Bardzo popularnym sposobem na ogrzanie domu stała się w ostatnich latach pompa ciepła. Bydgoszcz jest miastem, w którym dzięki niezawodnemu działaniu i korzystnym warunkom finansowym coraz więcej osób wykorzystuje odnawialne źródła energii do produkcji ciepła. Opłacalność inwestycji wzrasta, gdy skorzysta się z dostępnego wsparcia.
Pompa ciepła pozwala ogrzać dom, pobierając ciepło z zewnątrz (z gruntu, z powietrza lub ze zbiornika wodnego), a następnie przekazując je do domu.
W związku z tym można wyróżnić dwa podstawowe typy pomp ciepła. Pompa gruntowa pozyskuje energię z gruntu lub wód gruntowych, natomiast pompa powietrzna wykorzystuje wentylator, który dostarcza ciepło.
Jak działa pompa ciepła?
Pompa składa się ze sprężarki, skraplacza, zaworu rozprężnego i parownika, zaś w roli czynnika grzewczego występuje ciecz. Woda jest przetwarzana w ciepłą wodę użytkową lub trafia do grzejników albo zbiorników wody grzewczej. W ten sposób pompa ciepła pozwala ogrzać cały dom.
Dzięki wykorzystaniu pompy ciepła można jednocześnie zmniejszyć szkodliwą emisję, jak i cieszyć się z ograniczenia rachunków za gaz. Pompa ciepła pozyskuje 75 proc. energii ze środowiska naturalnego.
Według przewidywań ekspertów, za niespełna dziesięć lat pompy ciepła mają być obecne w niemal połowie budynków mieszkalnych. W ten sposób można spełnić warunki dotyczące zapotrzebowanie budynku na nieodnawialną energię pierwotną, które w 2021 roku zostały w Polsce zaktualizowane. Wartość rocznego zapotrzebowania na EP wykorzystywaną do ogrzewania, chłodzenia, wentylacji czy oświetlenia nie może obecnie przekroczyć 70 kWh/mkw, zamiast dotychczasowych 95 kWh/mkw.
Pompa ciepła działa nawet w ekstremalnie niskich temperaturach (do -28 stopni Celsjusza). Nie generuje także ani hałasu, ani wysokich kosztów eksploatacji.
Dla kogo dofinansowanie pomp ciepła?
Wraz ze wzrostem popularności pomp ciepła w Polsce wprowadzono program „Moje ciepło”, który zapewnia dofinansowanie osobom zainteresowanym ogrzewaniem domu z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Można uzyskać wsparcie na zakup i montaż pompy ciepła.
Program jest realizowany od 2022 roku i ma wpłynąć na wzrost zainteresowania ekologicznymi źródłami ogrzewania, rozwijając ogrzewnictwo indywidualne oraz energetykę prosumencką.
Nabór wniosków w programie Moje Ciepło odbywa się w trybie ciągłym od 29 kwietnia 2022 roku do końca 2026 roku lub do wyczerpania puli środków. Wnioski mogą składać elektronicznie osoby fizyczne będące właścicielami lub współwłaścicielami nowych domów jednorodzinnych.
Ile wynosi dofinansowanie w programie Moje Ciepło?
Wartość dofinansowania zależy od rodzaju zamontowanej pompy ciepła – może być to do 7 tysięcy złotych dla pomp powietrznych i do 21 tysięcy w przypadku pomp gruntowych. W obu przypadkach może być to jednak nie więcej niż 30 procent kosztów kwalifikowanych. Osoby posiadające kartę dużej rodziny mogą liczyć na dofinansowanie 45 procent kosztów kwalifikowanych.
Najpierw należy zrealizować inwestycję, a potem można otrzymać zwrot kosztów w postaci bezzwrotnej dotacji. Do tej pory wypłacono już dofinansowania na kwotę ponad 37 milionów złotych. Budżet całego programu wynosi 600 milionów złotych. Środki pochodzą z Funduszu Modernizacyjnego Unii Europejskiej zasilanego przychodami z rynku sprzedaży praw do emisji CO2.
Pompy ciepła w programie Czyste Powietrze
Dofinansowanie pomp ciepła można pozyskać także w ramach programu Czyste Powietrze, który od 2023 roku oferował będzie wyższe dopłaty do termomodernizacji. Zgodnie z założeniami programu, ma on promować rozwiązania o podwyższonej efektywności energetycznej.
Program w podstawowym wymiarze umożliwia pozyskanie dofinansowania 55% do powietrznych pomp ciepła oraz do 40 proc. dla pomp powietrznych o podwyższonej efektywności energetycznej oraz dla gruntowych pomp ciepła.
Warto dodać, że w ramach podwyższonego poziomu dofinansowania, dostępnego dla osób mieszczących się w progach dochodowych, wsparcie może wynieść nawet odpowiednio 80 i 70 procent, zaś dla osób z najniższymi zarobkami (1090 zł na osobę w przypadku gospodarstw wieloosobowych i 1526 zł w przypadku gospodarstw jednoosobowych) może być to nawet 100 procent.
Pozyskaj dofinansowanie pomp ciepła
O efektywności działania pomp ciepła przekonało się już wielu użytkowników. Dzięki licznym dofinansowaniom można znacząco ograniczyć koszty zakupu i montażu pompy, która w kolejnych latach ze świetnym efektem wpłynie na wysokość rachunków. Będzie miała też bardzo dobry wpływ na jakość środowiska. Nie zwlekaj i już dziś rozpocznij starania o pozyskanie dofinansowania!
Jesteś zainteresowany?
Zapraszamy do kontaktu!