Fotowoltaika w Bydgoszczy i Gdańsku. Co trzeba wiedzieć o programie Mój Prąd?

utworzone przez | gru 1, 2022 | Finansowanie inwestycji

Program rządowy Mój Prąd rozpowszechnił korzyści, jakie daje fotowoltaika. Bydgoszcz jest miastem, w którym wiele osób skorzystało z dofinansowania. Podobnie jest w Gdańsku. Nadal można składać wnioski o dotacje.

Obecnie trwa czwarty nabór wniosków w ramach programu Mój Prąd. System dofinansowań ma doprowadzić do zwiększenia produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych, a także do wzrostu autokonsumpcji wytworzonej energii dzięki jej magazynowaniu.

Od pierwszej edycji program Mój Prąd cieszy się dużą popularnością. Dzięki temu sprawił, że dziś praktycznie każdy wie, czym jest fotowoltaika – Gdańsk czy Bydgoszcz to miasta, gdzie nikogo nie dziwi już widok paneli słonecznych.

Na co można pozyskać dofinansowanie?

W ramach programu Mój Prąd można starać się o dotacje dla:

1) zakupu i montażu mikroinstalacji fotowoltaicznych o mocy od 2 kW do 10 kW, które służą istniejącym już budynkom mieszkalnym (za wyjątkiem zwiększania mocy już istniejących instalacji)

2) zakupu i montażu magazynów ciepła o minimalnej pojemności 20 dm3 (za wyjątkiem urządzeń magazynujących ciepło, które nie wpływają na wzrost autokonsumpcji energii wytworzonej przez mikroinstalację fotowoltaiczną)

3) zakupu i montażu magazynów energii elektrycznej o pojemności co najmniej 2 kWh

4) zakupu i montażu systemów zarządzania energię HEMS/EMS umożliwiających inteligentne sterowanie przepływem energii pozyskanej z mikroinstalacji fotowoltaicznej (za wyjątkiem pojedynczych elementów jak np. inteligentne gniazdka)

Łączny budżet programu Mój Prąd w trzeciej i czwartej odsłonie to 855 milionów złotych, dzięki którym powszechna ma się stać w Polsce fotowoltaika. Bydgoszcz czy Gdańsk to niektóre z miast, do których już trafiły te środki.

Kto może starać się o pieniądze z programu Moje Prąd?

O dofinansowanie mogą starać się osoby fizyczne, które wytwarzają energię elektryczną na własne potrzeby oraz mają zawartą umowę kompleksową regulującą kwestie związane z wprowadzeniem do sieci energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji lub umowę sprzedaży energii elektrycznej.

O dofinansowanie można starać się dla przedsięwzięć, których zakup i montaż nie został zakończony przed 1 lutego 2020 roku.

Za rozpoczęcie przedsięwzięcia uznaje się poniesienie pierwszego kosztu kwalifikowanego (opłacenie pierwszej faktury lub paragonu imiennego), zaś za zakończenie – przyłączenie mikroinstalacji i wszystkich dodatkowych elementów wskazanych we wniosku o dofinansowanie. Wszystkie elementy wymienione na fakturach lub paragonach powinny być opłacane w całości i trwale podłączone oraz uruchomione.

Dowiedz się więcej > Jak uzyskać dofinansowanie fotowoltaiki?

Jaką kwotę dotacji można pozyskać?

Dotację w wysokości do 50% kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia mogą pozyskać wnioskodawcy, którzy rozliczają się w systemie net-billing oraz ci, którzy rozliczają się w systemie opustów, ale nie skorzystali dotąd z dofinansowania do mikroinstalacji fotowoltaicznej i przejdą na net-billing.

W związku z inflacją od 15 grudnia zwiększone kwoty dotacji. Teraz wnioskodawcy będą mogli otrzymać ponad 20 tysięcy złotych. Jest to możliwe, gdy realizowane są instalacje fotowoltaiczne z dodatkowymi elementami wzmacniającymi autokonsumpcję.

