Rozliczenie PIT a fotowoltaika. Toruń i jego mieszkańcy już korzystają z ulgi termomodernizacyjnej

utworzone przez | mar 21, 2022 | Finansowanie inwestycji, Prawo

Jesteś właścicielem domu i wykonałeś prace termomodernizacyjne? Możesz odliczyć ponad 50 tysięcy złotych od podatku. Ulga termomodernizacja to kolejny przykład pokazujący, jak ważna i promowana jest fotowoltaika. Toruń i mieszkańcy innych miast już z niej korzystają. Zasady są bardzo proste!

Dzięki uldze termomodernizacyjnej osoby płacące podatek PIT i ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, które są właścicielami domów jednorodzinnych, mogą odliczyć wydatki poniesione na realizację działań termomodernizacyjnych w ich domach. 

Możliwość taką tworzy ustawa o PIT, zgodnie z którą odliczyć można poniesione w danym roku podatkowym wydatki na materiały budowlane, urządzenia i usługi związane z realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, które zostanie zakończone w czasie trzech kolejnych lat, licząc od roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek. Dla tegorocznych przedsięwzięć termin graniczny mija więc 31 grudnia 2024 roku.

Ulga termomodernizacyjna – co trzeba zrobić, aby skorzystać?

Z ulgi termomodernizacyjnej można korzystać w przypadku zrealizowania przedsięwzięcia, które prowadzi do zmniejszenia zapotrzebowania na energię wykorzystywaną do ogrzewania bądź w przypadku zrealizowania działań skutkujących zmniejszeniem strat energii.

Dowodem zrealizowania inwestycji może być odbiór dokonywany przez audytora, który potwierdzi polepszenie standardu energetycznego nieruchomości. Wykonanie takiego audytu potwierdzającego nie jest jednak konieczne do wykorzystania ulgi. Mogą to być również odbiór technicznych albo właściwa dokumentacja podwykonawcza.

Jaką kwotę można odliczyć od podatku?

Odliczyć można pełną kwotę wydatku do nawet 53 tysięcy złotych. Jeśli dochody podatnika były niższe od kwoty ulgi – należy wykazać ulgę w pełnej poniesionej wartości. Kwota odliczenia, która nie znajduje pokrycia w rocznym dochodzie, będzie bowiem odliczana w kolejnych latach (nie dłużej jednak niż przez sześć lat).

Limit dla jednego podatnika jest łączny, nawet jeśli posiada on kilka budynków. Za to w przypadku małżonków, każdy z nich może odliczyć po 53 tysiące złotych. 

Wydatki należy potwierdzić fakturami wystawionymi przez czynnego płatnika VAT. Podstawą do odliczenia może być też faktura zawierającą podatek od wartości dodanej, wystawiona przez podmiot z państwa członkowskiego Unii Europejskiej.

Ulga termomodernizacyjna może być łączona z dotacją z programu „Czyste powietrze”. Można jednak odliczyć tylko wkład własny, a nie część wydatków sfinansowaną przez państwo.

Dla kogo ulga termomodernizacyjna?

Z możliwości odliczenia poniesionych wydatków od podstawy opodatkowania mogą skorzystać właściciele i współwłaściciele budynków, nawet jeśli wynajmują obecnie budynek innej osobie. Warunkiem jest poniesienie przez nich udokumentowanych kosztów. 

Ulga termomodernizacyjna nie dotyczy najemców i dzierżawców, właścicieli mieszkań w blokach ani lokali handlowych i usługowych w takich budynkach. 

Aby dom spełniał warunki ustawowe do zastosowania ulgi termomodernizacyjnej, musi być to budynek wolnostojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej bądź grupowej, służący do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych. 

Zgodnie z wymogami Prawa budowlanego, budynek taki musi konstrukcyjnie stanowić samodzielną całość, a także muszą w nim być wydzielone maksymalnie dwa lokale mieszkalne albo jeden lokal mieszkalny oraz jeden lokal użytkowy, który jednak nie przekracza 30% powierzchni całego budynku. Co ważne, pod uwagę mogą być brane także garaże i budynki gospodarcze, jeśli znajdują się w jednej bryle z budynkiem mieszkalnym.

Jakie wydatki można odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej?

Materiały i usługi, których zakup można odliczyć od podstawy opodatkowania, określono w Rozporządzeniu ministra inwestycji i rozwoju, które stanowi dokładną listę urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych. 

Są to między innymi materiały budowlane wykorzystywane do docieplenia przegród budowlanych, płyt balkonowych lub fundamentów, które wchodzą w skład systemów dociepleń lub są wykorzystywane do zabezpieczenia przed zawilgoceniem, materiały wchodzące w skład instalacji, węzły cieplne i kotły gazowe oraz na przykład usługi montażowe, wymiana stolarki zewnętrznej czy wykonanie ekspertyzy, a także demontaże źródła ciepła na paliwa stałe. 

