Pompa ciepła w nowym domu. Jak uzyskać dofinansowania?

utworzone przez | gru 28, 2021 | Aktualności, Artykuły o pompach ciepła

Pompa ciepła jest coraz popularniejszym sposobem ogrzewania domu, a dzięki programowi „Moje Ciepło” będzie można zdobyć niedostępne dotychczas dofinansowania. Wyjaśniamy, dla kogo przeznaczone będzie wsparcie i jak je uzyskać?

Pompa ciepła jest obecna w coraz większej liczbie polskich domów. Działa na takiej samej zasadzie jak doskonale znana każdemu z nas lodówka, ale z jedną różnicą – urządzenie, które wszyscy mamy w kuchni pobiera ciepło ze środka i przekazuje je na zewnątrz. Tymczasem pompa ciepła działa przeciwnie – pobiera ciepło z powietrza zewnętrznego, gruntu, zbiornika wodnego lub wód gruntowych i przekazuje je do wnętrza naszego domu.

Najważniejszymi elementami pompy są: sprężarka, skraplacz, zawór rozprężny i parownik. Urządzenie potrzebuje też czynnika roboczego w postaci cieczy. Korzyścią ze stosowania pompy jest nie tylko redukcja szkodliwej emisji, ale także niższe rachunki za gaz.

Pompa ciepła coraz popularniejsza

Zgodnie z przewidywaniami ekspertów, w 2030 roku pośrednia emisja dwutlenku węgla powstająca w ramach wytwarzania ciepła przez pompy będzie na świecie około dziesięć razy mniejsza niż emisja dwutlenku węgla z kotłów na gaz ziemny. Do tego czasu udział pomp ciepła w budynkach mieszkalnych ma wzrosnąć blisko czterokrotnie, do 40 procent. W 2050 roku wartość ta ma wzrosnąć do nawet 70 procent.

W Polsce wzrost zainteresowania pompami ciepła może wynikać chociażby z nowych norm energetycznych, które dotyczą zapotrzebowania budynku na nieodnawialną energię pierwotną (EP) i od początku 2021 roku obowiązują wszystkich budujących nowe domy – wartość rocznego zapotrzebowania na EP wykorzystywaną do ogrzewania, chłodzenia, wentylacji czy oświetlenia nie może obecnie przekroczyć 70 kWh/mkw, zamiast dotychczasowych 95 kWh/mkw.

Nowe wymagania zdecydowanie łatwiej spełnić, decydując się na ogrzewanie domu pompą ciepła. Rozwiązanie jest jeszcze korzystniejsze, jeśli zostanie połączone z panelami fotowoltaicznymi, co zmniejszy koszt eksploatacji pomp. Ponadto, dzięki połączeniu pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną można zwiększyć wykorzystanie wyprodukowanej energii elektrycznej na własne potrzeby.

„Moje ciepło” – pierwsze takie dofinansowania w Polsce

Inwestycje w pompy ciepła to istotny element w planach rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce. Wzrost ich udziału w ogrzewaniu budynków jest wymagany, aby osiągnąć pożądaną efektywność energetyczną. W naszym kraju przez długi czas nie prowadzono jednak programu dopłat, który wspierałby takie inwestycje.

Dotychczas dofinansowania na zakup pomp ciepła mogły uzyskać w ramach programu „Czyste Powietrze” tylko osoby wykonujące termomodernizację. Wsparcie służyło przede wszystkim wyeliminowaniu z domów tak zwanych „kopciuchów”, czyli szkodliwych dla środowiska starych pieców. Programy oferujące zakup pomp ciepła prowadziły też urzędy marszałkowskie oraz samorządy gminne i powiatowe, ale brakowało ogólnokrajowego programu, który wspierałby instalację urządzeń w nowo budowanych domach.

W 2022 roku sytuację ma zmienić realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej program „Moje ciepło”, który ma zachęcić Polaków do korzystania z ekologicznych źródeł ogrzewania i wpłynąć na rozwój ogrzewnictwa indywidualnego i energetyki prosumenckiej. Zeroemisyjnym źródłem ciepła wspieranym w ramach programu będą właśnie pompy ciepła w nowych domach jednorodzinnych.

Dla kogo dofinansowania w programie „Moje Ciepło”?

Z programu skorzystać będą mogły wszystkie osoby fizyczne będące właścicielami lub współwłaścicielami (odbiorcami końcowymi) nowych, jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Dofinansowania będzie można uzyskać na zakup i montaż pomp w nowych domach o podwyższonym standardzie energetycznym, dzięki czemu program jest komplementarny wobec programu „Czyste Powietrze”.

Na podstawie złożonego wniosku uzyskać będzie można wsparcie do 30 procent kosztów kwalifikowanych projektu. Wysokość dofinansowania będzie uzależniona od rodzaju zastosowanej pompy ciepła – maksymalnie wyniesie 21 tysięcy złotych dla pomp gruntowych oraz 7 tysięcy złotych dla pomp powietrznych.

