Gospodarstwa rolne wykazują się dużym zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Ograniczenie kosztów ich funkcjonowania umożliwia fotowoltaika. Bydgoszcz i inne miasta województwa kujawsko-pomorskiego są objęte ulgami i dofinansowaniami o charakterze zarówno ogólnopolskim, jak i regionalnym. Jakie zachęty na korzystanie z odnawialnych źródeł energii przez rolników przewidziano w 2022 roku?
Wzrost cen energii negatywnie wpływa na opłacalność produkcji rolnej. Instalacja własnej elektrowni fotowoltaicznej pozwala produkować własny prąd i uzyskać niezależność od rosnących cen energii.
Fotowoltaika pomoże gospodarstwu rolnemu
Energia ze słońca to dla rolnika bardzo duże oszczędności. Właściwa instalacja fotowoltaiczna pozwala zredukować koszty energii o blisko 90 procent, co w przypadku gospodarstw generujących duże zapotrzebowanie na energię elektryczną jest ogromną korzyścią.
Szacuje się, że wydatki na energię elektryczną wynoszą do nawet< 40% kosztów związanych z działalnością rolniczą. Wraz z rozwojem, gospodarstwa wykorzystują coraz więcej urządzeń uzależnionych od dostępu do energii elektrycznej. Dlatego wszystkie wzrosty cen prądu są szczególnie odczuwalne w końcowym bilansie finansowym.
Korzyści z fotowoltaiki w gospodarstwie rolnym
Energia z paneli fotowoltaicznych może służyć do zasilania licznych urządzeń, narzędzi i systemów wykorzystywanych w gospodarstwie rolnym. Są to na przykład urządzenia oświetleniowe, systemy nawodnienia, chłodnie czy dojarki. Obecność instalacji PV wpływa też korzystnie na cenę gruntu.
Jednocześnie – oprócz redukcji kosztów – instalacja fotowoltaiczna działa z korzyścią dla środowiska, co dla rolników, którzy uzależnieni są od warunków klimatycznych jest szczególnie istotne. Rolnictwo jest najbardziej uzależnionym od warunków atmosferycznych sektorem gospodarki. Zmiany zachodzące w środowisku w niedalekiej przyszłości przyczynią się do spadku plonów, dlatego tak ważne jest przeciwdziałanie im poprzez redukcję emisji gazów.
Ulgi i dofinansowania na fotowoltaikę dla rolnika
Zastosowanie fotowoltaiki w gospodarstwie jest jeszcze bardziej opłacalne dzięki wprowadzeniu różnego rodzaju zachęt. Jedną z nich jest ulga inwestycja pozwalająca odliczyć od podatku rolnego nawet 25% kosztów instalacji w tej części, która wykorzystywana jest do zasilania gospodarstwa rolnego.
Przy zakupie instalacji za 60 000 złotych, będzie więc można odliczyć nawet 15 000 złotych. Należy jednak pamiętać, że w przypadku zasilania gospodarstwa rolnego fotowoltaiką, inwestycja jest objęta stawką VAT 23%, a nie 8% jak w przypadku gospodarstw domowych. Aby skorzystać z ulgi inwestycyjnej, należy złożyć odpowiednie dokumenty w urzędzie gminy.
Rolnicy w 2022 roku mogą korzystać także z programu AgroEnergia, który umożliwia zakup, budowę oraz odbiór instalacji PV z wykorzystaniem dotacji i pożyczek. Bezzwrotne formy wsparcia mogą wynieść nawet 25 tysięcy złotych. AgroEnergia nie może być jednak łączona z innego pożyczkami i dotacjami będącymi publiczną formą wsparcia.
Fotowoltaika dla rolnika. Programy ogólnopolskie i regionalne
Dofinansowanie na instalację fotowoltaiczną można pozyskać także w ramach ogólnopolskiego programu Restrukturyzacja małych gospodarstw, który przewiduje dotacje do 60 tysięcy złotych na między innymi zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych.
Cały czas funkcjonują także programy regionalne, ograniczone terytorialnie do konkretnych województw. W ich ramach może rozwijać się także fotowoltaika. Bydgoszcz i inne miasta województwa kujawsko-pomorskiego są objęte programem „EKO-KLIMAT. Woda, powietrze, ziemia”. Są to preferencyjne pożyczki na inwestycje proekologiczne z możliwym umorzeniem do 15 procent.
Odnawialne źródła energii mają być finansowe także z Krajowego Planu Odbudowy, Funduszu Transformacji Energetyki, do którego trafi znaczna część środków ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2 oraz z unijnego programu Polityka Spójności na lata 2021-2027.
Zmiany w sposobie rozliczania w 2022 roku
Od początku roku zmienił się sposób rozliczania prosumentów. Dotychczas za energię wyprodukowaną w instalacjach do 10 kW rozliczano się w stosunku 1 do 0,8 – za jedną jednostkę energii oddaną do sieci odbierano za darmo 0,8 kW.
W związku z planami odciążenia sieci energetycznej promowana jest obecnie autokonsumpcja. Dlatego w przypadku sprzedaży nadwyżek prądu cena ustalana jest na podstawie średniej ceny sprzedaży ceny z ostatniego miesiąca na Rynku Dnia Następnego. Takie działanie ma sprawić, że więcej energii będzie zużywane w miejscu wytworzenia.