Korzystanie z odnawialnych źródeł energii to bowiem nie tylko fotowoltaika – Gdańsk czy Bydgoszcz korzystają również na elementach dodatkowych umożliwiających autokonsumpcję.

W przypadku mikroinstalacji fotowoltaicznej bez zakupu i montażu dodatkowych elementów zwiększających autokonsumpcję wsparcie wynosi nie więcej niż 6 tysiące złotych na jedną inwestycję, natomiast w przypadku co najmniej jednego dodatkowego elementu – nie więcej niż 7 tysięcy złotych na samą mikroinstalację.

Dofinansowywane osobno są elementy dodatkowe, które zwiększają wykorzystywanie wytworzonej energii na własne potrzeby: dla urządzeń do magazynowania ciepła jest to maksymalnie 5 tysięcy złotych dotacji, dla urządzeń do magazynowania energii elektrycznej – maksymalnie 16 tys. zł, natomiast dla systemów zarządzania energię HEMS/EMS – maksymalnie 3 tys. zł.

Wnioskodawcy, którzy otrzymali już wsparcie w ramach czwartej edycji programu Mój Prąd nie będą musieli składać nowego wniosku – ich koszty zostaną ponownie przeliczone i jeśli przysługiwać będzie zwiększony poziom dofinansowania, różnica zostanie wypłacona.

Wsparcie dla osób, które korzystały już z dofinansowania

O wsparcie w wysokości do 17,5 tys. zł na jedno przedsięwzięcie mogą starać się także osoby rozliczające się w systemie opustów, które skorzystały już z dofinansowania do mikroinstalacji fotowoltaicznej.

Aby tak się stało, również muszą przejść na system net-billing. Wówczas mogą starać się o grant w wysokości 50% kosztów kwalifikowanych dla mikroinstalacji fotowoltaicznej z co najmniej jednym elementem dodatkowych (nie więcej niż 2 tys. zł).

Osoby te także mogą pozyskać dofinansowanie elementów dodatkowych – kwoty maksymalne dla magazynów ciepła i energii oraz systemów HEMS/EMS są w tym przypadku identyczne jak opisane powyżej.

Czym jest net billing?

 W nowym naborze wnioski przeznaczone są przede wszystkim dla prosumentów w nowym systemie net billing oraz dla dotychczasowych, którzy już zmienili system rozliczania z systemu opustów na net billing.

 Prosument to odbiorca końcowy, który wytwarza na własne potrzeby energię elektryczną z wykorzystaniem instalacji o mocy do 50 kW.

Net billing to nowy system rozliczania nadwyżek energii wyprodukowanej przez prosumentów. Został wprowadzony od 31 marca 2022 roku i zgodnie z nim wartość nadwyżki na koncie prosumenta jest wyliczana z wykorzystaniem algorytmu. Rozliczenie dotyczy wartości, a nie jak dotychczas ilości energii elektrycznej, zaś prosument otrzymuje teraz pieniądze zamiast energii liczonej w kilowatogodzinach.

 

Jesteś zainteresowany fotowoltaiką?

Firma AM Group Solar – Działamy przede wszystkim na terenie województwa Kujawsko – Pomorskiego – zerknij na strony m.in Fotowoltaika GrudziądzFotowoltaika Inowrocław, Fotowoltaika Gniezno czy  Fotowoltaika Toruń – oraz Pomorskiego m.in. Fotowoltaika Starogard Gdański czy Fotowoltaika Gdańsk. Zadzwoń i sprawdź nasze ceny! ☎ 734 151 444

<a href="https://amgroupsolar.com/author/artur/" target="_self">Artur Serkowski</a>

Artur Serkowski

Posiadam bogate doświadczenie w projektowaniu systemów fotowoltaicznych. Ponad 10-letnie owoce moje pracy przekazuję na tym blogu dotyczącym energetyki słonecznej.

Jesteś zainteresowany fotowoltaiką?

Umów się na bezpłatną konsultację ze specjalistami – dowiedz się jak możesz oszczędzać!

Posiadamy własne ekipy instalacyjne, 12 lat doświadczenia w branży energetyki słonecznej.

Razem tworzymy dobrą energię!

