Gospodarstwo rolne a fotowoltaika. Bydgoszcz i inne miasta są objęte dofinansowaniami

utworzone przez | cze 24, 2022 | Aktualności, Finansowanie inwestycji

Gospodarstwa rolne wykazują się dużym zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Ograniczenie kosztów ich funkcjonowania umożliwia fotowoltaika. Bydgoszcz i inne miasta województwa kujawsko-pomorskiego są objęte ulgami i dofinansowaniami o charakterze zarówno ogólnopolskim, jak i regionalnym. Jakie zachęty na korzystanie z odnawialnych źródeł energii przez rolników przewidziano w 2022 roku?

Wzrost cen energii negatywnie wpływa na opłacalność produkcji rolnej. Instalacja własnej elektrowni fotowoltaicznej pozwala produkować własny prąd i uzyskać niezależność od rosnących cen energii

Fotowoltaika pomoże gospodarstwu rolnemu

Energia ze słońca to dla rolnika bardzo duże oszczędności. Właściwa instalacja fotowoltaiczna pozwala zredukować koszty energii o blisko 90 procent, co w przypadku gospodarstw generujących duże zapotrzebowanie na energię elektryczną jest ogromną korzyścią.

Szacuje się, że wydatki na energię elektryczną wynoszą do nawet< 40% kosztów związanych z działalnością rolniczą. Wraz z rozwojem, gospodarstwa wykorzystują coraz więcej urządzeń uzależnionych od dostępu do energii elektrycznej. Dlatego wszystkie wzrosty cen prądu są szczególnie odczuwalne w końcowym bilansie finansowym.

Korzyści z fotowoltaiki w gospodarstwie rolnym

Energia z paneli fotowoltaicznych może służyć do zasilania licznych urządzeń, narzędzi i systemów wykorzystywanych w gospodarstwie rolnym. Są to na przykład urządzenia oświetleniowe, systemy nawodnienia, chłodnie czy dojarki. Obecność instalacji PV wpływa też korzystnie na cenę gruntu. 

Jednocześnie – oprócz redukcji kosztów – instalacja fotowoltaiczna działa z korzyścią dla środowiska, co dla rolników, którzy uzależnieni są od warunków klimatycznych jest szczególnie istotne. Rolnictwo jest najbardziej uzależnionym od warunków atmosferycznych sektorem gospodarki. Zmiany zachodzące w środowisku w niedalekiej przyszłości przyczynią się do spadku plonów, dlatego tak ważne jest przeciwdziałanie im poprzez redukcję emisji gazów. 

Ulgi i dofinansowania na fotowoltaikę dla rolnika

Zastosowanie fotowoltaiki w gospodarstwie jest jeszcze bardziej opłacalne dzięki wprowadzeniu różnego rodzaju zachęt. Jedną z nich jest ulga inwestycja pozwalająca odliczyć od podatku rolnego nawet 25% kosztów instalacji w tej części, która wykorzystywana jest do zasilania gospodarstwa rolnego.

Przy zakupie instalacji za 60 000 złotych, będzie więc można odliczyć nawet 15 000 złotych. Należy jednak pamiętać, że w przypadku zasilania gospodarstwa rolnego fotowoltaiką, inwestycja jest objęta stawką VAT 23%, a nie 8% jak w przypadku gospodarstw domowych. Aby skorzystać z ulgi inwestycyjnej, należy złożyć odpowiednie dokumenty w urzędzie gminy.

Rolnicy w 2022 roku mogą korzystać także z programu AgroEnergia, który umożliwia zakup, budowę oraz odbiór instalacji PV z wykorzystaniem dotacji i pożyczek. Bezzwrotne formy wsparcia mogą wynieść nawet 25 tysięcy złotych. AgroEnergia nie może być jednak łączona z innego pożyczkami i dotacjami będącymi publiczną formą wsparcia.

Fotowoltaika dla rolnika. Programy ogólnopolskie i regionalne

Dofinansowanie na instalację fotowoltaiczną można pozyskać także w ramach ogólnopolskiego programu Restrukturyzacja małych gospodarstw, który przewiduje dotacje do 60 tysięcy złotych na między innymi zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych. 

Cały czas funkcjonują także programy regionalne, ograniczone terytorialnie do konkretnych województw. W ich ramach może rozwijać się także fotowoltaika. Bydgoszcz i inne miasta województwa kujawsko-pomorskiego są objęte programem „EKO-KLIMAT. Woda, powietrze, ziemia”. Są to preferencyjne pożyczki na inwestycje proekologiczne z możliwym umorzeniem do 15 procent.

Odnawialne źródła energii mają być finansowe także z Krajowego Planu Odbudowy, Funduszu Transformacji Energetyki, do którego trafi znaczna część środków ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2 oraz z unijnego programu Polityka Spójności na lata 2021-2027.

