Obecnie nikogo nie trzeba już przekonywać, jak ważna dla naszego środowiska jest fotowoltaika. Trójmiasto, a także inne ośrodki udowadniają, że mieszkańcy województwa pomorskiego chętnie korzystają z instalacji OZE. Mogą to robić dzięki dobrym warunkom oraz licznym dofinansowaniom.
Instalacje fotowoltaiczne w województwie pomorskim cieszą się niesłabnącą popularnością i są dowodem na świadomość inwestorów. Wobec inflacji oraz wzrastających cen prądu instalacje PV są zarówno rozsądnym ulokowaniem kapitału, jak i sposobem na ograniczenie kosztów. Ponadto – a może i przede wszystkim – przyczyniają się do poprawy jakości powietrza w naszym otoczeniu.
Wytwarzanie prądu stałego w ogniwach fotowoltaicznych i zamiana na prąd przemienny zapewnią niezależność energetyczną. Jest to najlepszy sposób na ograniczenie rachunków za prąd. Z roku na rok proponowane instalacje fotowoltaiczne mają coraz większa moc i są coraz bardziej wydajne. Według szacunków rodzinie do 5 osób, która zużywa rocznie ok. 3000 kWh, wystarcza między 10 a 15 paneli fotowoltaicznych o mocy 300 W.
Nasłonecznienie na Pomorzu
Na stopień nasłonecznienia wpływają między innymi położenie, rzeźba terenu, rodzaj zabudowań, występująca w danym miejscu roślinność czy stopień zanieczyszczenia powietrza. Od poziomu nasłonecznienia uzależniona jest ilość energii elektrycznej wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną
Nasłonecznienie w Polsce wynosi ponad 1000 kWh/m2/rok. Największe natężenie jest w centralnej i południowej części kraju w okresie od wiosny do jesieni.
Na Pomorzu wartości są nieco mniejsze od średniej krajowej, ale nadal pozwalają na efektywne korzystanie z instalacji PV. Warunki klimatyczne w regionie zachęcają więc do inwestycji w fotowoltaikę. Tym bardziej że stosowane rozwiązania technologiczne zmierzają do uniezależnienia działania instalacji od poziomu promieniowania słonecznego w danym miejscu.
Program Mój prąd 4.0 w województwie pomorskim
Mieszkańcy województwa pomorskiego mogą składać wnioski o dofinansowanie w ramach rządowego programu Mój prąd 4.0, którego budżet wynosi prawie 900 milionów złotych. W poprzednich edycjach dopuszczalne były jedynie wnioski na instalacje fotowoltaiczne. Teraz jednak głównym założeniem jest promowanie autokonsumpcji, dlatego premiowane są projekty zakładające zakup i montaż instalacji z dodatkowym elementem. Dzięki temu energia ma być magazynowa i zużywana w miejscu wytworzenia, bez przekazywania nadwyżki do sieci.
Tegoroczna edycja programu zakłada dofinansowania dla systemów zarządzania energią w gospodarstwach domowych, magazynów ciepła i chłodu oraz ładowarek do samochodów elektrycznych.
Z programu mogą skorzystać wszyscy mieszkańcy województwa pomorskiego będący osobami fizycznymi wytwarzającymi energię elektryczną na własne potrzeby, mający zawartą umowę kompleksową regulująca kwestie związane z wprowadzeniem do sieci energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji lub umowę sprzedaży energii elektrycznej.
Jak skorzystać z programu Moje ciepło w województwie pomorskim?
Mieszkańcy województwa pomorskiego mogą także skorzystać z programu „Moje ciepło” obejmującego wsparcie na zakup i montaż pomp ciepła w nowych domach o podwyższonym standardzie energetycznym. Jest to zupełnie nowy program, który od 2022 roku uzupełnia dofinansowania w ramach programu „Czyste powietrze”, który służył przede wszystkim usuwaniu z domów starych pieców zwanych „kopciuchami”.
O dofinansowanie może starać się każdy mieszkaniec województwa pomorskiego, który jako osoba fizyczna jest właścicielem lub współwłaścicielem nowego jednorodzinnego budynku mieszkalnego. Otrzymać można do 30 procent kosztów kwalifikowanych projektu.
Budżet programu to 600 milionów złotych. Nabór wniosków ma ruszyć na przełomie kwietnia i maja.
Wsparcie samorządowe dla instalacji fotowoltaicznych w województwie pomorskim
Zarząd Województwa Pomorskiego wydał dotychczas decyzje o dofinansowaniu w ramach RPO WP 2014-2020 łącznie 33 projektów zakładających wykorzystanie źródeł energii odnawialnej do produkcji energii elektrycznej oraz cieplnej.
Dofinansowania obejmują budowę oraz modernizację źródeł produkujących energię. Przede wszystkim premiowany jest zakup urządzeń niezbędnych do jej produkcji.
Rezultatem dofinansowań urzędu marszałkowskiego ma być redukcja emisji gazów cieplarnianych na poziomie 33 tys. ton równoważnika CO2 w skali roku. Kwota dofinansowań wynosi obecnie 155 mln zł.
Dzięki wymienionym dofinansowaniom rośnie liczba instalacji fotowoltaicznych w województwie pomorskim. A to korzyść zarówno dla środowiska, jak i dla naszych portfeli.