Fotowoltaika na balkonach w mieszkaniach – Nowa energia dla Bydgoszczy i Kujawsko-Pomorskiego

Fotowoltaika to innowacyjne rozwiązanie, które zyskuje na popularności w całej Polsce, w tym w Bydgoszczy i województwie kujawsko-pomorskim. Chociaż panele fotowoltaiczne są powszechnie kojarzone z dachami domów jednorodzinnych czy wielkimi farmami solarnymi, coraz...

Mój Prąd 6.0 z dofinansowaniem na magazyny energii – sprawdź, jak łatwo możesz oszczędzić więcej na rachunkach

Zakończenie Programu "Mój Prąd 5.0" i Oczekiwanie na Wypłaty Poprzednia edycja programu “Mój Prąd 5.0” zakończyła się w połowie grudnia zeszłego roku. Wiele z osób, które złożyły wniosek pod koniec trwania naboru, nadal czeka na decyzje oraz wypłaty środków. Ewolucja...

Skropliny z pompy ciepła. Czym są i co z nimi zrobić?

Wiele razy pisaliśmy już o korzyściach, jakie dają pompy ciepła. Bydgoszcz jest miastem, w którym wiele osób zdecydowało się na ogrzewanie domu właśnie w ten sposób, przekonując się o zaletach odnawialnych źródeł energii. Procesem towarzyszącym korzystaniu z pompy...

Fotowoltaika dla firm. Dofinansowania i leasing

Przedsiębiorców szukających nowych inwestycji, które korzystnie wpłyną na rentowność ich biznesu, coraz częściej interesuje fotowoltaika. Dofinansowania oraz inne formy pozyskania instalacji sprawiają, że fotowoltaika dla firm jest bardzo korzystnym rozwiązaniem....

Najnowsze artykuły

 

Skropliny z pompy ciepła. Czym są i co z nimi zrobić?

Skropliny z pompy ciepła. Czym są i co z nimi zrobić?

Wiele razy pisaliśmy już o korzyściach, jakie dają pompy ciepła. Bydgoszcz jest miastem, w którym wiele osób zdecydowało się na ogrzewanie domu właśnie w ten sposób, przekonując się o zaletach odnawialnych źródeł energii. Procesem towarzyszącym korzystaniu z pompy...

Fotowoltaika dla firm. Dofinansowania i leasing

Fotowoltaika dla firm. Dofinansowania i leasing

Przedsiębiorców szukających nowych inwestycji, które korzystnie wpłyną na rentowność ich biznesu, coraz częściej interesuje fotowoltaika. Dofinansowania oraz inne formy pozyskania instalacji sprawiają, że fotowoltaika dla firm jest bardzo korzystnym rozwiązaniem....

Pompa ciepła dla firm – kiedy się na nią zdecydować?

Pompa ciepła dla firm – kiedy się na nią zdecydować?

Pompa ciepła zrewolucjonizowała sposób ogrzewania budynków. Dzięki niej udało się wprowadzić rozwiązania korzystne dla naszego środowiska, a zarazem bardzo ekonomiczne. W tej sytuacji nie może dziwić, że coraz popularniejsza jest także pompa ciepła dla firm. Pompa...

Jak pracuje się w AM Group Solar?

Jak pracuje się w AM Group Solar?

Jak pracuje się w AM Group? Przede wszystkim skutecznie, u nas zawsze dzieje się sporo... jednak w chwilach spowolnienia zawsze znajdziemy czas na głęboki łyk kawy i pogawędkę wewnątrz zespołu. Włącz video i sprawdź od środka, jak: #RazemTworzymyDobrąEnergię  ...

Skontaktuj się z nami

AM Group Solar

 

Umów się z nami na bezpłatne spotkanie, na którym przeanalizujemy Twoje potrzeby
i zaproponujemy najlepszą ofertę. Fotowoltaika nie ma dla nas tajemnic.

 

Masz pytania?

Audyt fotowoltaiczny firmy Am Group Solar

+48 734 151 444

lub

+48 889 801 337

INFOLINIA CZYNNA PN-PT, W GODZ. 8-16