Jak jest rozliczana fotowoltaika? Gdańsk jednym z miast, w których obowiązuje nowy system

utworzone przez | wrz 27, 2022 | Aktualności, Finansowanie inwestycji, Prawo

Za nami pierwsze miesiące funkcjonowania w całym kraju nowego systemu rozliczania nadwyżek energii wyprodukowanej przez prosumentów. Net-billing wprowadził istotne zmiany w porównaniu z wcześniejszymi rozwiązaniami. Co trzeba o nim wiedzieć i jak obecnie jest rozliczana fotowoltaika? Gdańsk i jego mieszkańcy zebrali już pierwsze doświadczenia.

Dyskusję na temat tego, jak rozliczać nadwyżki energii elektrycznej wyprodukowanej przez instalacje fotowoltaiczne prowadzono przez wiele miesięcy. Dotychczasowe rozwiązania zakładały opustowy system rozliczania prosumentów, zgodnie z którym w instalacjach do 10 kW rozliczano się zgodnie z zasadą: za jedną jednostkę energii oddaną do sieci przysługiwało 0,8 za darmo.

Fotowoltaika w Polsce coraz popularniejsza

W związku z bardzo dużym wzrostem zainteresowania fotowoltaiką sieć energetyczna dostępna w Polsce nie wytrzymywała magazynowania energii powstałej w licznych instalacjach fotowoltaicznych

W ciągu pięciu lat moc instalacji OZE w Polsce wzrosła dwukrotnie. Najbardziej rozwija się fotowoltaika, której moc od 2015 do 2021 rok wzrosła 60 razy. Dlatego nowe przepisy miały zachęcić do korzystania z własnych banków energii i do autokonsumpcji.

Wprowadzenie nowych zasad zatwierdzono w drugiej połowie 2022 roku. Zgodnie z ówczesnymi założeniami, 1 kwietnia 2022 zaczęła obowiązywać znowelizowana Ustawa o Odnawialnych Źródłach Energii, która wprowadziła pojęcie net-billingu. Nowe przepisy są zgodne z przepisami Unii Europejskiej.

Czym jest net-billing?

Net-billing to system wartościowego rozliczenia energii wyprodukowanej przez prosumenta, czyli odbiorcę końcowego, który wytwarza energię elektryczną w instalacji o mocy do 50 kW z odnawialnych źródeł energii i tylko na własne potrzeby. Pod koniec 2021 roku takich osób było w Polsce 700 tysięcy. Wkrótce jednak może być ich znacznie więcej.

Zmiany zakładają, że net-billing będzie równie łatwym i nieabsorbującym rozwiązaniem, co dotychczasowy system opustów. Wartość nadwyżki energii na koncie prosumenta jest obliczana w oparciu o algorytm wynikający z przepisów wprowadzonej ustawy. 

Najważniejszą zmianą w stosunku do wcześniejszych zasad jest fakt, że rozliczenie dotyczy wartości, a nie – jak wcześniej – ilości energii elektrycznej. Druga różnica to fakt, że prosument nie otrzymuje w zamian energii liczonej w kilowatogodzinach, tylko pieniądze. 

Kto rozlicza się według nowych zasad?

Osoby dotychczas korzystające z systemu opustów mogły do 31 marca złożyć wniosek o rozliczanie według dotychczasowych zasad. Wszyscy nowi prosumenci, którzy składają wniosek o przyłączenie do sieci po 1 kwietnia, są rozliczani na zasadzie net-billingu.f

Net-billing ma doprowadzić do obniżenia rachunków za energię elektryczną w gospodarstwie domowym oraz umożliwić dalszy i zrównoważony rozwój fotowoltaiki w Polsce. Przede wszystkim jednak, ma być zachętą do zwiększenia autokonsumpcji, zarządzania energią w swoim domu oraz do korzystania z urządzeń służących do magazynowania wytworzonej energii.

Prosument zbiorowy i wirtualny

Zgodnie z nowymi przepisami wprowadzono pojęcia prosumenta zbiorowego i wirtualnego, co ma doprowadzić do zwiększenia liczby gospodarstw domowych korzystających z fotowoltaiki.

Prosument zbiorowy to odbiorca końcowy wytwarzający energię wyłącznie na własne potrzeby i za pośrednictwem wewnętrznej instalacji elektrycznej budynku wielorodzinnego, w której występuje punkt poboru energii elektrycznej tego prosumenta. 

Natomiast o prosumencie wirtualnym możemy mówić w sytuacji, gdy instalacja jest przyłączona do sieci w innym miejscu niż miejsca dostarczania energii elektrycznej do tego odbiorcy i nie jest przyłączona za pośrednictwem instalacji budynku wielorodzinnego. Dzięki tym zmianom prosumentami może zostać prawie 14 milionów nowych gospodarstw domowych, co ma sprzyjać dalszemu rozwojowi fotowoltaiki.

Jak odbywa się rozliczenie na zasadzie net-billingu?