Kiedy start programu „Moje Ciepło”?

Budżet całego programu wynosi 600 milionów złotych. Środki pochodzą z Funduszu Modernizacyjnego Unii Europejskiej zasilanego przychodami z rynku sprzedaży praw do emisji CO2.

Rząd przewiduje, że ogłoszenie, a zarazem rozpoczęcie pierwszego naboru wniosków o dofinansowania w programie „Moje Ciepło” odbędzie się w pierwszym lub drugim kwartale 2022 roku.

<a href="https://amgroupsolar.com/author/artur/" target="_self">Artur Serkowski</a>

Artur Serkowski

Posiadam bogate doświadczenie w projektowaniu systemów fotowoltaicznych. Ponad 10-letnie owoce moje pracy przekazuję na tym blogu dotyczącym energetyki słonecznej.

Jesteś zainteresowany fotowoltaiką?

Umów się na bezpłatną konsultację ze specjalistami – dowiedz się jak możesz oszczędzać!

Posiadamy własne ekipy instalacyjne, 12 lat doświadczenia w branży energetyki słonecznej.

Razem tworzymy dobrą energię!

AM Group Solar wygrywa przetarg na budowę instalacji fotowoltaicznych dla Bydgoskiej Spółdzielni Mieszkaniowej

Z radością informujemy, że firma AM Group Solar Sp. z o.o. wygrała przetarg na wykonanie projektu oraz montaż pięciu instalacji fotowoltaicznych dla Bydgoskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Nasz zespół będzie odpowiedzialny za realizację projektu, który obejmie instalacje...

Fotowoltaika na balkonach w mieszkaniach – Nowa energia dla Bydgoszczy i Kujawsko-Pomorskiego

Fotowoltaika to innowacyjne rozwiązanie, które zyskuje na popularności w całej Polsce, w tym w Bydgoszczy i województwie kujawsko-pomorskim. Chociaż panele fotowoltaiczne są powszechnie kojarzone z dachami domów jednorodzinnych czy wielkimi farmami solarnymi, coraz...

Mój Prąd 6.0 z dofinansowaniem na magazyny energii – sprawdź, jak łatwo możesz oszczędzić więcej na rachunkach

Zakończenie Programu "Mój Prąd 5.0" i Oczekiwanie na Wypłaty Poprzednia edycja programu “Mój Prąd 5.0” zakończyła się w połowie grudnia zeszłego roku. Wiele z osób, które złożyły wniosek pod koniec trwania naboru, nadal czeka na decyzje oraz wypłaty środków. Ewolucja...

Skropliny z pompy ciepła. Czym są i co z nimi zrobić?

Wiele razy pisaliśmy już o korzyściach, jakie dają pompy ciepła. Bydgoszcz jest miastem, w którym wiele osób zdecydowało się na ogrzewanie domu właśnie w ten sposób, przekonując się o zaletach odnawialnych źródeł energii. Procesem towarzyszącym korzystaniu z pompy...

Najnowsze artykuły

 

Skropliny z pompy ciepła. Czym są i co z nimi zrobić?

Skropliny z pompy ciepła. Czym są i co z nimi zrobić?

Wiele razy pisaliśmy już o korzyściach, jakie dają pompy ciepła. Bydgoszcz jest miastem, w którym wiele osób zdecydowało się na ogrzewanie domu właśnie w ten sposób, przekonując się o zaletach odnawialnych źródeł energii. Procesem towarzyszącym korzystaniu z pompy...

Fotowoltaika dla firm. Dofinansowania i leasing

Fotowoltaika dla firm. Dofinansowania i leasing

Przedsiębiorców szukających nowych inwestycji, które korzystnie wpłyną na rentowność ich biznesu, coraz częściej interesuje fotowoltaika. Dofinansowania oraz inne formy pozyskania instalacji sprawiają, że fotowoltaika dla firm jest bardzo korzystnym rozwiązaniem....

Pompa ciepła dla firm – kiedy się na nią zdecydować?

Pompa ciepła dla firm – kiedy się na nią zdecydować?

Pompa ciepła zrewolucjonizowała sposób ogrzewania budynków. Dzięki niej udało się wprowadzić rozwiązania korzystne dla naszego środowiska, a zarazem bardzo ekonomiczne. W tej sytuacji nie może dziwić, że coraz popularniejsza jest także pompa ciepła dla firm. Pompa...

Skontaktuj się z nami

AM Group Solar

 

Umów się z nami na bezpłatne spotkanie, na którym przeanalizujemy Twoje potrzeby
i zaproponujemy najlepszą ofertę. Fotowoltaika nie ma dla nas tajemnic.

 

Masz pytania?

Audyt fotowoltaiczny firmy Am Group Solar

+48 734 151 444

lub

+48 889 801 337

INFOLINIA CZYNNA PN-PT, W GODZ. 8-16