Na wstępie należy podkreślić, że w każdym budynku jednorodzinnym zużycie energii jest bardzo indywidualną sprawą. Zależy to od wielu czynników np. wielkość rodziny, tryb życia, jaki prowadzi, czy to, w jaki sposób spędza czas wolny.
Pompy ciepła zyskują coraz większą popularność, zwłaszcza wśród inwestorów pozyskujących energię elektryczną z paneli fotowoltaicznych. W tym przypadku największe zainteresowanie dotyczy pompy ciepła typu powietrze-woda. Spowodowane jest to jej wysoką wydajnością, sprawdzającą się nawet zimą, a także wygodą montażu i obsługi.
Zużywana ilość prądu – co na nią wpływa
Nowoczesne pompy posiadają wysokiej jakości instalacje, które pozwalają na uzyskanie efektywności.
Czynniki, jakie wpływają na efektywność pompy to:
– warunki, w jakich działa urządzenie
– liczba domowników oraz prowadzony przez nich tryb życia
– poziom energooszczędności budynku
– system ogrzewania (tradycyjne grzejniki czy bardziej efektywne ogrzewanie podłogowe) oraz
– lokalizacja budynku.
Oszacowanie ilości zużycia prądu przez pompę ciepła wymaga określenia jej średniej rocznej efektywności. Producenci stosują w tym celu takie wskaźniki jak:
- efektywność COP – określa on poziom zużycia prądu w danym momencie
- współczynnik SCOP – określa poziom zużycia energii w czasie sezonu grzewczego bądź całego roku.
Najbardziej pożądane wartości w zakresie efektywności wynoszą 3,5-5,5. Oznacza to, że pompa oddaje do układu grzewczego 3,5 do 5,5 kWh energii cieplnej w zamian za pobranie 1 kWh energii elektrycznej.
Wzór, na podstawie którego można obliczyć koszty energii pobieranej przez pompę to iloraz zapotrzebowania domu na ciepło i średniego rocznego współczynnika ciepła, jaki wyprodukuje pompa.
Przykład:
W przypadku domu jednorodzinnego o powierzchni 150 m2 zamieszkałego przez czteroosobową rodzinę można założyć, że średnie roczne zapotrzebowanie na energię to około 12 000 kWh. Pompa zamontowana w tym domu osiąga efektywność 3,4 COP.
Na podstawie tych danych można wyliczyć, iż zużycie energii elektrycznej przez pompę wyniesie 3 529 kWh rocznie (12 000 kWh/3,4).
Jak obniżyć koszty ogrzewania pompą ciepła?
Sposobem umożliwiającym obniżenie kosztów energii pobieranej przez pompę ciepła jest zamontowanie jej razem z instalacją fotowoltaiczną. Panele fotowoltaiczne dostarczą niezbędną energię dla pompy, w efekcie czego jej praca będzie jeszcze bardziej energooszczędna. Inwestycja w ten duet pozwoli obniżyć zarówno koszty ogrzewania jak również pozyskiwania energii elektrycznej, a ponadto bardziej przewidywalne staną się nasze rachunki.