Czy nie zniszczę sobie dachu instalująć fotowoltaikę?

Różne dachy wymagają różnych rozwiązań montażowych. Chociaż systemy fotowoltaiczne dodają stosunkowo niskie dodatkowe obciążenie dachu, nadal ważne jest, aby upewnić się, że cały system jest zgodny z tolerancjami konstrukcyjnymi i że nie zagraża to odporności budynku na warunki atmosferyczne. W przypadku instalacji na dachu wybrany system montażu modułu zależy od rodzaju dachu i cech konstrukcyjnych budynku. W przypadku budynków z profilowanym pokryciem dachowym (często obiekty przemysłowe) system montażowy można często zaczepić bez konieczności wiercenia. Można zastosować systemy balastowe również bez konieczności penetracji poszycia dachowego. W przypadku dachów krytych dachówką zastosować należy specjalne haki montażowe, które mocuje się do konstrukcji wsporczej dachu pod dachówkami. Ważne aby wykonane one były ze stali kwasoodpornej (instalacja fotowoltaiczna powinna być odporna na korozję). Moduły fotowoltaiczne najlepiej montować na dachach pokrytych twardymi i odpornymi materiałami takimi jak dachówka ceramiczna, gont bitumiczny lub blachodachówka. Jednak jak już zostało to wspomniane wcześniej, nie jest to wymóg konieczny. Ważnym jest, aby wykonywały to osoby posiadające bogate doświadczenie w montowaniu instalacji fotowoltaicznych. Wielu naszych pracowników posiada umiejętności dekarskie, które bardzo ułatwiają poruszanie się po dachu i sprawny montaż. Wielokrotnie zdarzało się, że pracownicy naszej firmy podczas prac instalacyjnych w ramach przysługi dla klienta dokonywali lekkich napraw dekarskich, które wynikały z błędów popełnionych przez osoby wykonujące poszycie dachowe.

Jaką stronę dachu wybrać by uzyskać największą produkcję energii z instalacji fotowoltaicznej?

Kwestią, która budzi największe wątpliwości wśród klientów jest to czy na ich dachach instalacja fotowoltaiczna ma sens. Zwątpienie wywołuje orientacja w terenie, materiał lub wysokie kominy. Większość instalacji fotowoltaicznych w Polsce skierowana jest w kierunku południowym. Jednak wiele doświadczeń potwierdza, iż panele skierowane jednocześnie na stronę wschodnią i zachodną uzyskują bardzo podobną ilość energii.  Znaczna część instalacji fotowoltaicznych montowanych przez naszą firmę AM Group Solar montujemy w układzie wschód-zachód. Obserwując wykresy ukazujące dzienną produkcję możemy zauważyć, że najszybciej zostaje nasłoneczniona strona wschodnia co powoduje nagły przyrost mocy, natomiast sytuacja się odwraca się pod po południu. Przy założeniu, że mamy doczynienia z dachem dwuspadowym w którym jedna połać jest skierowana idealnie na wschód a druga idealnie na zachód – w takim przypadku zawsze strona wschodnia wyprodukuje nieco wiecej energii elektryczne (1-2% w stosunku rocznym). Różnica wynika to z dwóch powodów:

  • rano moduły są wychłodzone co przy uwzględnieniu współczynnika temperaturowego (moc modułów fotowoltaicznych w nielkim stopniu zależy od temperatury modułu) podnosi nieco jego moc
  • po południu w okresie letnij często zdarzają się burzę, które w wyniku ograniczania promieniowania słonecznego wpływają niekorzystnie na produkcję energii

Instacja fotowoltaiczna

Instalacja z ułożeniem wschód-zachód [zdjęcie z realizacji AM Group Solar Fotowoltaika Bydgoszcz]

Oczywiście instalacja fotowoltaiczna skierowana na południu o kącie nachylenia 30-40 stopni wyprodukuje średniorocznie ok 950-1000kW z każdego jednego kilowata mocy zainstalowanej. Strona wschodnia i zachodnia w dużym przybliżeniu wyprodukuje ok 850 – 870 kWh/kW. Zaletą natomiast modułów fotowoltaicznych montowanych w ułożeniu wschód-zachód jest fakt, że instalacja taka produkuje energię przez większość część dnia na bardzo wysokim poziomie co pozwala domownikom na większe prawdopodobieństwo zużycia jej zanim zostanie wysłana do zakładu energetycznego. Podnosi to tak zwany współczynnik autokonsumpcji (stosunek energii pobranej w momencie produkcji do energii wysłanej do zakładu energetycznego).

Instalacja fotowoltaiczna

Zdjęcia dachu z wystawą południową [źrodło własne AM Group Solar Fotowoltaika Bydgoszcz]

Dom przy lesie? Duża ilość kominów?

Skoro już rozwiązaliśmy problem z ulokowaniem modułów względem kierunków świata przyjrzyjmy się budynkom troszkę bliżej. Instalacja fotowoltaiczna działa dzięki promieniowaniu słonecznemu, dlatego ważne jest to, aby te promienie docierały do modułów. Mówimy tu o ewentualnych zacienieniach spowodowanych drzewami lub dużą ilością wysokich kominów lub anten. Co w sytuacji, gdy już nie mamy na to żadnego wpływu, bądź zależy nam na otaczającej nas zieleni ? Na szczęście są technologie, które są w stanie zminimalizować negatywny efekt zacienienia instalacji. Jedno z nich jest system SolarEdge, który inwestycyjnie jest droższym rozwiązaniem od falowników stringowych ale jego zastosowanie przynosi sporo korzyści. Więcej będą Państwo mogli na ten temat przeczytać w naszym następnym wpisie na blogu. Nasi specjaliści starają się rozmieścić panele w sposób, który umożliwi jak najwyższy uzysk, z zastosowaniem najlepszych komponentów których zastosowanie ma sens ekonomiczny i techniczny.

Jeżeli jeszcze Państwo mają wątpliwości w związku z możliwością umieszczenia paneli u siebie na dachu chętnie do Państwa nieodpłatnie odwiedzimy celem dokonania wizji lokalnej. Doradzimy w jaki najefektywniejszy sposób można wykorzystać Państwa dach by zaczął on dla Państwa produkować energię elektryczną z wykorzystaniem technologii fotowoltaiki.

inż. Agnieszka Sawoszczuk – AM Group Solar Fotowoltaika Bydgoszcz

 

Chcesz żebyśmy do Ciebie zadzwonili i opowiedzieli o naszej ofercie?