Zmiany w sposobie rozliczania w 2022 roku

Od początku roku zmienił się sposób rozliczania prosumentów. Dotychczas za energię wyprodukowaną w instalacjach do 10 kW rozliczano się w stosunku 1 do 0,8 – za jedną jednostkę energii oddaną do sieci odbierano za darmo 0,8 kW. 

W związku z planami odciążenia sieci energetycznej promowana jest obecnie autokonsumpcja. Dlatego w przypadku sprzedaży nadwyżek prądu cena ustalana jest na podstawie średniej ceny sprzedaży ceny z ostatniego miesiąca na Rynku Dnia Następnego. Takie działanie ma sprawić, że więcej energii będzie zużywane w miejscu wytworzenia.

<a href="https://amgroupsolar.com/author/artur/" target="_self">Artur Serkowski</a>

Artur Serkowski

Posiadam bogate doświadczenie w projektowaniu systemów fotowoltaicznych. Ponad 10-letnie owoce moje pracy przekazuję na tym blogu dotyczącym energetyki słonecznej.

Jesteś zainteresowany fotowoltaiką?

Umów się na bezpłatną konsultację ze specjalistami – dowiedz się jak możesz oszczędzać!

Posiadamy własne ekipy instalacyjne, 12 lat doświadczenia w branży energetyki słonecznej.

Razem tworzymy dobrą energię!

AM Group Solar wygrywa przetarg na budowę instalacji fotowoltaicznych dla Bydgoskiej Spółdzielni Mieszkaniowej

Z radością informujemy, że firma AM Group Solar Sp. z o.o. wygrała przetarg na wykonanie projektu oraz montaż pięciu instalacji fotowoltaicznych dla Bydgoskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Nasz zespół będzie odpowiedzialny za realizację projektu, który obejmie instalacje...

Fotowoltaika na balkonach w mieszkaniach – Nowa energia dla Bydgoszczy i Kujawsko-Pomorskiego

Fotowoltaika to innowacyjne rozwiązanie, które zyskuje na popularności w całej Polsce, w tym w Bydgoszczy i województwie kujawsko-pomorskim. Chociaż panele fotowoltaiczne są powszechnie kojarzone z dachami domów jednorodzinnych czy wielkimi farmami solarnymi, coraz...

Mój Prąd 6.0 z dofinansowaniem na magazyny energii – sprawdź, jak łatwo możesz oszczędzić więcej na rachunkach

Zakończenie Programu "Mój Prąd 5.0" i Oczekiwanie na Wypłaty Poprzednia edycja programu “Mój Prąd 5.0” zakończyła się w połowie grudnia zeszłego roku. Wiele z osób, które złożyły wniosek pod koniec trwania naboru, nadal czeka na decyzje oraz wypłaty środków. Ewolucja...

Skropliny z pompy ciepła. Czym są i co z nimi zrobić?

Wiele razy pisaliśmy już o korzyściach, jakie dają pompy ciepła. Bydgoszcz jest miastem, w którym wiele osób zdecydowało się na ogrzewanie domu właśnie w ten sposób, przekonując się o zaletach odnawialnych źródeł energii. Procesem towarzyszącym korzystaniu z pompy...

Najnowsze artykuły

 

Skropliny z pompy ciepła. Czym są i co z nimi zrobić?

Skropliny z pompy ciepła. Czym są i co z nimi zrobić?

Wiele razy pisaliśmy już o korzyściach, jakie dają pompy ciepła. Bydgoszcz jest miastem, w którym wiele osób zdecydowało się na ogrzewanie domu właśnie w ten sposób, przekonując się o zaletach odnawialnych źródeł energii. Procesem towarzyszącym korzystaniu z pompy...

Fotowoltaika dla firm. Dofinansowania i leasing

Fotowoltaika dla firm. Dofinansowania i leasing

Przedsiębiorców szukających nowych inwestycji, które korzystnie wpłyną na rentowność ich biznesu, coraz częściej interesuje fotowoltaika. Dofinansowania oraz inne formy pozyskania instalacji sprawiają, że fotowoltaika dla firm jest bardzo korzystnym rozwiązaniem....

Pompa ciepła dla firm – kiedy się na nią zdecydować?

Pompa ciepła dla firm – kiedy się na nią zdecydować?

Pompa ciepła zrewolucjonizowała sposób ogrzewania budynków. Dzięki niej udało się wprowadzić rozwiązania korzystne dla naszego środowiska, a zarazem bardzo ekonomiczne. W tej sytuacji nie może dziwić, że coraz popularniejsza jest także pompa ciepła dla firm. Pompa...

Skontaktuj się z nami

AM Group Solar

 

Umów się z nami na bezpłatne spotkanie, na którym przeanalizujemy Twoje potrzeby
i zaproponujemy najlepszą ofertę. Fotowoltaika nie ma dla nas tajemnic.

 

Masz pytania?

Audyt fotowoltaiczny firmy Am Group Solar

+48 734 151 444

lub

+48 889 801 337

INFOLINIA CZYNNA PN-PT, W GODZ. 8-16