Instalacje fotowoltaiczne z Solaredge – kiedy warto stosować ?

SolarEdge to najwyższej jakości producent inwerterowych rozwiązań fotowoltaicznych do systemów energii słonecznej. Firma zapewnia kompletną linię produktów falowników (inwerterów), optymalizatorów mocy, rozwiązań do magazynowania energii oraz technologii monitorowania zarówno dla instalacji domowych, jak i komercyjnych. Ich linia produktów ma na celu zwiększenie wydajności energetycznej poprzez moduł śledzenia maksymalnego punktu mocy na poziomie modułu (MPPT) i zoptymalizowanie pracy instalacji w trudnych warunkach. Minusem takich instalacji fotowoltaicznych jest koszt instalacji –  zasadniczo większy niż w przypadki instalacji montowanych na falownikach tradycyjnych (nr. Sofar Solar, SAJ, Fronius, SMA, Kostal, Kaco itp.). Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że producent udziela 12 lat gwarancji na falownik oraz 25 lat na optymalizatory mocy montowane pod modułami fotowoltaicznymi.

Optymalizatory SolarEdge

Instalacje z tym systemem idealnie sprawdzą się gdy:

  • mamy doczynienia bardzo zacienionym dachem
  • konstrukcja dachy wymaga montażu modułów na wielu połaciach dachowych i pod różnymi kątami nachylenia.
  • stosujemy modułu wielu producentów o różnych parametrach elektrocznych

Systemy SolarEdge umożliwiają zmaksymaliozowanie produkcji energii z takich instalacji fotowoltaicznych.

Falowniki solarne zapewniają stałe napięcie, dzięki czemu układ można łączyć niezależnie od długości, nachylenia lub rodzaju zastosowanych paneli. Optymalizatory pozwalają różnież na monitorowanie pracy każdego modułu z osobna i weryfikowanie produkcji energii. Zalecamy montaż systemu SolarEdge w przypadkach opisanych powyżej. W sytuacji, gdy mamy doczynienia tylko z jedną lub dwiema połaciami na których będziemy montowali panele fotowoltaiczne w miejsach niezacienionych – stosowanie systemu Solaredge z przyczyn ekonomicznych nie będzie do końca uzasadnione. Optymalizacja na poziomie modułu fotowoltaicznego w takich przypadkach powoduje nieco póżniejsze załączanie fsalownika rano i nieco szybsze wyłączanie instalacji w godzinach wieczornych. 

Instalacje fotowoltaiczne budowane w oparciu o wyżej opisaną technologię również pozwalają uzyskać dofinansowanie dla fotowoltaiki 5 tyś zł z Programu Mój Prąd.

Podzespoły systemu fotowoltaicznego z Solaredge

Optymalizator mocy

Optymalizator mocy Solaredge

SolarEdge Power Optimizer jest instalowany w każdym panelu przez producentów paneli zamiast skrzynki przyłączeniowej lub instalowany przez instalatorów PV w zwykłych modułach. Optymalizator mocy SolarEdge to przetwornica DC / DC, który jest mocowany do konstrukcji dachowej i przyłączany do modułu fotowoltaicznego przez instalatorów, modyfikując je tym samym w moduły inteligentne. 

Optymalizator mocy optymalizuje moc wyjściową, wykonując śledzenie maksymalnego punktu mocy (MPPT) indywidualnie dla każdego panelu i utrzymując stałe napięcie ciągu DC. Optymalizatory mocy zbierają również pomiary wydajności i dane telemetryczne każdego panelu oraz przesyłają dane przez istniejące linie energetyczne.

Dodatkowo podtrzymują napięcie łańcucha fotowoltaicznego na stałym poziomie, niezależnie od na długość łańcucha i warunków panujących na zewnątrz oraz posiadają funkcję bezpiecznego napięcia, która automatycznie ustawia napięcie wyjściowe każdego optymalizatora mocy do 1 V DC na przykład w przypadku awarii.

Falownik instalacji fotowoltaicznej

Falownik Solaredge

Przykładowy falownik Solaredge

Falownik solarny SolarEdge odpowiada za inwersję prądu stałego na prąd przemienny, podczas gdy MPPT i zarządzanie napięciem są obsługiwane przez optymalizatory mocy osobno dla każdego modułu.

Stałe napięcie układu zapewnia pracę z najwyższą wydajnością przez cały czas (wydajność maksymalna 97%), niezależnie od długości układu i temperatury. Firma oferuje falowniki jednofazowe o znamionowej mocy wyjściowej od 2,2 kW do 6 kW, a także falowniki trójfazowe o znamionowej mocy wyjściowej od 3 kW do 82 kW. Najnowsze modele falownika Solaredge do instalajci fotowoltaicznych nie posiadają wyświetlacza. Pracę instalacji w całości monitorujemy mobilnie lub przez przeglądarkę internetową. Zespół AM Group Fotowoltaika Bydgoszcz posiada bogate doświadczenie w realizacji instalacji fotowoltaicznych. W oparciu o technologię SolarEdge zarówno w kraju (Bydgoszcz, Nakło, Inowrocław, Toruń, Włocławek, Grudziądz) i za granicą (Niemcy, Francja, Belgia) zrealizowaliśmy ogromną ilość instalacji.

Portal monitorowania

Aplikacje internetowe i smartfony (zarówno iOS, jak i Android) zapewniają monitorowanie PV na poziomie modułów, łańcucha i całego systemu.

Oprogramowanie informuje o wielu problemach mających wpływ na wytwarzanie energii, które w przeciwnym razie mogłyby pozostać niewykryte. Dane i alerty są prezentowane na wirtualnej mapie witryny i można je precyzyjnie wskazać w konkretnej lokalizacji, aby skrócić czas konserwacji i koszty.

Narzędzia instalatora

SolarEdge zapewnia zestaw bezpłatnych narzędzi programowych wraz ze swoimi produktami. Projektant instalacji zaleca układ modułów oraz wybór falownika i optymalizatora mocy w zależności od wielkości instalacji.

Narzędzie konfiguracyjne umożliwia zdalną konfigurację falownika SolarEdge, a także weryfikację poprawności instalacji w czasie rzeczywistym na miejscu.

Wybór odpowiedniej technologii dla systemów fotowoltaicznych proszę pozostawić naszym doświadczonym pracownikom. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą i kontaktu celem umówienia spotkania z naszym przedstawicielem.

Marcin Sawdowski

AM Group Fotowoltaika Bydgoszcz

Chcesz żebyśmy do Ciebie zadzwonili i opowiedzieli o naszej ofercie?