Pompy ciepła w dalszym ciągu traktowane są na rynku jako nowość i oryginalny sposób ogrzewania. Nie zmienia to faktu, że zainteresowanie nimi stale rośnie, dlatego w tym artykule pomożemy usystematyzować wiedzę na ich temat.
Jak działa pompa ciepła?
Jest to urządzenie, które wykorzystuje występującą naturalnie energię cieplną. Może ją pobierać z trzech źródeł: z powietrza, gruntu lub wody. Do jej działania nie jest potrzebny proces spalania, za czym idzie brak spalin, popiołu, kurzu itp.
Pompy ciepła zyskują w Polsce coraz większe zainteresowanie, nie tylko ze względów ekologicznych, ale przede wszystkim jest to wynik stale wzrastających cen energii i ogrzewania.
Dzięki wykorzystaniu odpowiednich procesów termodynamicznych pompa ciepła potrafi przetworzyć energię pierwotną i dostarczyć ją do naszej instalacji grzewczej zgodnie z naszym zapotrzebowaniem. Cały ten proces wspomagany jest zasilaniem, najczęściej w postaci prądu elektrycznego. Przekłada się to na to, że korzystamy z darmowej energii, a płacimy jedynie za jej transport – opłacając rachunki za prąd.
Dalej nie jesteś przekonany? Przedstawimy Ci jeszcze więcej zalet niż tylko niskie koszty eksploatacji.
- Przyjazność środowisku – pompy ciepła nie wydzielają żadnych spalin i nie emitują do powietrza innych szkodliwych substancji, same w sobie zużywają niewiele energii, dzięki czemu przyczyniają się do poprawy jakości powietrza.
- Użytkowanie pompy dale komfort przez cały rok – urządzenie to bowiem nadaję się zarówno do grzania jak i do chłodzenia, a więc latem może zastąpić nam klimatyzację.
- Jest bezpieczna i wygodna w obsłudze – nie wymaga dokładania opału ani żadnych prac konserwacyjnych – jedynym wymogiem jest przegląd techniczny raz do roku. Co ważne jest bezpieczniejsza od tradycyjnego pieca, gdyż nie stwarza zagrożenia wybuchu.
- Montaż pompy ciepła w nowym domu pozwala na obniżenie kosztów jego budowy – można zrezygnować z budowy kotłowni oraz komina.
- Instalacja pompy ciepła podnosi wartość nieruchomości – zarówno nowej jak i tej starszej.
- Szybki zwrot inwestycji – dosyć wysokie ceny inwestycji mogą trochę zniechęcać, jednak zakup pompy ciepła zwraca się stosunkowo szybko. Obecnie to okres około 5-7 lat.
Fotowoltaika i pompa ciepła
Połączenie tych dwóch systemów – fotowoltaiki i pompy ciepła – to idealne rozwiązanie dla osób chcących uzyskać darmowe ogrzewanie. Instalacja fotowoltaiczna produkuje darmowy prąd ze słońca przez cały rok, a ten z kolei może być przeznaczony do zasilania pompy ciepła. Dzięki takiemu rozwiązaniu można pozyskać energię elektryczną i grzewczą w całkowicie ekologiczny sposób, za pomocą odnawialnych źródeł energii. Jest to bardzo korzystna inwestycja, a dobrze dobrany i zamontowany system posłuży Ci na długie lata i zapewni bardzo duże oszczędności.