Często jeszcze przed spotkaniem z klientem, nasi przedstawiciele proszą o wstępną wizualizację instalacji, aby móc jeszcze lepiej przedstawić ofertę. Zadaniem projektanta jest takie narysowanie instalacji, aby przy montażu na pewno wszystko się zmieściło i cieszyło oko klienta.
Początek procesu projektowania instalacji fotowoltaicznej
Najczęściej przedstawiciel wysyła adres zainteresowanego klienta do projektanta z podstawowymi informacjami, takimi jak ilość i rodzaj paneli, rodzaj dachu, która połać jest do wykorzystania oraz w zależności od klienta czy panele słoneczne mają być ułożone w jakiś określony sposób, czy projektant będzie miał dowolność w ułożeniu, oczywiście mając na uwadze głównie jak największą produkcję energii elektrycznej.
Następnie projektant wprowadza adres do mapy satelitarnej, aby sprawdzić jakość tego zdjęcia, kierunek, w którym skierowane są połacie i co się na nich znajduje. Często zdjęcia satelitarne są niewyraźne lub mocno zniekształcone i nie możemy ich wykorzystać. W takiej sytuacji musimy zrobić wyraźne zdjęcie połaci i na podstawie wymiaru zakładu dachówki lub samych wymiarów dachu stworzyć prosty projekt dachu. Oczywiście, jeśli klient sam posiada projekt dachu, daje to możliwość bardzo dokładnego rozmieszczenia paneli.
Rysowanie
Najczęściej do rysowania wykorzystujemy program AutoCAD. Wprowadzamy do niego zdjęcie satelitarne, które po odpowiednim wyskalowaniu daje możliwość łatwego wrysowania paneli. W sytuacji, gdy niemożliwe jest użycie zdjęcia satelitarnego, używamy skanu projektu lub na podstawie wymiarów sami rysujemy daną połać wraz z elementami, które się na niej znajdują.
Po wyskalowaniu zdjęcia lub narysowania połaci, przystępujemy do rysowania paneli. Musimy pamiętać o kilku zasadach kluczowych przy projektowaniu paneli. Przede wszystkim należy pamiętać o zachowaniu przynajmniej 15 cm odległości od dolnej krawędzi dachu, aby deszcz mógł spływać swobodnie do rynny. Ważne jest także zachowanie odległości od górnej i bocznych krawędzi dachu. Szyny, do których montuje się panele fotowoltaiczne muszą wystawać spod panelu na około 5 cm po obu stronach konstrukcji i aby uniknąć sytuacji, w której wystają poza obrys dachu, psując wygląd jego oraz samej instalacji. Z tego samego powodu należy odsunąć panele od elementów na dachu, typu okna, kominy czy wykusze.
Głównym zadaniem na tym etapie jest prawidłowe umiejscowienie odpowiedniej ilości paneli. Staramy się przede wszystkim zmieścić taką moc, aby spełnione zostały wymagania klienta. Często jednak klient jest ciekawy, jaką maksymalną moc będzie mógł zamontować na dachu, aby wiedzieć czy może zainwestować w nowe urządzenia typu płyta indukcyjna, czy pompa ciepła, które zwiększają zużycie energii elektrycznej.
Po narysowaniu projektu wysyłany jest on do przedstawiciela, który albo sam go zatwierdza, albo wysyła klientowi, aby on sam zatwierdził lub zaproponował ewentualne zmiany.
Najważniejsze, aby ilość paneli słonecznych w projekcie nie była za duża. Trzeba uważać, żeby nie narysować zbyt wielu paneli, które na przykład nachodzą na elementy dachu, bo przy montażu może okazać się, że nie ma miejsca na liczbę paneli, która była wpisana w umowie. Projektant woli dać mniejszą ilość, ale mieć pewność, że te panele zmieszczą się na dachu, niż dać za dużo i mieć nieprzyjemności z klientami.
Przygotowanie do montażu instalacji fotowoltaicznej
Po zatwierdzeniu projektu przystępujemy do pisania tak zwanego przygotowania do montażu. Jest to nasz wewnętrzny dokument dla instalatorów, w którym zawarte są najważniejsze dla nich informacje.
Zawiera on dane klienta (Imię nazwisko, adres i kontakt), moc instalacji (ilość i rodzaj paneli), jaki falownik i jego lokalizacje, jakie zabezpieczenie przedlicznikowe, jak będzie poprowadzona trasa kablowa i rodzaj pokrycia dachowego. Zawiera również sam zatwierdzony projekt i inne ważne uwagi od klienta. Wszystkie te informacje są niezbędne instalatorom do prawidłowego i poprawnego montażu.
Czy projekt fotowoltaiki jest niezbędny?
Krótka odpowiedź brzmi tak. Projekt pomaga w rozmieszczeniu paneli, przygotowaniu do montażu i pokazuje wizualizację paneli na dachu. Daje to pewność, że klienci zaakceptowali to, jak ich instalacja fotowoltaiczna najprawdopodobniej będzie wyglądać. Instalatorom pozwala przyspieszyć proces montażu, bo nie muszą sprawdzać i układać samemu paneli u klienta, tylko od razu mogą przejść do montażu.
Oczywiście, da się zamontować instalację bez montażu wstępnego, ale nie daje to możliwości wyobrażenia sobie jak będzie wyglądać instalacja oraz monterzy nie potrzebnie tracą czas na zaplanowanie rozmieszczenia paneli.