Fotowoltaika pomoże zredukować koszty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Dzięki instalacji przedsiębiorstwo może samodzielnie pokrywać swoje zapotrzebowanie na energię, wykorzystując przy tym odnawialne źródła.
Fotowoltaika dla firm – na jakie zniżki można liczyć?
Oprócz tańszej energii, przedsiębiorcy po założeniu instalacji fotowoltaicznej zyskują także niezależność energetyczną. To sprawia, że nie muszą dostosowywać się do rynkowych cen energii, które od kilku lat nieustannie wykazują trend wzrostowy. Oprócz kwestii ekonomicznych nie bez znaczenia pozostają kwestie wizerunkowe. Firma, która stawia na OZE, zyskuje w oczach klientów miano ekologicznej. Obecnie na rynku funkcjonuje kilka programów, które pozwalają na otrzymanie dofinansowania, które uczyni fotowoltaikę atrakcyjną opcją dla przedsiębiorstwa.
Energia Plus
Na podstawie ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców, prowadzący firmę ma możliwość skorzystać z programu Energia Plus. W 2021 roku trwa II nabór. Dotacja może obejmować maksymalnie do 50 % kosztów kwalifikowanych dla przedsięwzięć wykorzystujących ORC. Oprócz tego przedsiębiorcy mogą ubiegać się o pożyczkę pokrywającą 85% kosztów kwalifikowanych.
Programy regionalne
Oprócz ulg i dotacji rządowych wiele regionów ma własne dedykowane programy. Najwięcej z nich można odnaleźć w miejscach szczególnie narażonych na smog i zanieczyszczenia powietrza. Przykładowo dotacja warszawska jest jedną z form wsparcia regionalnego. Przysługuje zarówno osobom fizycznym, jak i przedsiębiorstwom. Dofinansowanie wynosi maksymalnie 15 tys. zł.
Ulga termomodernizacyjna – dopłata do PV z podatku
To ulga podatkowa umożliwiająca odpisanie od kwoty będącej podstawą opodatkowania kosztów inwestycji związanych z przedsięwzięciami termomodernizacyjnymi. Z ulgi mogą skorzystać podatnicy opodatkowani podatkiem liniowym (19%), według skali podatkowej (17% lub 32%), bądź ryczałtem od dochodów ewidencjonowanych.
Gwarancja Biznesmax
Biznesmax to alternatywa dla dotacji. Program obejmuje bezpłatne zabezpieczenie kredytu udzielanego na inwestycje w rozwiązania innowacje w dziedzinie ekologii. Po skorzystaniu z programu podmiot będący gwarantem spłaci zobowiązanie za kredytobiorcę. Gwarancja nie może być większa od sumy 2,5 mln euro.
Fotowoltaika ulgi – czy to się opłaca?
Polska znajduje się na piątym miejscu w Unii Europejskiej pod względem szybkości wdrażania rozwiązań fotowoltaicznych. W naszym kraju coraz częściej inwestuje się w OZE, uniezależniając się od wysokich cen ustalanych przez dostawców energii. Dla porównania, w 2020 roku zainstalowano panele o łącznej mocy 3,7 GW. Oznacza to wzrost o 170% w porównaniu do roku poprzedniego.
Fotowoltaika a dyskurs unijny
Zgodnie z dyrektywami Unii Europejskiej, plany budżetowe na lata 2021-2027 obejmują przeznaczenie ok. 30% środków ze wspólnej kasy na ochronę klimatu, do Polski ma trafić ok. 750 mld złotych. Nawet pomimo tego, że rok 2020 był graniczny dla wielu programów, w kolejnych latach planowane są kolejne inicjatywy wspierające przedsiębiorców we wdrażaniu ekologicznych rozwiązań energetycznych.
Fotowoltaika dla biznesu a redukcja kosztów
Fotowoltaika to nowoczesny sposób na uniezależnienie się od rosnących kosztów związanych z energią. Koszty instalacji zwracają się po kilku, maksymalnie kilkunastu latach. Jeśli jednak przedsiębiorstwo skorzysta z dostępnych ulg, okres ten jest znacznie skrócony. Dotacje oferowane przez rząd i podmioty unijne pozwolą na zminimalizowanie kosztów związanych ze wdrażaniem ekologicznego rozwiązania do firmy. Warto rozważyć rozwój fotowoltaiki, gdyż za założeniem instalacji przemawiają nie tylko kwestie finansowe, ale również wizerunkowe. Dzięki instalacji redukcji ulegną koszty związane z prowadzeniem działalności, ze szczególnym uwzględnieniem opłat za energię.