zachęcać do magazynowania energii i autokonsumpcji zamiast przekazywania nadwyżek do sieci. Wnioski o dofinansowanie przeznaczone będą dla osób fizycznych mających umowę kompleksową z operatorem sieci dystrybucyjnej.

Jak razem działają pompa ciepła i fotowoltaika?

Panele fotowoltaiczne pozyskują energię ze słońca, będąc umieszczone na dachu, na ścianach lub na specjalnych wysięgnikach. Następnie energia jest wykorzystywana do zasilenia sprężarki pompy ciepła, która ogrzewa dom. 

Latem pompa ciepła może być wykorzystywana do ochłodzenia domu oraz odpowiadać za ogrzewanie wody. W okresie jesienno-zimowy, gdy rośnie zapotrzebowanie na ciepło, można korzystać z magazynowych nadwyżek energii wyprodukowanej w okresie letnim.

Pozyskany prąd można magazynować w akumulatorach do natychmiastowego wykorzystania, a także jako energię cieplną w zbiorniku wodnym, która zostanie wykorzystana w późniejszym czasie. Co istotne, fotowoltaika działa też przy niskich temperaturach, odbierając promienie słoneczne rozproszone w czasie zachmurzenia. 

Niskie koszty i niezależność

Dzięki współdziałaniu pompy ciepła i instalacji fotowoltaicznej można zwiększyć wykorzystanie wyprodukowanej energii na własne potrzeby i stworzyć dom o zerowym bilansie energetycznym. W ten sposób użytkownik staje się niezależny od zmian cen prądu, gazu, ropy i innych surowców w przyszłości.

Pompa jest o wiele tańsza w użytkowaniu niż na przykład piec gazowy, a dzięki jej połączeniu z panelami fotowoltaicznymi koszt prądu i ogrzewania zostaje zredukowany do kilku lub maksymalnie kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Sprawia to, że pompa ciepła i fotowoltaika to bez wątpienia najbardziej opłacalne spośród wszystkich dostępnych obecnie rozwiązań.

Najlepiej, jeśli pompa ciepła, fotowoltaika i całą związana z nimi infrastruktura zostaną zainstalowane już podczas budowy nowego domu. Możliwe jednak, aby jedno z tych rozwiązań, a nawet oba, zostały zamontowane w istniejącym już budynku. Odbędzie się to z korzyścią zarówno dla portfela, jak i dla środowiska. 

Więcej na temat pomp ciepłą możesz przeczytać w tym artykule:

Pompa ciepłą czy warto w nią zainwestować?

<a href="https://amgroupsolar.com/author/artur/" target="_self">Artur Serkowski</a>

Artur Serkowski

Posiadam bogate doświadczenie w projektowaniu systemów fotowoltaicznych. Ponad 10-letnie owoce moje pracy przekazuję na tym blogu dotyczącym energetyki słonecznej.

Jesteś zainteresowany fotowoltaiką?

Umów się na bezpłatną konsultację ze specjalistami – dowiedz się jak możesz oszczędzać!

Posiadamy własne ekipy instalacyjne, 12 lat doświadczenia w branży energetyki słonecznej.

Razem tworzymy dobrą energię!

Fotowoltaika na balkonach w mieszkaniach – Nowa energia dla Bydgoszczy i Kujawsko-Pomorskiego

Fotowoltaika to innowacyjne rozwiązanie, które zyskuje na popularności w całej Polsce, w tym w Bydgoszczy i województwie kujawsko-pomorskim. Chociaż panele fotowoltaiczne są powszechnie kojarzone z dachami domów jednorodzinnych czy wielkimi farmami solarnymi, coraz...

Mój Prąd 6.0 z dofinansowaniem na magazyny energii – sprawdź, jak łatwo możesz oszczędzić więcej na rachunkach

Zakończenie Programu "Mój Prąd 5.0" i Oczekiwanie na Wypłaty Poprzednia edycja programu “Mój Prąd 5.0” zakończyła się w połowie grudnia zeszłego roku. Wiele z osób, które złożyły wniosek pod koniec trwania naboru, nadal czeka na decyzje oraz wypłaty środków. Ewolucja...

Skropliny z pompy ciepła. Czym są i co z nimi zrobić?

Wiele razy pisaliśmy już o korzyściach, jakie dają pompy ciepła. Bydgoszcz jest miastem, w którym wiele osób zdecydowało się na ogrzewanie domu właśnie w ten sposób, przekonując się o zaletach odnawialnych źródeł energii. Procesem towarzyszącym korzystaniu z pompy...

Fotowoltaika dla firm. Dofinansowania i leasing

Przedsiębiorców szukających nowych inwestycji, które korzystnie wpłyną na rentowność ich biznesu, coraz częściej interesuje fotowoltaika. Dofinansowania oraz inne formy pozyskania instalacji sprawiają, że fotowoltaika dla firm jest bardzo korzystnym rozwiązaniem....

Najnowsze artykuły

 

Skropliny z pompy ciepła. Czym są i co z nimi zrobić?

Skropliny z pompy ciepła. Czym są i co z nimi zrobić?

Wiele razy pisaliśmy już o korzyściach, jakie dają pompy ciepła. Bydgoszcz jest miastem, w którym wiele osób zdecydowało się na ogrzewanie domu właśnie w ten sposób, przekonując się o zaletach odnawialnych źródeł energii. Procesem towarzyszącym korzystaniu z pompy...

Fotowoltaika dla firm. Dofinansowania i leasing

Fotowoltaika dla firm. Dofinansowania i leasing

Przedsiębiorców szukających nowych inwestycji, które korzystnie wpłyną na rentowność ich biznesu, coraz częściej interesuje fotowoltaika. Dofinansowania oraz inne formy pozyskania instalacji sprawiają, że fotowoltaika dla firm jest bardzo korzystnym rozwiązaniem....

Pompa ciepła dla firm – kiedy się na nią zdecydować?

Pompa ciepła dla firm – kiedy się na nią zdecydować?

Pompa ciepła zrewolucjonizowała sposób ogrzewania budynków. Dzięki niej udało się wprowadzić rozwiązania korzystne dla naszego środowiska, a zarazem bardzo ekonomiczne. W tej sytuacji nie może dziwić, że coraz popularniejsza jest także pompa ciepła dla firm. Pompa...

Jak pracuje się w AM Group Solar?

Jak pracuje się w AM Group Solar?

Jak pracuje się w AM Group? Przede wszystkim skutecznie, u nas zawsze dzieje się sporo... jednak w chwilach spowolnienia zawsze znajdziemy czas na głęboki łyk kawy i pogawędkę wewnątrz zespołu. Włącz video i sprawdź od środka, jak: #RazemTworzymyDobrąEnergię  ...

Skontaktuj się z nami

AM Group Solar

 

Umów się z nami na bezpłatne spotkanie, na którym przeanalizujemy Twoje potrzeby
i zaproponujemy najlepszą ofertę. Fotowoltaika nie ma dla nas tajemnic.

 

Masz pytania?

Audyt fotowoltaiczny firmy Am Group Solar

+48 734 151 444

lub

+48 889 801 337

INFOLINIA CZYNNA PN-PT, W GODZ. 8-16