Z ulgi termomodernizacyjnej można skorzystać, składając zeznanie podatkowe za 2021 rok. Termin na złożenie PIT ustawowo mija 30 kwietnia, jednak w 2022 roku dzień ten wypada w sobotę, a więc mamy czas do 2 maja.

<a href="https://amgroupsolar.com/author/artur/" target="_self">Artur Serkowski</a>

Artur Serkowski

Posiadam bogate doświadczenie w projektowaniu systemów fotowoltaicznych. Ponad 10-letnie owoce moje pracy przekazuję na tym blogu dotyczącym energetyki słonecznej.

Jesteś zainteresowany fotowoltaiką?

Umów się na bezpłatną konsultację ze specjalistami – dowiedz się jak możesz oszczędzać!

Posiadamy własne ekipy instalacyjne, 12 lat doświadczenia w branży energetyki słonecznej.

Razem tworzymy dobrą energię!

AM Group Solar wygrywa przetarg na budowę instalacji fotowoltaicznych dla Bydgoskiej Spółdzielni Mieszkaniowej

Z radością informujemy, że firma AM Group Solar Sp. z o.o. wygrała przetarg na wykonanie projektu oraz montaż pięciu instalacji fotowoltaicznych dla Bydgoskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Nasz zespół będzie odpowiedzialny za realizację projektu, który obejmie instalacje...

Fotowoltaika na balkonach w mieszkaniach – Nowa energia dla Bydgoszczy i Kujawsko-Pomorskiego

Fotowoltaika to innowacyjne rozwiązanie, które zyskuje na popularności w całej Polsce, w tym w Bydgoszczy i województwie kujawsko-pomorskim. Chociaż panele fotowoltaiczne są powszechnie kojarzone z dachami domów jednorodzinnych czy wielkimi farmami solarnymi, coraz...

Mój Prąd 6.0 z dofinansowaniem na magazyny energii – sprawdź, jak łatwo możesz oszczędzić więcej na rachunkach

Zakończenie Programu "Mój Prąd 5.0" i Oczekiwanie na Wypłaty Poprzednia edycja programu “Mój Prąd 5.0” zakończyła się w połowie grudnia zeszłego roku. Wiele z osób, które złożyły wniosek pod koniec trwania naboru, nadal czeka na decyzje oraz wypłaty środków. Ewolucja...

Skropliny z pompy ciepła. Czym są i co z nimi zrobić?

Wiele razy pisaliśmy już o korzyściach, jakie dają pompy ciepła. Bydgoszcz jest miastem, w którym wiele osób zdecydowało się na ogrzewanie domu właśnie w ten sposób, przekonując się o zaletach odnawialnych źródeł energii. Procesem towarzyszącym korzystaniu z pompy...

Najnowsze artykuły

 

Skropliny z pompy ciepła. Czym są i co z nimi zrobić?

Skropliny z pompy ciepła. Czym są i co z nimi zrobić?

Wiele razy pisaliśmy już o korzyściach, jakie dają pompy ciepła. Bydgoszcz jest miastem, w którym wiele osób zdecydowało się na ogrzewanie domu właśnie w ten sposób, przekonując się o zaletach odnawialnych źródeł energii. Procesem towarzyszącym korzystaniu z pompy...

Fotowoltaika dla firm. Dofinansowania i leasing

Fotowoltaika dla firm. Dofinansowania i leasing

Przedsiębiorców szukających nowych inwestycji, które korzystnie wpłyną na rentowność ich biznesu, coraz częściej interesuje fotowoltaika. Dofinansowania oraz inne formy pozyskania instalacji sprawiają, że fotowoltaika dla firm jest bardzo korzystnym rozwiązaniem....

Pompa ciepła dla firm – kiedy się na nią zdecydować?

Pompa ciepła dla firm – kiedy się na nią zdecydować?

Pompa ciepła zrewolucjonizowała sposób ogrzewania budynków. Dzięki niej udało się wprowadzić rozwiązania korzystne dla naszego środowiska, a zarazem bardzo ekonomiczne. W tej sytuacji nie może dziwić, że coraz popularniejsza jest także pompa ciepła dla firm. Pompa...

Skontaktuj się z nami

AM Group Solar

 

Umów się z nami na bezpłatne spotkanie, na którym przeanalizujemy Twoje potrzeby
i zaproponujemy najlepszą ofertę. Fotowoltaika nie ma dla nas tajemnic.

 

Masz pytania?

Audyt fotowoltaiczny firmy Am Group Solar

+48 734 151 444

lub

+48 889 801 337

INFOLINIA CZYNNA PN-PT, W GODZ. 8-16