Fotowoltaika już od jakiegoś czasu kojarzy się użytkownikom przede wszystkim z możliwością dostarczania energii elektrycznej w sposób niezależny do gospodarstwa domowego czy firmy. Prąd uzyskiwany poprzez instalację tego typu służy do zasilania urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Czy możliwe jest wykorzystywanie go także do innych celów, takich jak ogrzewanie domu?
Ogrzewanie domu prądem
Decydując się na ogrzewanie domu jednorodzinnego prądem, jego właściciel musi liczyć się ze sporymi kosztami. Nawet niewielki obiekt mieszkalny wymaga generowania dużej ilości energii, której cena stale rośnie. Całkiem logiczna wydaje się zatem propozycja wykorzystania do tego celu prądu pochodzącego z zamontowanych na dachu paneli słonecznych. Jak jednak wiadomo w Polsce sezon jesienno-zimowy nie należy do najsłoneczniejszych, pojawia się więc obawa o możliwość wygenerowania odpowiedniej ilości prądu w miesiącach, w których ogrzewanie domu potrzebuje go najwięcej.
Wykorzystując odpowiednio zaprojektowany i zamontowany system fotowoltaiczny, możliwe jest wyprodukowanie nawet do około 10 tysięcy kilowatogodzin w ciągu roku. Przeciętnie gospodarstwo domowe zużywa natomiast jedynie do 3 tysięcy kilowatogodzin, a wyprodukowaną nadwyżkę najczęściej odstępuje do sieci lub gromadzi we własnych akumulatorach. To właśnie prąd wygenerowany w nadmiarze może być wykorzystywany w sezonie grzewczym, gdy nasłonecznienie jest naturalnie mniejsze. W przypadku oddawania go do sieci możliwe jest odzyskanie 80% energii bez żadnych opłat.
Systemy grzewcze oparte na prądzie z paneli słonecznych
Ogrzewanie oparte na prądzie może być wyjątkowo efektywne i dzięki fotowoltaice także korzystne finansowo. Chociaż panele słoneczne nie generują ciepła bezpośrednio, można potraktować je jako elementy hybrydowego systemu grzewczego. Stawiając na to źródło energii, warto rozważyć instalację podłogową, zapewniającą bardzo komfortowe ogrzewanie pomieszczeń. To system, który pozwala również na estetyczne zagospodarowanie przestrzeni i dowolną aranżację, ponieważ wszystkie elementy instalacyjne pozostają ukryte.
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby prąd generowany przez fotowoltaikę zasilał także tradycyjną instalację centralnego ogrzewania, to jest opartą na rozmieszczonych w całym domu grzejnikach elektrycznych. Zaletą takiego rozwiązania jest niska awaryjność urządzeń. Ten wariant jest również łatwiejszy do montażu czy modernizacji w starszym budownictwie aniżeli zakładanie od nowa ogrzewania podłogowego.
Połączenie instalacji fotowoltaicznej z pompą ciepła
Rozwiązaniem opłacalnym i do tego bardzo ekologicznym jest połączenie instalacji fotowoltaicznej z pompą ciepła. Chociaż urządzenie wykorzystuje ciepło pochodzące z gruntu czy powietrza, do obsługi sprężarki konieczna jest już energia elektryczna. Istotną cechą tej technologii jest także jej wydajność – standardowe modele pomp są w stanie z jednej kilowatogodziny prądu wygenerować nawet do pięciu kilowatogodzin energii cieplnej! Zatem przy takim połączeniu nawet niewielki system fotowoltaiczny zapewni odpowiednią ilość prądu do ogrzania całego domu. W przypadku, gdy montaż paneli słonecznych jest dopiero w fazie planowania, decyzja o podłączeniu do nich pompy ciepła pozwoli ograniczyć wielkość instalacji i koszty jej budowy.
Spora cena pompy ciepła także nie powinna stanowić problemu. Szereg programów wspierających inwestycje w OZE zapewnia dofinansowanie lub korzystne kredytowanie zakupu pompy oraz samej instalacji fotowoltaicznej. Podobne finansowanie można wykorzystać przy termomodernizacji budynków, gdzie inwestor może uzyskać zwrot nawet 90% poniesionych kosztów.
Czy to się opłaca?
Generowanie prądu przez instalację fotowoltaiczną jest obecnie jedną z najkorzystniejszych form pozyskiwania energii. Dodatkowe jej zasoby produkowane w najbardziej słoneczne dni w roku można wykorzystać w okresie zimowym jako źródło służące do ogrzania domu. W ten sposób nie tylko ogranicza się koszty związane z użyciem prądu, ale i ciepła, które w dużej mierze zależne są od ciągle rosnących cen paliw. Wybierając panele słoneczne, można zostać całkowicie niezależnym użytkownikiem i zaoszczędzić.
Panele słoneczne zapewniają prąd generujący czystą, tak zwaną zieloną energię grzewczą. Przy jej wytwarzaniu, czy to w przypadku tradycyjnej instalacji elektrycznej, czy też przy wspomaganiu ze strony pompy ciepła nie są emitowane szkodliwe substancje, jak ma to miejsce w przypadku spalania paliw ciekłych i stałych w typowych kotłach grzewczych. W odróżnieniu od chociażby centralnego ogrzewania zasilanego gazem czy przez piec węglowy instalacja opierająca się na prądzie z fotowoltaiki jest dużo bezpieczniejsza i zdrowsza dla mieszkańców. I zauważalnie tańsza!
Jesteś zainteresowany? Zapraszamy do kontaktu!
Oferujemy montaż instalacji fotowoltaicznej i pompy ciepła.