Każdy prosument ma indywidualne konto, a na nim depozyt o wartości energii wprowadzonej do sieci. Kwota może być rozliczona przez 12 miesięcy. Z tego samego depozytu odbywać będą się również płatności za pobraną energię.

Do 30 czerwca 2024 roku nadwyżki energii wprowadzone do sieci z instalacji prosumenckiej są wyceniane według średniej ceny rynkowej energii elektrycznej z poprzedniego miesiąca kalendarzowego. Od 1 lipca 2024 net-billing ma być rozliczany na podstawie wartości nadwyżek z zastosowaniem taryf dynamicznych według cen godzinowych oraz przy odrębnym rozliczaniu energii wprowadzonej i pobranej.

Zobacz również!

OZE w Bydgoszczy zaufaj specjalistom

<a href="https://amgroupsolar.com/author/artur/" target="_self">Artur Serkowski</a>

Artur Serkowski

Posiadam bogate doświadczenie w projektowaniu systemów fotowoltaicznych. Ponad 10-letnie owoce moje pracy przekazuję na tym blogu dotyczącym energetyki słonecznej.

Jesteś zainteresowany fotowoltaiką?

Umów się na bezpłatną konsultację ze specjalistami – dowiedz się jak możesz oszczędzać!

Posiadamy własne ekipy instalacyjne, 12 lat doświadczenia w branży energetyki słonecznej.

Razem tworzymy dobrą energię!

AM Group Solar wygrywa przetarg na budowę instalacji fotowoltaicznych dla Bydgoskiej Spółdzielni Mieszkaniowej

Z radością informujemy, że firma AM Group Solar Sp. z o.o. wygrała przetarg na wykonanie projektu oraz montaż pięciu instalacji fotowoltaicznych dla Bydgoskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Nasz zespół będzie odpowiedzialny za realizację projektu, który obejmie instalacje...

Fotowoltaika na balkonach w mieszkaniach – Nowa energia dla Bydgoszczy i Kujawsko-Pomorskiego

Fotowoltaika to innowacyjne rozwiązanie, które zyskuje na popularności w całej Polsce, w tym w Bydgoszczy i województwie kujawsko-pomorskim. Chociaż panele fotowoltaiczne są powszechnie kojarzone z dachami domów jednorodzinnych czy wielkimi farmami solarnymi, coraz...

Mój Prąd 6.0 z dofinansowaniem na magazyny energii – sprawdź, jak łatwo możesz oszczędzić więcej na rachunkach

Zakończenie Programu "Mój Prąd 5.0" i Oczekiwanie na Wypłaty Poprzednia edycja programu “Mój Prąd 5.0” zakończyła się w połowie grudnia zeszłego roku. Wiele z osób, które złożyły wniosek pod koniec trwania naboru, nadal czeka na decyzje oraz wypłaty środków. Ewolucja...

Skropliny z pompy ciepła. Czym są i co z nimi zrobić?

Wiele razy pisaliśmy już o korzyściach, jakie dają pompy ciepła. Bydgoszcz jest miastem, w którym wiele osób zdecydowało się na ogrzewanie domu właśnie w ten sposób, przekonując się o zaletach odnawialnych źródeł energii. Procesem towarzyszącym korzystaniu z pompy...

Najnowsze artykuły

 

Skropliny z pompy ciepła. Czym są i co z nimi zrobić?

Skropliny z pompy ciepła. Czym są i co z nimi zrobić?

Wiele razy pisaliśmy już o korzyściach, jakie dają pompy ciepła. Bydgoszcz jest miastem, w którym wiele osób zdecydowało się na ogrzewanie domu właśnie w ten sposób, przekonując się o zaletach odnawialnych źródeł energii. Procesem towarzyszącym korzystaniu z pompy...

Fotowoltaika dla firm. Dofinansowania i leasing

Fotowoltaika dla firm. Dofinansowania i leasing

Przedsiębiorców szukających nowych inwestycji, które korzystnie wpłyną na rentowność ich biznesu, coraz częściej interesuje fotowoltaika. Dofinansowania oraz inne formy pozyskania instalacji sprawiają, że fotowoltaika dla firm jest bardzo korzystnym rozwiązaniem....

Pompa ciepła dla firm – kiedy się na nią zdecydować?

Pompa ciepła dla firm – kiedy się na nią zdecydować?

Pompa ciepła zrewolucjonizowała sposób ogrzewania budynków. Dzięki niej udało się wprowadzić rozwiązania korzystne dla naszego środowiska, a zarazem bardzo ekonomiczne. W tej sytuacji nie może dziwić, że coraz popularniejsza jest także pompa ciepła dla firm. Pompa...

Skontaktuj się z nami

AM Group Solar

 

Umów się z nami na bezpłatne spotkanie, na którym przeanalizujemy Twoje potrzeby
i zaproponujemy najlepszą ofertę. Fotowoltaika nie ma dla nas tajemnic.

 

Masz pytania?

Audyt fotowoltaiczny firmy Am Group Solar

+48 734 151 444

lub

+48 889 801 337

INFOLINIA CZYNNA PN-PT, W GODZ. 8-16