Rozwój odnawialnych źródeł energii zawdzięczamy w dużym stopniu unijnym i ministerialnym dotacjom i subwencjom. My jako prosumenci musimy jednak spełnić kilka ważnych warunków, aby móc legalnie uruchomić instalację, jaką jest fotowoltaika. Ostatnim krokiem jest instalacja licznika dwukierunkowego, który umożliwi prawidłowe rozliczanie się z zakładem energetycznym. Wynika to również wprost z zapisów Ustawy o odnawialnych źródłach energii, która gwarantuje nam instalację tego typu urządzenia za darmo przez dystrybutora energii.
Licznik dwukierunkowy – jak działa?
Jest to urządzenie elektryczne, które za pomocą specjalnych algorytmów oblicza moc pobraną z sieci oraz oddaną do sieci. Różnica tych dwóch zmiennych daje z matematycznego punktu widzenia pewien wynik. W zależności od tego, jaki on będzie, zależne są opłaty jakie będziemy ponosili. W przypadku, gdy wynik będzie dodatni będziemy mogli wykorzystać tą energię w przyszłości. Zostanie ona zachowana w tzw. banku energii i rozliczana przez zakład energetyczny. Gdy wynik będzie ujemny, to musimy nadal sięgnąć do naszej kieszeni i zapłacić rachunek. Istotne z tego punktu widzenia jest również to, że z wytworzonej energii uzyskujemy tylko 80 procent w instalacjach do 10 kW oraz 70 procent w systemach powyżej tej mocy. Zauważyć należy, że jeśli instalacja fotowoltaiczna dobrana jest odpowiednio, to rachunek ten będzie zdecydowanie niższy niż przed jej uruchomieniem. Warto również zauważyć, żeby przed wymianą licznika jednokierunkowego nie uruchamiać instalacji, ponieważ energia wytworzona będzie traktowana przez niego jako pobrana i nasze rachunki będą rosły. Liczniki dwukierunkowe montowane są wyłącznie w mikro instalacjach, ponieważ tylko tu jednocześnie mamy do czynienia z wytwórcą, ale także odbiorcą energii.
Ile kosztuje licznik dwukierunkowy?
Jako prosument zobligowani jesteśmy do wymiany licznika po montażu fotowoltaiki. Ustawa o OZE gwarantuje nam, że ten proces jest w pełni darmowy. Po naszej stronie zostaje wyłącznie przygotowanie wniosku, który składamy do naszego sprzedawcy energii. My oczywiście przygotujemy wszystkie wymagane dokumenty razem z Państwem i poprowadzimy przez kolejne etapy finalizacji instalacji. Ze względu na ogromną popularność tego typu rozwiązań czas oczekiwania wynosi do 30 dni, a w czasach specustaw związanych z koronawirusem może zostać przedłużony. W związku z tym termin montażu naszej instalacji musimy przemyśleć, aby był on wykonany w miesiącach statystycznie najmniej słonecznych. Dzięki temu poniesiemy najmniejsze straty, ponieważ tu również przysłowiowy “czas to pieniądz”.
Licznikowy zawrót cyferek dla prosumenta
Nowoczesne liczniki dwukierunkowe to prawdziwe elektroniczne cuda. Dzięki wgranemu oprogramowaniu możemy odczytać z nich bardzo dużą ilość danych, które pomocne są w obliczaniu skuteczności naszej instalacji. Obecnie produkowane liczniki energii elektrycznej potrafią zaprezentować na swoich wyświetlaczach takie informacje jak:
- aktualną datę oraz godzinę,
- ilość zużytej energii, w tym wytworzonej przez nas jako prosumenta oraz pobranej z sieci jak odbiorcy,
- używaną taryfę prądu, według znormalizowanego kodu OBIS,
- aktualną moc wysyłaną do sieci energetycznej,
- aktualny pobór energii elektrycznej,
- natężenie prądu dla każdej z faz.
Odczyt kodów OBIS, a instalacja fotowoltaiczna
Dzięki odpowiednim przepisom energetycznym wyświetlane informacje na liczniku są znormalizowane. Na tym małym ekranie naszego licznika ukazują nam się ciągi cyfr, które możemy odczytać według klucza. W przypadku urządzeń instalowanych w domach, gdzie zamontowana jest fotowoltaika, wygląda to następująco:
- Energia pobrana z sieci energetycznej – wykazywana jest w zakładce 1.8.0 lub 1.8.0.0
- Energia wytworzona do sieci energetycznej – tu liczb kW szukamy pod tytułem 2.8.0 lub 2.8.0.0
Jeśli korzystamy z rozwiązań wielostrefowych, zmienia się trzecia liczba po drugim przecinku, a ten proces jest w pełni zaprogramowany przez zakład energetyczny. Dodatkowo wiele liczników dwukierunkowych umożliwia zdalny odczyt, dzięki czemu inkasent nie odwiedzi nas w domu.