Koszty instalacji pompy ciepła zależą od wielu czynników i potrafią być naprawdę rozbieżne. Dla domu średniej wielkości o powierzchni ok. 150 m2 mogą się one wahać na poziomie od 28 do 43 tysięcy złotych. Na całkowity koszt instalacji wpływa m.in. to czy w domu zamontowane jest ogrzewanie podłogowe, czy grzejnikowe, jaka jest klasa energetyczna budynku, a także rodzaj oraz moc grzewcza samej pompy.
Jak dobrać moc pompy ciepła?
Najważniejszym parametrem przy wyborze pompy ciepła jest punkt biwalentny – jest to temperatura, przy której załącza się dodatkowe źródło ciepła. Najczęściej jest to grzałka elektryczna. Wspomniana temperatura może wynosić, w zależności od strefy klimatycznej ok. -8 czy -10 °C.
W centralnej części naszego kraju, która należy do trzeciej strefy klimatycznej temperatura, dla której liczone jest zapotrzebowanie, wynosi -20 °C. Taka temperatura występuje rzadko, ale wygenerowanie odpowiedniej ilości energii przez samą pompę (bez użycia dodatkowego źródła) w takich warunkach nie przynosi pozytywnych efektów. Przyczyną tego jest to, że wraz ze spadkiem temperatury zewnętrznej spada sprawność pompy i wzrasta pobór prądu. Zatem odpowiednio dobrana pompa powinna osiągać największą sprawność przy jednocześnie najniższym poborze prądu przez cały sezon grzewczy. Dodatkowym czynnikiem, od którego zależy sprawność pompy ciepła to temperatura zasilania systemu grzewczego. W przypadku wyboru ogrzewania podłogowego będzie ona niższa i nie powinna przekraczać 35 °C. Natomiast w przypadku ogrzewania grzejnikowego czynnik podgrzania może wynosić ponad 50 °C – to również nie wyklucza zastosowania pompy ciepła.
Ceny coraz bardziej konkurencyjne
Pompy ciepła stały się obecnie tak popularnymi urządzeniami, że ich cena stała się bardzo konkurencyjna. Jeszcze niedawno instalacja przykładowej pompy ciepła dla domu o powierzchni 150 m2 wynosiła 80 tys. złotych. Dzisiaj cena ta plasuje się na poziomie około 50 tys. złotych.